czwartek, 29 lutego 2024
HotMoney

Polski eksport, Wycofanie projektu zniesienia 30-krotności przy składkach ZUS

polskie banknoty

Rząd wycofał się z projektu zniesienia 30-krotności przy składkach ZUS. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z planu, a jedynie przedstawienie go do dalszych konsultacji.

Awaria w Idea Banku

Klienci Idea Banku donoszą, że niesłusznie pobrał on z ich kont podwójne kwoty dokonanych transakcji. Dotyczy to zarówno płatności kartą, jak i prowizji za wypłatę z bankomatu. Do relacji tych odniósł się przedstawiciel banku. Potwierdził on awarię i poinformował o trwaniu prac naprawczych.

Serwis Bankier.pl poprosił biuro prasowe Idea Banku o bardziej szczegółowe informacje. Bank przyznał, że 19 listopada z powodu błędu systemowego rozliczenia transakcji płatniczych, których klienci dokonali w okresie weekendowym 16-18 listopada, zostały zaksięgowane podwójnie. Jednocześnie ostrzeżono, że w pliku rozliczeniowym mogą pojawić się też nieliczne transakcje z 15 listopada. Przyczyna błędu ponoć została zdiagnozowana, choć bank nie podzielił się szczegółami.

Wszystkie przypadki podwójnego księgowania mają zostać usunięte, bank ma też dokonać korekt ewentualnych konsekwencji błędu, takich jak nienależnie naliczone odsetki od debetu. Poszkodowani klienci nie muszą dokonywać żadnych zgłoszeń, ponieważ zwrot środków zostanie dokonany automatycznie.

zobacz także:  Jakie zarobki na kredyt hipoteczny w roku 2019?

Czy polski eksport się pogorszy?

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego oceniają, że w nadchodzących miesiącach może się pogorszyć kondycja polskiego eksportu. W okresie od stycznia do września 2019 wyniósł on 745,9 mld zł i w cenach bieżących był o 6,5% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Przyszłość jednak może już nie przedstawiać się tak obiecująco. W październiku wskaźnik nowych zamówień spadł w najszybszym tempie od kwietnia 2009 roku.

Osłabienie popytu na zagranicznych rynkach wpłynęło negatywnie na liczbę zamówień eksportowych, a co za tym idzie, również na produkcję w polskich przedsiębiorstwach. Może to zapowiadać spowolnienie tempa wzrostu w polskim sektorze przemysłowym. Przyczynić ma się do tego niepewność związana z brexitem, spowolnienie w największej gospodarce strefy euro, a także pojawienie się konkurencji z Chin.

Co dalej z projektem zniesienia limitu 30-krotności

We wtorek wieczorem miało zostać przeprowadzone w Sejmie pierwsze czytanie projektu PiS dotyczącego zniesienia limitu 30-krotności przy składkach ZUS. Nie odbyło się jednak, ponieważ poseł partii, Marcin Horała, w imieniu swojego klubu wycofał projekt. Wcześniej wszystko wskazywało na to, że zostanie on skutecznie wprowadzony, ponieważ swój brak poparcia zadeklarowali jedynie przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz Porozumienia Jarosława Gowina, które przyjęło uchwałę zobowiązującą swoich posłów i senatorów do głosowania przeciwko likwidacji limitu.

zobacz także:  Co to jest deflacja?

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zaznaczył, że wycofanie projektu bynajmniej nie oznacza odstąpienia od niego. Powodem tej decyzji jest stanowisko NSZZ „Solidarność”, którego przewodniczący Piotr Duda apelował do posłów należących do związku, by opowiadali się przeciwko nowelizacji ustawy. Szefernaker wyjaśnił, że rząd poważnie podchodzi do stanowiska zajmowanego przez największy związek zawodowy, dlatego uznano, że sprawa wymaga dokładniejszych konsultacji.

Dodaj Twój komentarz