Został zatwierdzony budżet Unii Europejskiej na rok 2020. Jak duży będzie i na co zostaną rozdysponowane te środki?
Budżet UE 2020
Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej w poniedziałek zatwierdzili porozumienie z Parlamentem Europejskim dotyczące unijnego budżetu na 2020 rok. Ma on być o 1,5% wyższy niż tegoroczny – przewidziano na niego 168,7 mld euro w zobowiązaniach. Licząc w płatnościach, wzrost ten ma być większy i stanowić 3,4%. Unia zaplanowała, że wyda w sumie w przyszłym roku 153,6 mld euro. Aby budżet został uchwalony, potrzebne jest jeszcze głosowanie europosłów.
Nowy budżet ma wspierać wzrost i konkurencyjność europejskiej gospodarki, a także zostać rozdysponowany na inne sprawy priorytetowe dla Unii, takie jak zarządzanie migracją i bezpieczeństwo.
Aż 21% budżetu ma być przeznaczone na działania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu – środki te zostaną wykorzystane przede wszystkim w takich polach jak badania, infrastruktura energetyczna i transportowa oraz działania zewnętrzne Unii Europejskiej.
Ropa w USA drożeje
Ceny ropy w Stanach Zjednoczonych wciąż rosną, zbliżając się do najwyższego poziomu od 2 miesięcy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 57,99 USD po zwyżce ceny o 0,36%. Ropa Brent w dostawach na styczeń wyceniana jest po 63,66 USD za baryłkę na giełdzie paliw ICE Futures Europe, co oznacza wzrost o 0,43%.
Inwestorzy uważnie śledzą działania USA i Chin zmierzające do podpisania umowy handlowej. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w niedawnym wywiadzie stwierdził, że szanse na zawarcie umowy, określonej największą transakcją handlową w historii, są duże, jednak sprawa Hongkongu komplikuje sytuację. Według analityków niepewna sytuacja związana z tą umową handlową może powodować wahania cen na rynkach paliw. Mogą się one zmieniać w zależności od bieżących informacji na temat relacji amerykańsko-chińskich.
Bitcoin najniżej od pół roku
Bitcoin powrócił do poziomu, który po raz ostatni odnotowano w maju 2019 roku. W ciągu zaledwie doby spadł o niemal 10%. Krótkoterminowa zwyżka, którą odnotowano w ostatnich 30 dniach, zakończyła się powrotem do poziomu około 7 tys. dolarów. Zdaniem obserwatorów rynku, dalsze spadki są bardzo prawdopodobne w najbliższej perspektywie. Również inne kryptowaluty odnotowały spore spadki dobowe. Ethereum potaniało o ponad 11%, bitcoin cash o 11%, a litecoin o ponad 9%.
Podwyżki cen paliw
Kierowcy mają powody do niezadowolenia. Chociaż ceny benzyny pozostają bez zmian, to ubiegły tydzień przyniósł znaczne podwyżki cen detalicznych oleju napędowego i autogazu. Autogaz podrożał już trzeci tydzień z rzędu, a skala podwyżki wyniosła 8 gr/l. Przeciętna cena tego paliwa podniosła się do 2,15 zł/l wobec 1,97 zł/l pod koniec października.
Średnia cena detaliczna oleju napędowego wzrosła o 6 gr/l. Jego średnia cena wynosi więc 5,01 zł/l, co stanowi najwyższą wartość od sierpnia.