piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Idą podwyżki! O ile wzrosną rachunki za gaz w sierpniu 2018 roku?

płomień gazu

Już za tydzień za gaz trzeba będzie zapłacić więcej. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowa taryfę cenową PGNiG. Czy klienci odczują różnicę? O ile wzrosną rachunki za gaz od sierpnia 2018 roku?

PGNiG SA

PGNiG to największa spółka w Polsce, która zajmuje się poszukiwaniem, importem i magazynowaniem gazu ziemnego oraz ropy naftowej. W swojej działalności gospodaruje złożami gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczy usługi geologiczne, geofizyczne i poszukiwawcze w Polsce oraz za granicą. Na warszawskiej giełdzie jest od 2005 r. To w naszym kraju dominujący sprzedawca gazu. Są oczywiście i inne firmy, jednak to działania PGNiG najczęściej odbijają się na kieszeni Polaków.

Podwyżki cen gazu

PGNiG Obrót Detaliczny wystąpił do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o zmianę taryfy na wyższą. Wszystko z uwagi na wzrost cen gazu, ropy naftowej oraz energii na rynkach całego świata. Zgoda została podpisana 26 lipca br. Wchodzi w życie 10 sierpnia 2018 roku.

zobacz także:  Prognozy cen złota na 2020 – wzrost popularności złota inwestycyjnego

Mimo, że w związku z nową taryfą PGNiG cena gazu wzrośnie o 5,9 procent, tak naprawdę klienci tego nie odczują. Zwłaszcza odbiorcy indywidualni. Przynajmniej tak zapewnia dostawca. Dla klientów indywidualnych rachunki za prąd będą wyższe o około 3,6 procent. Dlaczego tak? Wszystko z powodu tego, że o ile faktycznie gaz podrożeje, to nie wzrosną opłaty abonamentowe. Co więcej, w marcu 2018 roku została zmniejszona opłata dystrybucyjna za transport gazu dla odbiorców indywidualnych o blisko 7,5 procent.

Dlaczego gaz drożeje?

Dla wielu osób, które nie są na bieżąco z doniesieniami z giełdy, ale też z wydarzeniami na świecie, które mają realny wpływ na koszt gazu, tego typu podwyżki są bulwersujące i nie do zrozumienia. Tymczasem podwyżka ceny gazu była nieunikniona. Ministerstwo Energetyki szuka przyczyny sytuacji właśnie we wzroście kosztów zakupu gazu na Towarowej Giełdzie Energii.

Cena ropy naftowej na światowym rynku wzrosła m.in. przez kryzys w Wenezueli, zakłócenia w eksporcie surowca z Libii i ogólną złą sytuację na Bliskim Wschodzie. Może być jeszcze gorzej w związku z groźbami sankcji na kraje, które wydobywają gaz i ropę naftową.

zobacz także:  Jakie są największe polskie korporacje?

Ile kosztował gaz przed 2018 rokiem?

Warto wiedzieć, że opłaty za gaz i tak nie są wysokie. Znacznie wyższe były w 2015 roku. Przez kilka ostatnich lat Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo obniżało ceny gazu dostarczanego do gospodarstw domowych. Wielu z nas na tym skorzystało. Można pocieszać się i w ten sposób…

O ile wzrosną rachunki za gaz od sierpnia 2018 roku?

Tak więc, o ile wzrosną nasze rachunki? Najmniej podwyżkę odczują ci, którzy mają tylko kuchenkę gazową i używają ją do gotowania posiłków. Ich rachunki będą wyższe o około 60 groszy. Osoby, które dodatkowo podgrzewają w ten sposób wodę zapłacą o 3,50 zł więcej. Najbardziej odczują to jednak osoby, które gazem ogrzewają mieszkania/domy. U nich rachunki będą wyższe o kilkanaście złotych miesięcznie. Warto więc o tym pomyśleć i poszukać sposobów na to, by lepiej gospodarować gazem. Są sposoby na to, by zużywać go znacznie mniej, baczniej przyglądając się temu, w jaki sposób się funkcjonuje na co dzień.

Dodaj Twój komentarz