środa, 15 stycznia 2025
HotMoney

Ile kosztuje akt w Urzędzie Stanu Cywilnego?

akt ślubu i obrączki

Podczas załatwiania różnego rodzaju spraw może zajść konieczność przedstawienia dokumentów znajdujących się w aktach Urzędu Stanu Cywilnego. Za ich wydanie należy zapłacić. Ile? Jakie są opłaty za wydanie akt w USC? Podpowiadamy!

Ile kosztuje akt w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Warto na wstępie zaznaczyć, że od 2015 roku w Urzędach Stanu Cywilnego wydaje się już nie 3, a jeden oryginalny akt. Tak więc bez opłat można wyjść z USC tylko z jednym egzemplarzem dokumentu. Jeśli więc kierownik Urzędu Stanu Cywilnego zarejestruje małżeństwo, urodzenie dziecka, zgon, wówczas można otrzymać bezpłatnie odpis skrócony aktu.

Tak więc chcąc posiadać więcej niż jeden egzemplarz aktu z USC, należy dodatkowo zapłacić. Ile? Odpis skrócony kosztuje 22 złote. Jeszcze więcej, bo 33 złote trzeba zostawić w kasie Urzędu,gdy chce się otrzymać odpis zupełny. Co istotne, jeśli chce się otrzymać więcej dokumentów, należy złożyć wniosek.

zobacz także:  Ile kosztuje prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe?

Ile kosztuje akt zgonu?

Ile trzeba zapłacić za akt zgonu? To zależy. W sytuacji, gdy wystarczy odpis skrócony, płaci się 22 złote. Taka cena jest także za akt wielojęzyczny. Odpis zupełny zgonu jest droższy, wymaga wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 33 złotych.

Ile kosztuje odpis aktu urodzenia?

Takie same opłaty są przy akcie urodzenia. Za odpis skrócony, zarówno w języku polskim, jak i wielojęzyczny, zapłacić należy 22 złote. W sytuacji, gdy konieczny jest odpis zupełny, wówczas i koszt rośnie – opłata skarbowa to 33 złote.

Kto jest zwolniony z opłaty za wydanie aktu w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Odpis akty z USC można dostać odpłatnie w kilku przypadkach. Przede wszystkim wówczas, gdy potrzebny jest do uzyskania dowodu osobistego i paszportu. Nie poniesie się opłaty także wtedy, gdy dokument jest potrzebny do okazania aby przyznano świadczenia socjalne czy pomoc społeczną, alimenty lub wynagrodzenie za pracę. Bezpłatnie wydawane są też akty z USC, gdy trzeba je przedstawić w ZUS lub w do przyznania opieki, kuratora, adopcji.

Ile czeka się na akt z Urzędu Stanu Cywilnego?

W sytuacji, gdy widnieje się w Centralnym rejestrze stanu cywilnego, dokument otrzyma się od razu. Warto wiedzieć, że są w nim wszystkie zaświadczenia wydane po 1 marca 2015 roku, a wcześniejsze są stopniowo przenoszone. Z czasem wszystkie się tam znajdą.

zobacz także:  Ile kosztuje prostowanie keratynowe? Zalety i wady keratynowego prostowania włosów

Jeśli dokument nie jest jeszcze w bazie elektronicznej, należy złożyć wniosek w USC. Jeśli zrobi się to w tym samym, w którym jest w firmie papierowej – jego odpis będzie w ciągu 7 dni roboczych. Jeśli znajduje się w innym miejscu niż USC, w którym złożyło się wniosek, wówczas należy poczekać na dokument 10 dni.

Nie trzeba udawać się do Urzędu Stanu Cywilnego w sytuacji, gdy potrzebuje się odpisu aktu zgonu, małżeństwa, aktu urodzenia. Da się sprawę załatwić osobiście, ale po co? Zdecydowanie lepiej jest zgłosić potrzebę listownie lub online. Dzisiaj taka forma kontaktu jest znacznie lepsza. Szybsza. Warto jednak wiedzieć, że aby złożyć wniosek o odpis aktu z USC przez Internet, należy mieć profil zaufany (eGo). Pozwala potwierdzić tożsamość.

Dodaj Twój komentarz