poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje złoto? Czy i gdzie opłaca się kupować złoto?

złota biżuteria

Złoto kojarzy się z bogactwem, ale czy rzeczywiście warto się w nie zaopatrzyć? Czy taka inwestycja jest opłacalna? A jeżeli się na nią zdecydujemy, to na jakie wydatki musimy być gotowi?

Od czego zależy cena złota?

W ustalaniu ceny za gram złota najistotniejsza jest rola Giełdy Londyńskiej. To w Londynie w XIX wieku pojawiły się pierwsze giełdy, zajmujące się obrotem szlachetnymi kruszcami – mowa tu na przykład o London Gold Market. Od 1987 roku ustalaniem ceny złota w czasie rzeczywistym zajmuje się London Bullion Market Association, czyli Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców. Instytucja ta dwa razy dziennie, o godzinie 11.30 i 16.00, podaje do publicznej wiadomości aktualną cenę złota.

Ale w jaki sposób jest ona ustalana? W tym procesie trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, a bierze w nim udział 13 akredytowanych przez Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców podmiotów, między innymi Societe Generale, Bank of China czy Goldman Sachs International.

zobacz także:  Czym jest płynność i nadpłynność finansowa?

To, ile zapłacimy za gram złota, zależne jest między innymi od ceny próby złota, jego bieżącego kursu oraz formy złota.

Ile kosztuje gram złota?

Złoto w czystej postaci jest metalem miękkim i plastycznym. Żeby zwiększyć jego twardość, trzeba mieszać je z innymi kruszcami. Próba złota określa właśnie, jaka jest procentowa zawartość złota w danym stopie. Największą zawartość złota, bo aż 99,9%, ma próba 999. Inne próby to 960 – 96% zawartości złota, 750 – 75%, 585 – 58,5%, 500 – 50%, 375 – 37,5% oraz 333 – 33,3%.

Inną stosowaną miarą zawartości złota są karaty. Próba 999, a zatem, przypomnijmy, ta o największej zawartości złota, to 24 karaty. Najniższa próba, 333, to złoto 8-karatowe.

Jakich cen możemy się spodziewać, decydując się na zakup? Gram czystego, 24-karatowego złota kosztuje w skupie obecnie nieco powyżej 135 zł. Za gram złota 18-karatowego (próba 750) zapłacimy około 100 zł. Gram złota próby 583, często wykorzystywanej do wyrobu biżuterii, to koszt około 80 zł, podobnie jak w przypadku próby 585. Oczywiście są to ceny orientacyjne, w praktyce w skupach złota można napotkać oferty różniące się od tych uśrednionych wartości, a i trzeba mieć na uwadze, że ceny złota podlegają ciągłym zmianom.

zobacz także:  Zarobki w polskim seksbiznesie: ile zarabia prostytutka, ile tancerka go-go, a ile chłopak do towarzystwa?

Czy warto kupować złoto?

Inwestycja w złoto jest opłacalna z kilku powodów. Warto zwrócić uwagę choćby na jego uniwersalność – złoto to środek płatniczy, który jest akceptowany na całym świecie. W przeciwieństwie do waluty papierowej nie poddaje się też ono inflacji. Notowania cen złota na przestrzeni lat pokazują, że zachowuje się ono stabilnie – jeśli już jego wartość spada, to niewiele i na krótko. Ponieważ jednak jest to towar deficytowy, nie należy się raczej spodziewać spadku wartości złota w bliższej przyszłości.

Jest jeszcze jedna zaleta tego kruszcu, którą może nie tak często bierze się pod uwagę – można je przekazać w spadku bez płacenia podatku od darowizny.

Inwestowanie w złoto jest też względnie proste. Wymaga jedynie kontrolowania i analizy jednego procesy – ceny złota w czasie. To mniej skomplikowane niż inwestycja na rynkach walutowych czy giełdach papierów wartościowych.

Gdzie kupić złoto?

Możemy po prostu udać się do banku, jednak banki nieraz sprzedają złoto po wyższej cenie niż niezależni dystrybutorzy – marże od ceny giełdowej to często nawet 20%. Można zainwestować też w fundusz złota, to jednak obarczone jest dużymi kosztami.

zobacz także:  Przerejestrowanie samochodu: od czego zacząć, ile kosztuje, jakie dokumenty?

Sztabki złota i złote monety można kupić u niezależnych dystrybutorów. Wybierając dystrybutora warto zwrócić jednak uwagę na to, o ile oferowane ceny są droższe od rynkowych, a także na czas dostawy – najlepiej, by nie przekraczał on kilku dni roboczych.

Można również zrobić zakupy na prywatnej giełdzie złota. Zaletą w takim wypadku jest niska cena, ale z drugiej strony nigdy nie możemy być na 100% pewni, co tak naprawdę kupujemy.

komentarze 2

  1. Ula pisze:

    Kiedyś złoto było bardzo opłacalne. W ostatnich latach ceny spadły, ale dalej wiele osób trzyma w domu spore ilości biżuterii ze złota na „czarną godzinę”.

  2. Gold pisze:

    Złoto zawsze opłaca się kupować. Chyba tylko raz się zdarzyło, żeby straciło na wartości.

Dodaj Twój komentarz