sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Klimatyzacja w samochodzie wymaga regularnej kontroli i serwisowania, które niestety z roku na rok jest coraz droższe. Sprawdzamy, ile kosztuje przegląd, montaż i nabicie klimatyzacji. Przedstawiamy ceny serwisu klimatyzacji.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji samochodowej?

W większości nowych aut układ klimatyzacyjny jest elementem standardowego wyposażenia samochodu. Z kolei kierowcy, którzy posiadają starsze auta bez klimatyzacji, mogą ją zamontować. Ile kosztuje taka usługa? Za sam montaż klimatyzacji w tzw. modelu globalnym (np. VW Golf, Toyota Corolla) możemy zapłacić 1000-2000 złotych. Jednak całkowita cena instalacji układu klimatyzacyjnego jest znacznie wyższa, za montaż i części możemy zapłacić nawet 8 tysięcy złotych. Dlatego decydując się na zakup samochodu, lepiej odłożyć trochę więcej pieniędzy lub wziąć kredyt samochodowy i kupić nowszy model samochodu wyposażony w klimatyzację.

Serwis klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja nie tylko wpływa na nasz komfort podczas jazdy, ale także na zdrowie, dlatego co jakiś czas powinniśmy oddać nasz samochód na okresowy przegląd klimatyzacji. Na czym polega przegląd klimatyzacji samochodu? Jest to dość szybka (około godziny) i stosunkowo tania usługa, która polega na sprawdzeniu działalności sprężarki i kompresora w samochodzie oraz skuteczności chłodzenia. Ponadto podczas przeglądu klimatyzacji mechanicy sprawdzą szczelność układu oraz poziom czynnika chłodzącego, a w razie potrzeby go uzupełnią.

zobacz także:  Nowe sankcje USA, Schody Hiszpańskie... - przegląd 6 sierpień 2019

klimatyzacja-ile-kosztuje-klimatyzacja-samochodowa

Ile kosztuje przegląd klimatyzacji w samochodzie?

Ceny serwisu klimatyzacji są zróżnicowane. Jednak za kompletny przegląd składający się z diagnostyki układu oraz wymiany czynnika chłodzącego powinniśmy zapłacić około 150 złotych. Cena ta może być nieco wyższa, jeśli dodatkowo zdecydujemy się na odgrzybianie klimatyzacji. Całkowity koszt serwisu klimatyzacji nie powinien zatem przekroczyć 250 złotych.

A co, jeśli zamiast pełnego serwisu chcemy wymienić tylko filtr lub zdezynfekować klimatyzację? Wymiany filtru możemy dokonać samemu, jednak nie w każdym samochodzie. Koszt takiej wymiany jest niewielki i zazwyczaj wynosi około 15 złotych. Z kolei dezynfekcja układu klimatyzacji jest wykonywana na dwa sposoby. Możemy zdecydować się na ozonowanie lub metodę ultradźwiękową. Oba sposoby są niezwykle skuteczne w zwalczaniu wszelkiego rodzaju bakterii i grzybów, a ich koszt to zazwyczaj 70-80 złotych.

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

Koszt nabicia klimatyzacji zmienił się w 2017 roku, kiedy wprowadzono wymóg korzystania z czynnika R1234YF w nowych samochodach. Wcześniej nabicie gazem R124a kosztowało około 200 złotych, a dziś za nabicie klimatyzacji czynnikiem R1234YF możemy zapłacić nawet 1000 złotych. Stosowanie nowego czynnika ma zmniejszać szkodliwy dla planety efekt cieplarniany. Co więcej, w ostatnich latach wzrosła także cena starego czynnika R124a, dziś za nabicie klimatyzacji tym gazem zapłacimy około 300 złotych.

zobacz także:  Netflix czy HBO GO - co wybrać?

Dodaj Twój komentarz