piątek, 15 listopada 2024
HotMoney

Jak pracować w UK?

Widok na Londyn

Chociaż największy szczyt związany z wyjazdami do Wielkiej Brytanii już minął, Polacy nadal wyjeżdżają do pracy za granicę. Często na początku pomagają im obecne już tam rodziny lub znajomi, którzy mieszkają od jakiegoś czasu w UK. Niektórzy jednak rzucają się na głęboką wodę i wyjeżdżają nie mając wsparcia z niczyjej strony. Jak więc szukać pracy w UK, jakie kompetencje są mile widziane i co mogą robić tam Polacy?

Praca w UK – od czego zacząć?

Poszukiwania pracy w UK najlepiej rozpocząć jeszcze w Polsce. Dzisiaj głównym źródłem wiedzy o wszystkim, w tym także o ofertach pracy, jest Internet. Nie trzeba od razu wertować angielskich stron z ogłoszeniami. Polskie portale z anonsami również mają propozycja pracy za granicą, w tym także w Wielkiej Brytanii. Jeśli tam nie znajdziemy interesującego nas stanowiska, na które moglibyśmy aplikować, wówczas należy zacząć poszukiwania na zagranicznych stronach, a tych nie brakuje. Wśród nich można wymienić gumtree.com, totaljobs.com, monster.co.uk, reed.co.uk, czy emito.net. Ogłoszenia o pracę pojawiają się również w brytyjskich gazetach online. Warto więc przeglądać strony takich tytułów jak „The Guardian”, „The Independent”, „The Times”, „The Daily Telegraph”, czy „Scotsman”.

zobacz także:  Budżet na 2020 r., Wyższe ceny srebra... - przegląd

Przystępując do aplikowania na wybrane stanowisko należy mieć przygotowane CV w języku angielskim. Musi być ono dobrze przetłumaczone, zatem warto poprosić o pomoc tłumacza. Oprócz tego, należy oczywiście zadbać o to, by CV się wyróżniało i było atrakcyjne wizualnie. Co zwiększy szansę na odpowiedź ze strony pracodawcy.

Agencje zatrudnienia w Polsce i UK

Oprócz szukania pracy przez Internet warto pomyśleć o alternatywach. Wiele osób korzysta z agencji zatrudnienia. Są one obecne zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. Nasze rodzime agencje zatrudnienia muszą posiadać certyfikaty, które gwarantują, że dana jednostka ma prawo do prowadzenia działalności. Tylko z takich pośredników należy korzystać. Agencje te pobierają opłaty związane z kosztami na dojazd i powrót osoby kierowanej do pracy, badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów. W Wielkiej Brytanii agencje zatrudnienia odgrywają sporą rolę w poszukiwaniu pracy i faktycznie zwiększają szansę na otrzymanie konkretnego stanowiska.

Warunki rozpoczęcie pracy w UK

Znajomość języka angielskiego jest tu właściwie niezbędna. Wymagany jest zazwyczaj stopień komunikatywny. Inną kwestią jest, że osoby, które rzucają się na głęboką wodę, chcąc nie chcąc zaczynają poszerzać swój zasób słownictwa. Aby legalnie pracować w UK należy zadbać o wyrobienie numeru ubezpieczenia społecznego NIN. Służy on do rejestracji podatnika w systemie ubezpieczeń socjalnych i systemie podatkowym. Dzięki temu dana osoba zyskuje prawo do emerytury i zasiłków.

zobacz także:  Emerytury sędziów i prokuratorów - za wysokie?

Branże, w których pracują Polacy w UK

Wielu Polaków w UK pracuje w branży usługowej. Są to więc restauracje, hotele, sklepy itp. Nie brakuje również osób, które zajmują stanowiska przy produkcji. Wiele zależy tutaj nie tylko od wykształcenia, ale i znajomości języka angielskiego. Pomocne są także specjalistyczne kursy, np. budowlane, IT, dla spawaczy, na wózki widłowe, koparki itp. Dzięki takim kwalifikacjom szybciej będzie znaleźć lepiej płatną pracę.

komentarze 2

  1. funt_szterling pisze:

    Ciekaw jestem, jak będzie wyglądała sprawa wyjazdu do pracy w WB po Brexicie, o ile w ogóle do niego dojdzie… Bez pracowników z zagranicy może im być trudno, z drugiej strony podobno duże angielskie miasta już nie potrafią „wchłonąć” kolejnych imigrantów.

  2. John pisze:

    Dużo może się zmienić po Brexicie. Ale póki co do tego „rozwodu” nie dochodzi. Premier May chyba celowo gra na czas.

Dodaj Twój komentarz