Nikt nie lubi podatków. Za słowem tym dla każdego chowają się wydatki i to niechciane. Co więcej, liczone zdecydowanie nie z korzyścią dla podatników. O tym, jak na Polaków podatki nakłada rząd wiemy, a jak to wygląda w przypadku Unii Europejskiej?
- Podatki Unii Europejskiej
- Akcyza i podatek VAT w UE
- Podatek od osób prawnych i dochodowy
- Podatek od transakcji finansowych
Podatki Unii Europejskiej
Warto wiedzieć, że Unia Europejska nie nakłada bezpośrednio podatków ani ich nie ściąga. To, jakie podatki płacą obywatele UE jest zależne od tego, jakie nałoży rząd ich krajów. Co więcej, to Unia nadzoruje krajowe przepisy podatkowe. Wszystko po to, by działania rządów poszczególnych krajów członkowskich nie działały w opozycji do polityki unijnej. Unia Europejska w sposób szczególny dba o to, by przepisy podatkowe nie doprowadziły w danym państwie do sytuacji, w której któryś z konsumentów, pracowników lub przedsiębiorców byłby dyskryminowany. Co więcej, dla UE ważne jest to, by przedsiębiorstwa danego kraju nie miały przewagi konkurencyjnej nad podmiotami z innych państw. Unia też pełni pieczę nad zapewnieniem swobodnego przepływu towarów, usług i kapitału na terenie całej wspólnoty. Wreszcie także wspiera wzrost gospodarczy i tworzy miejsca pracy, dlatego tak ważne jest to, jakie podatki są nakładane na obywateli. W strukturach Unii Europejskiej istotne jest to, by decyzje, także te w sprawach podatkowych, były podejmowane jednomyślnie przez wszystkie państwa. Dzięki temu każdy kraj członkowski może liczyć na to, że uwzględnione zostaną interesy każdego z krajów.
Akcyza i podatek VAT w UE
Jednym z podatków, na który wpływ na Unia Europejska jest podatek od wartości dodanej, a więc VAT. Tutaj także zalicza się podatek akcyzowy, który nakładany jest na paliwo, wyroby tytoniowe i alkoholowe. W celu zapobiegania konkurencji w tym zakresie, wszystkie państwa członkowskie ujednoliciły swoje przepisy i minimalne stawki podatkowe. Stawka podstawowa podatku VAT nie może być niższa niż 15%. Dzięki temu konkurencja nie jest zakłócona.
Podatek od osób prawnych i dochodowy
Podatek od osób prawnych i dochodowy dotyczy większości z nas. Tutaj najważniejszym zadaniem wspólnotowym jest zagwarantowanie tego, by nikt nie był dyskryminowany. Istotny jest tutaj swobodny przepływ na jednolitym rynku. Wiele jest do zrobienia we wspólnocie, między innymi w kwestiach uchylania się od podatków. Tyczy to całej Unii. Wiadomo, że najbardziej zależeć na tym powinno rządom poszczególnych państw, ale przepisy krajowe nie mogą zakłócać mobilności w całej Europie. Na pewno Unia nie chce dopuścić do płacenia podwójnych podatków przez osoby lub firmy przeprowadzające się do innych krajów.
Podatek od transakcji finansowych
Duża wątpliwości budzi podatek od transakcji finansowych. Jedenaście krajów UE opracowuje wspólny system. Dzięki niemu ma być zagwarantowane, że sektor finansowy weźmie na siebie części kosztów recesji. Efektem tego podatku ma być osiągnięcie dochodów, bez martwienia się o dużą międzynarodową mobilność transakcji finansowych.
To wszystko bardzo pięknie brzmi, że Unia tak bardzo dba, by przedsiębiorstwa danego kraju nie miały przewagi konkurencyjnej nad podmiotami z innych państw, ale jakoś Niemieckie firmy rosną w siłę. Zwłaszcza w sektorze przemysłowym firmy z bogatych państw UE totalnie zdominowały te Polskie, które niejednokrotnie miały bardzo wysokie standardy i znane były z dobrej jakości.