wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Odkryto nowe złoża gazu w Polsce. Kiedy ruszy wydobycie?

gaz

Okazuje się, że mimo wieści dopływających od kilku dni o podwyżkach cenach gazu i uzależnieniu się od dostaw zza wschodniej granicy, jest światełko w tunelu. PGNiG i PKN Orlen odkryli nowe złoża gazu. Gdzie się znajduje? Kiedy ruszy wydobycie? Jakie ma to znaczenie dla Polski?

Złoża gazu w Polsce

Gaz ziemny zwany również błękitnym paliwem to rodzaj paliwa kopalnego pochodzenia organicznego. Pokłady gazu ziemnego mogą występować samodzielnie lub wraz ze złożami węgla kamiennego, ropy naftowej.

W Polsce gaz ziemny wydobywa się głównie na Podkarpaciu i w Zapadlisku przedkarpackim w wyniku odmetanowywania kopalni węgla kamiennego w GOP, w Wielkopolsce oraz w Lubuskiem.

Oczywiście metody tradycyjne to nie wszystko. W Polsce stosuje się również niekonwencjonalne metody uzyskiwanie gazu ziemnego. Może to być metan ze złóż węgla, z łupków oraz gaz wydobywany z izolowanych porów skalnych.

Niestety nie jest to wystarczająca ilość. Na przełomie lat 2015/2016 wydobycie krajowe zaspokajało 1/3 zapotrzebowania na gaz w Polsce. Teraz mówi się o tym, że jedynie 1/4. Pozostałą część się importuje, głównie z Rosji. Wciąż jednak poszukuje się złóż na terenie kraju, by zapewnić większą niezależność.

zobacz także:  Jak walczyć z globalnym ociepleniem? Co można zrobić w domu dla klimatu?

PKN Orlen i PGNiG

PKN Orlen, czyli Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna to polski koncern paliwowo-energetyczny. W kwestii gazu prowadzi ciągłe działania w zakresie jego rozpoznawania oraz eksploatacji. Prace obecnie prowadzone są na terenie województwa mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego. Wydobycie gazu ziemnego PKN Orlen odbywa się obecnie we współpracy z PGNiG.

PGNiG – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to największa spółka w Polsce zajmująca się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej, tak w Polsce, jak i za jej granicami. Produkcją oraz wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej na obszarze całego kraju zajmują się oddziały w Zielonej Górze i w Sanoku.

Nowe złoża gazu w Polsce

Właśnie wspólne przedsięwzięcie związane z wydobyciem gazu PKN Orlen i PGNiG-u zakończyło się sukcesem. Prace prowadzono od końca kwietnia. Nowe złoże nazwano Mirosław. Zostało odkryte odwiertem Chwalęcin-1K. Znajduje się ono na terenie obszaru objętego koncesją Śrem-Jarocin w Wielkopolsce. Głębokość końcowa odwiertu osiągnęła 3050 metrów MD (Measured Depth – rzeczywista długość otworu mierzona od powierzchni ziemi do dna otworu uwzględniająca krzywiznę odwiertu).

zobacz także:  Firmowy fanpage na Facebooku - jak prowadzić, od czego zacząć?

Co więcej, przeprowadzone testy potwierdzają, że odwiert będzie miał bardzo dobrą wydajność. Szasuje się, że pozwoli rocznie wydobyć do 50 milionów m3 gazu. Spółki przygotowują się do też zagospodarowania złoża Miłosław, które zostało odkryte w maju 2017 roku. Eksploatacja ma ruszyć na przełomie II i III kwartału 2019 roku.

Ponadto, w najbliższych tygodniach PGNiG oraz Orlen Upstream, spółka z Grupy Orlen, będą realizować wspólnie wiercenie otworu Komorze-3H/S1. Czy zakończy się sukcesem?

komentarze 2

  1. 94853i pisze:

    Może dzięki temu trochę się uniezależnimy i cena gazu spadnie? Marzyć zawsze można. Poza tym zawsze jak się odkrywa coś, na czym można zarobić, sępy też się znajdą.

  2. gazu! pisze:

    Mam ogromną nadzieję, że w końcu zaczniemy korzystać z naszych złóż, choć nie jestem przekonana czy dla zwykłych ludzi będzie się to wiązało z jakąś oszczędnością…

Dodaj Twój komentarz