niedziela, 24 listopada 2024
HotMoney

Ile emigranci przywożą, wysyłają pieniędzy do Polski?

Mężczyzna na lotnisku

Obecnie za granicą przebywa około 2,5 miliona Polaków, a liczba ta stale, choć powoli, wzrasta. Polacy wyjeżdżają zazwyczaj w celach zarobkowych, chociaż nie brakuje także osób, które wyjeżdżają, żeby się kształcić lub dołączają do krewnych, którzy wyjechali już wcześniej. Emigracja niesie ze sobą wiele pozytywnych, ale i negatywnych skutków. Głównie mówi się o transferze gotówki do naszego kraju. Ile zatem pieniędzy przesyłają emigranci do Polski?

Ile pieniędzy emigranci wysyłają do Polski?

Od kilku lat kwota przesyłanych pieniędzy pozostaje na podobnym poziomie. Jest to około 16 miliardów złotych rocznie. Takie „transfery pieniężne” są najbardziej widoczne, kiedy dochodzi do zauważalnej emigracji. Największa fala emigracji w XXI wieku miała miejsce w 2004 roku, kiedy to wiele krajów Unii Europejskiej otworzyło swoje rynki pracy dla Polaków. Wtedy w poszukiwaniu pracy wyjechało najwięcej osób. Znaczna część emigrantów zamieszkała w Wielkiej Brytanii, bo blisko 800 tysięcy, Niemczech – prawie 700 tysięcy, Holandii i Irlandii – po 100 tysięcy osób.

zobacz także:  Ile kosztuje przedłużenie pożyczki w parabankach?

Skąd wysyła się najwięcej pieniędzy?

W tej kwestii co roku następuje wiele zmian. Jeszcze kilka lat temu najwięcej pieniędzy przesyłali emigranci mieszkający w Wielkiej Brytanii. W 2018 roku ten trend się zmienił. W pierwszym kwartale najwięcej pieniędzy wysłali emigranci z Niemiec. W sumie, w tym czasie do Polski wpłynęły prawie 4 miliardy złotych. Mimo tak ogromnej kwoty jest ona niższa w porównaniu z rokiem 2017 o około 200 milionów złotych. To może się wiązać nie tylko z powrotami z emigracji, których nie ma dużo. To raczej kwestia osiedlania się emigrantów na stałe. Wielu z nich zakłada tam rodziny lub ściąga krewnych do siebie, a co za tym idzie, nie muszą już wspomagać ich finansowo w Polsce. Może to też być wynik kupowania mieszkań, budowania domów czy zakładania firm, w które trzeba zainwestować pieniądze. Wiąże się to z mniejszymi kwotami wysyłanymi do ojczyzny.

Przelewy, przekazy – jak Polacy wysyłają pieniądze?

Większość Polaków korzysta z usług globalnych firm, które umożliwiają przesyłanie pieniędzy między różnymi krajami. Wśród najbardziej znanych wymienia się Western Union, MoneyGram, EasySend czy Ria. Dzięki nim pieniądze mogą być na wskazanym koncie już w 10 minut. Oprócz tego, środki finansowe można także przesłać przez klasyczny przelew bankowy, PayPal, przekazy pieniężne, przekazy pocztowe lub przelewy pieniężne z odbiorem na poczcie. Niektórzy pieniądze przekazują również w gotówce, np. przyjeżdżając do kraju.

zobacz także:  Odbiór domu: ile kosztuje, na czym polega?

Wsparcie finansowe emigrantów – jakie tendencje?

Wsparcie finansowe przez emigrantów w znacznej mierze zależy od ich sytuacji ekonomicznej. Coraz więcej Polaków pracuje na lepszych stanowiskach, stają się ekspertami, zakładają własne biznesy. To z kolei wiąże się z lepszymi zarobkami. Dzięki temu mogą oni wesprzeć finansowo rodzinę w Polsce. Wszelkie spadki w ilości przesyłanych pieniędzy wiążą się z różnymi indywidualnymi czynnikami jak utrata pracy, zmiana pracy, powrót do kraju, nieprzewidziane zdarzenia losowe czy ściągnięcie bliskich do kraju emigranta.

komentarze 2

  1. foreigner pisze:

    Myślę, że coraz mniej będą Polacy przelewać pieniędzy. Całe rodziny ostatecznie emigrują do innych krajów, więc to wsparcie finansowe się zmniejsza.

  2. Barbara z EasySend pisze:

    Oj przewożenia gotówki „w skarpecie” to zdecydowanie nie polecamy, chyba czas na to, aby ten sposób odszedł już do lamusa 🙂 Michał, dziękujemy za uwzględnienie firmy na Twojej liście polecanych firm, cieszymy się, że nasza praca jest doceniana!

Dodaj Twój komentarz