czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

ZUS czy IKE? Co wybrać w związku z likwidacją OFE?

Pieniądze na ręce

Zapowiadana likwidacja OFE, czyli Otwartego Funduszu Emerytalnego jest coraz bliżej. Oznacza to, że trzeba będzie podjąć decyzję, co zrobić ze zgromadzonymi na OFE pieniędzmi. Możliwości są dwie. Można przekazać je do ZUS lub na IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne. Które z tych rozwiązań lepiej wybrać?

Likwidacja OFE – co warto wiedzieć?

Do stycznia 2020 roku mamy możliwość wyboru przekazania pieniędzy zgromadzonych w OFE na IKE lub do ZUS. Jeśli nie podejmiemy żadnej decyzji, środki zostaną automatycznie przekazane na Indywidualne Konto Emerytalne. Chcąc jednak, by trafiły one do ZUS, należy złożyć stosowną deklarację. Warto wiedzieć, że podjęcie takiej decyzji jest nieodwracalne.

Do tej pory możliwe było wybranie jednej z opcji: ZUS lub OFE. Było to możliwe do 2015 roku, wtedy rozpoczęto likwidację Otwartego Funduszu Emerytalnego. Osoby, które wybierały ZUS, mogły liczyć na całkowite przekazywanie składek emerytalnych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Było to 19,52% kwoty brutto pobieranego wynagrodzenia. Nieco inaczej było w przypadku OFE. W sumie przekazywane było również 19,52%, ale z tego 16,6% „trafiało” do ZUS, a pozostałe 2,92% do OFE. Więcej o tym przeczytasz w artykule ZUS czy OFE. A co opłaca się wybrać w obecnej sytuacji?

zobacz także:  Zgubione świadectwo pracy - co robić?

Wybór IKE a emerytura

Decydując się na IKE emerytura nadal będzie wypłacana z ZUS, będzie jednak ona mniejsza niż w przypadku przekazania środków z OFE do ZUS. Przyszły emeryt będzie więc dostawał świadczenie emerytalne z ZUS, które zostanie uzupełnione o środki z Indywidualnego Konta Emerytalnego. Nie wiadomo jednak w jakiej wysokości, to jest zależne od ilości aktywów w OFE i wyników inwestycyjnych IKE.

Co ważne, środki z Indywidualnego Konta Emerytalnego będzie można wypłacić dopiero w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli w przypadku kobiet będzie to 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65 lat. Nie będzie od tego żadnych dodatkowych kosztów w postaci podatków. Jest jednak pewien haczyk. Pobrana zostanie opłata przekształceniowa w wysokości 15%, która zostanie pobrana ze zgromadzonych na OFE środków w latach 2020 i 2021. Będąc już w wieku emerytalnym, środki z IKE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach.

Wybór emerytury z ZUS

Aby środki z OFE zostały przekazane do ZUS, należy wcześniej złożyć deklarację. Wówczas zostaną one zapisane na koncie ZUS, na które trafiają także nasze składki. Wybierając ZUS, nie pobrana zostanie opłata przekształceniowa jak w przypadku przekazania środków na IKE. W tym przypadku zobowiązanie ZUS wobec przyszłych emerytów będzie rosło z uwagi na waloryzację. Co ważne, taka emerytura wypłacana będzie do końca życia. Jeśli więc ZUS ustalając komuś wysokość emerytury wyliczył krótszy „okres życia”, to i tak będzie musiał wypłacać świadczenia emerytalne aż do śmierci, nawet jeśli przewyższa to już zgromadzone ze składek środki. Na minus jest jednak fakt, że wypłata emerytury z ZUS zależna jest w znacznej mierze od tego, w jakim stanie będzie w przyszłości system emerytalny, a co do tego nie można być pewnym.

zobacz także:  ZUS czy OFE - co wybrać? Jaka jest różnica pomiędzy ZUS i OFE, gdzie trafią składki?

Dodaj Twój komentarz