czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego. Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Pieniądze na długi

Kredyt konsolidacyjny, często nazywany również kredytem dla zadłużonych, to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Dzięki niemu można w końcu odetchnąć z ulgą i spłacić wszystkie zobowiązanie. Tylko… czy to się faktycznie opłaca? I kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny? Zaraz wszystko będzie jasne!

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie zaciągane na poczet spłaty innych długów, produktów bankowych i pozabankowych. Dzięki temu można połączyć kilka kredytów, pożyczek, a także debet na koncie czy limit na karcie kredytowej w jedno, ze wspólną ratą.

Jest to produkt celowy, co oznacza, że może być zaciągany wyłącznie na spłatę wskazanych we wniosku należności. Choć, co warto wiedzieć, niektóre banki oferują także dodatkową gotówkę na dowolne wydatki.

Ważne jest to, że rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa, niż suma dotychczasowo spłacanych miesięcznie rat. Pozwala to na odciążenie domowego budżetu i spokojne, powolne wyjście z długów. Kredyt konsolidacyjny jest szeroko opisany na Kredyt-Konsolidacyjny.eu, tam szukaj wskazówek, jak zaciągnąć to zobowiązanie. A my przedstawiamy jego zalety i wady.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Zaciągając kredyt konsolidacyjny, bank „spłaca” za ciebie wskazane we wniosku zobowiązania, dzięki czemu zamiast kilku rat, płacisz jedną. Największą zaletą tego produktu jest to, że jego warunki są tak opracowywane, aby ta rata była niższa, niż suma dotychczasowych zobowiązań.

zobacz także:  Stałe czy zmienne oprocentowanie kredytu? Co się bardziej opłaca?

Ma to kilka korzyści. Po pierwsze, musisz pamiętać o jednym przelewie w miesiącu, a nie o kilku (lub, gdy ustawiasz stałe polecenie przelewu, to… możesz o nim zapomnieć). Po drugie, odciąża domowy budżet. Zwykle po kredyt konsolidacyjny zgłaszają się osoby, które przestają radzić sobie z terminowym regulowaniem należności.

Pamiętaj, że zalegając z płatnościami, bardzo łatwo jest trafić do Krajowego Rejestru Długów. Informacja o tym pojawia się też w Biurze Informacji Kredytowej. Skutkować to będzie trudnościami w przyznawaniu kolejnych kredytów, pożyczek, a także… w zakupach na raty.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Mimo tylu zalet kredyt konsolidacyjny nie jest pozbawiony wad. Co jest jego minusem? Wyższe koszty kredytowania.

W tym wypadku mechanizm jest bardzo prosty. Aby rata zobowiązania mogła być niższa, wydłużony zostaje okres spłaty. A im jest on dłuższy, tym więcej płacisz odsetek. Dlatego, jeśli dokonasz dokładnych wyliczeń, często okazuje się, że ostatecznie zapłacisz więcej, niż gdybyś każde z zobowiązań spłacił osobno.

Ponadto, gdy bierzesz kredyt konsolidacyjny na kilka lat, może okazać się, że za rok czy dwa oprocentowanie jest bardzo niekorzystne w porównaniu z obecną sytuacją na rynku. Choć, ciekawostką jest, że w takiej sytuacji możesz… skonsolidować kredyt konsolidacyjny.

zobacz także:  Kredyt gotówkowy, jaki bank wybrać? Jak dopasować kredyt gotówkowy?

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? I tak, i nie. Jak już tłumaczyliśmy, pod względem finansowym jest on mniej korzystny = płacisz więcej. Lecz dla niektórych osób jest to jedyne wyjście, aby na bieżąco regulować swoje zobowiązania, ostatecznie wyjść z długów. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie, niż zaprzestanie spłacania rat, ponieważ już cię na to nie stać. Radzimy, aby każdorazowo wyliczyć taki kredyt, oceniając swoje możliwości finansowe. Wtedy zobaczysz, czy przeważą wady, czy zalety konsolidacji.

1 komentarz

  1. Niedzielski pisze:

    Wiecie że kredyt konsolidacyjny to kolejny kredyt? I kolejne odsetki? I kolejne koszty? Czasem nie ma wyjścia, ale jeśli jest to lepsza jest redukcja długu. Można z wierzycielami się dogadać. Zachęcam.

Dodaj Twój komentarz