piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Kobieta trzymająca miskę z sałatką i metr krawiecki

W dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładzie się na zdrowe odżywianie i właściwą dietę. Choć w internecie możemy znaleźć wszystko, to jeżeli chodzi o kwestie właściwego rozpisania planu dietetycznego dla konkretnej osoby, przydatna może być pomoc specjalisty. Ile będzie kosztować usługa dietetyka, gdy chcemy zacząć zdrowo się odżywiać?

Kim jest dietetyk?

O dietetykach mówi się wiele, ale mało kto wie, kim tak naprawdę są i czym się właściwie zajmują. Tak więc dietetyk to specjalista z zakresu żywności i żywienia człowieka, który wie w jaki sposób jedzenie wpływa na nasz organizm. Zajmuje się on opracowywaniem planów żywieniowych zarówno dla osób zdrowych, jak i cierpiących na różne schorzenia. Mało osób wie, że dietetycy zajmują się także badaniami żywności, ich składów i pochodzenia, a także jak poszczególne produkty wpływają na organizm człowieka w połączeniu z lekami. Dietetycy pomagają także osobom z zaburzeniami żywienia, a także nadzorują diety w placówkach żywienia zbiorowego np. szpitale, szkoły).

Dietetyk – rodzaje

Opis powyżej określa ogólne czynności jakim zajmuje się dietetyk, trzeba jednak pamiętać, że jest to szeroka specjalizacja, która zawiera w sobie różne odrębne specjalności. Możemy więc spotkać dietetyka klinicznego, który zajmuje się leczeniem żywnościowym człowieka chorego. Wyróżnia się także dietetyka sportowego, z którego usług często korzystają osoby aktywne fizycznie oraz zawodowo zajmujące się sportem. Pozwala to na lepsze zbilansowanie diety potrzebnej do lepszego rozwoju fizycznego i jak łączyć dietę z treningami. Jest jeszcze psychodietetyk, który zajmuje się osobami z zaburzeniami odżywiania, szczególnie tych z niedowagą oraz otyłością. Problemy emocjonalne i psychicznie bywają częstą przyczyną zaburzeń jedzenia, a psychodietetyk ma w tym pomóc.

zobacz także:  Czy można skrócić okres spłaty kredytu hipotecznego? Kiedy wcześniejsza spłata kredytu jest opłacalna?

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Usługi dietetyczne stały się bardzo popularne ostatnimi laty, a przez to konkurencyjność jest też o wiele większa. Ceny są mocno zróżnicowane, w zależności od miasta czy doświadczenia dietetyka. Konsultacja wstępna może wynieść nas ok 100 – 300 zł, konsultacje kontrolne zazwyczaj są mniej więcej o połowę tańsze, z kolei ułożenie jadłospisu będzie zależało od tego na ile dni jest on rozpisany. Tak więc dieta 7-dniowa może kosztować nas 100 – 400 zł, a im dłuży jadłospis, tym ceny są niższe. Trzeba przy tym pamiętać, że zazwyczaj tych wizyt w miesiącu może być kilka, więc suma jaką zapłacimy może przekroczyć nawet 1000 zł.

Do tego należy dodać także usługi dodatkowe, na przykład testy na nietolerancje pokarmową, badania diagnostyczne czy robienie zakupów i gotowanie z dietetykiem. Każde z nich jest dodatkowo płatne mniej więcej 50 – 100 zł.

Jest jeszcze możliwość skorzystania z porad dietetyka na NFZ, choć tylko w przypadku zdiagnozowanych schorzeń, na przykład otyłości, cukrzycy lub zaburzeń odżywiania. Dostaje się wówczas skierowanie od lekarza rodzinnego do poradni chorób metabolicznych. Niestety nie są one zbyt popularne w Polsce, a oczekiwanie w kolejce by zostać przyjętym, może potrwać nawet kilka miesięcy. Z tego też powodu większość osób korzysta z pomocy prywatnej, udając się do klinik dietetycznych, albo firm zajmujących się profesjonalnymi poradami dietetycznymi.

zobacz także:  Ciąg dalszy afery w KNF, protesty i przewrót w Wenezueli… - przegląd 23 stycznia

Jak wybrać dietetyka?

Jako że zawód dietetyka stał się tak bardzo popularny, a liczba ofert jest naprawdę duża, tym bardziej trzeba uważać na to, do kogo się udajemy. Zanim wybierzemy dietetyka, najlepiej będzie dokładnie go sprawdzić – jak długo działa na rynku, czym się dokładnie zajmuje, jakie ma doświadczenie i wykształcenie. Dobry dietetyk powinien podchodzić do każdego pacjenta indywidualnie, dobierając takie jadłospis, by mu to rzeczywiście służyło. Powinien on przeprowadzić dokładny wywiad, a także zalecić podstawowe badania. Dietetyk powinien być pasjonatom z odpowiednim podejściem do pacjenta, dzięki temu będzie się miało pewność, że trafiło się na odpowiedniego specjalistę.

Dodaj Twój komentarz