wtorek, 18 maja 2021
HotMoney

Związkowcy domagają się wyższych wynagrodzeń!

Banknoty w portfelu

Płaca minimalna znów niebawem wzrośnie, to jest już pewne. Nie wiadomo jednak, o ile konkretnie. Trwają w tej sprawie rozmowy rządu ze związkowcami, którzy domagają się znacznych podwyżek wynagrodzeń. O ile więc prawdopodobnie wzrośnie minimalna pensja i kiedy to nastąpi?

Żądania związkowców w sprawie płacy minimalnej

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przedstawiła rządowi swoje żądania co do podniesienia płacy minimalnej. Związkowcy chcą, aby wynagrodzenia zwiększyły się aż o 178 zł. Przedstawiciele rządu, na czele z Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, są jednak sceptyczni co do takiej podwyżki. Są skłonni jednak zwiększyć płacę minimalną o około 120 zł i pozostają otwarci na dalsze sugestie związkowców.

Ile będzie wynosiła płaca minimalna?

Rząd chce, by płaca minimalna wynosiła około 2250 zł brutto. Oznacza to, że „na rękę” pracownik otrzyma około 1634 zł. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 2100 zł brutto, czyli 1530 zł netto. Zmianie ulegnie także minimalna stawka godzinowa. Z 13,7 zł brutto zostanie ona zwiększona do 14,7 zł brutto. Oznacza to, że w przypadku umów o dzieło pracownik otrzyma 12 zł, natomiast w przypadku umów zleceń dostanie 9 zł.

Kiedy nastąpi wzrost wynagrodzenia?

Rozmowy co do konkretnej kwoty, o jaką ma być podniesiona płaca minimalna ciągle trwają. Z pewnością jednak wejdą one w życie, ponieważ Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej jest zdecydowane co do wprowadzenia tych zmian. Wszystko wskazuje na to, że na wzrost wynagrodzeń poczekamy jeszcze kilka miesięcy, ponieważ prawdopodobnie nastąpi to 01.01.2019 roku.

Być może 4.09.2018 roku wyjaśni się o ile konkretnie miałoby zostać podniesione wynagrodzenie. Wtedy ma odbyć się ponowne spotkanie ze związkowcami, a ci chcą, by pensje zostały podniesione do 2278 zł brutto. Ponadto, osoby z NSZZ „Solidarność” planują także osobiście zwrócić się do Premiera Mateusza Morawieckiego z postulatami podwyżek, opisując w liście swoje propozycje.

komentarze 3

    Dodaj Twój komentarz