wtorek, 5 marca 2024
HotMoney

Podwyżki wynagrodzenia minimalnego w 2019 roku – ile zarobisz netto, a ile brutto?

Wzrost wynagrodzenia

Osoby zarabiające tzw. najniższą krajową co roku ze zniecierpliwieniem czekają na informację o podwyżkach wynagrodzenia minimalnego. Już teraz wiadomo, ile możesz zrobić netto, a ile brutto w 2019 roku.

Płaca minimalna, a płaca zasadnicza

Zanim sprawdzisz, ile zarobisz w 2019 roku, musisz wiedzieć, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje zmiany w zakresie wypłacania płacy minimalnej. Co to dla Ciebie oznacza?

Obecnie rozgraniczane jest pojęcie płacy minimalnej, a płacy zasadniczej. W skład tej pierwszej wchodzi zarówno „główna” pensja, jak i wszystkie dodatki czy premie uznaniowe. Co za tym idzie? Niektórzy pracodawcy, gdy następuje podwyżka wynagrodzenia minimalnego, automatycznie zmniejszają wysokość dodatków, aby cały czas kwota ta była wyrównana.

Rząd planuje jednak ograniczenie takich działań, dlatego pracuje nad projektem, który zakłada, że płaca minimalna ma się równać płacy zasadniczej. Jakie w praktyce mają być tego konsekwencje? Wszelkie dodatki czy też premie uznaniowe powinny być wypłacane ponad minimalne wynagrodzenie, dzięki czemu Polacy będą mogli zarabiać więcej.

zobacz także:  Jak kupić auto za granicą? Formalności i opłaty podczas samodzielnego sprowadzania samochodu z zagranicy.

Wynagrodzenie minimalne w 2019 roku

A teraz przechodząc do meritum – ile zarobisz netto, a ile brutto w 2019 roku? Wiadomo już, jakie kwoty uwzględniane są w projekcie najnowszego rozporządzenia.

Resort dąży do tego, aby w 2019 roku minimalne zarobki brutto wynosiły 2250 zł, co w przełożeniu na netto będzie wynosić ok. 1634 zł – jest to o 150 zł więcej, niż w 2018 roku. Jak się to przekłada na stawkę godzinową? Brutto powinna wynosić 14,70 zł, natomiast na rękę ok. 12 zł, jeśli jesteś zatrudniony na umowę o dzieło oraz 9 zł w przypadku umowy zlecenie.

Na ostateczną decyzję trzeba jednak czekać do 15 września – do tego czasu Rada Ministrów musi ustalić wysokość wynagrodzenia minimalnego na drodze rozporządzenia. Obecnie stawki te są konsultowane ze związkami zawodowymi oraz z pracodawcami, którzy mogą je zaopiniować.

Płaca minimalna, a koszty życia

Choć w Polsce płaca minimalna sukcesywnie rośnie (w 2010 roku wynosiła 1317 zł, natomiast w 2017 – 2100 zł), wzrastają też koszty utrzymania. Najniższe wynagrodzenie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb, jednak aby utrzymać średni poziom życie należałoby zarabiać więcej, co może uda się zmienić dzięki zakładanym przepisom o płacy zasadniczej.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych kwiecień 2020

Natomiast wynagrodzenie minimalne w Polsce, na tle innych krajów europejskich, jest jednym z najniższych. Lecz wiąże się to jednocześnie z o wiele niższymi kosztami utrzymania, których różnica wynosi ok. 40%.

1 komentarz

  1. paprotka pisze:

    Bardzo dobrze, że płaca minimalna rośnie, aż ciężko mi sobie wyobrazić jak samotna osoba ma przeżyć za 1530 zł miesięcznie… Ja rozumiem, że część kosztów utrzymania jest niższych niż w krajach zachodnich, ale np. wynajem mieszkania jest znacznie droższy w stosunku do zarobków w Polsce niż np. w Niemczech.

Dodaj Twój komentarz