poniedziałek, 15 Lipiec 2019
HotMoney

Wyprawka szkolna ile kosztuje, co trzeba kupić? (lista)

wyprawka szkolna

Co trzeba kupić dziecku do szkoły? Jakie przybory, książki i inne akcesoria są potrzebne? Ile to wszystko kosztuje? Podpowiadamy, ile trzeba zapłacić za wyprawkę szkolną.

Lista rzeczy do szkoły

Na początek, warto w ogóle zastanowić się nad tym, co dziecku będzie potrzebne do szkoły. Poniższa lista jest bardzo obszerna. Warto więc pochylić się nad nią i sprawdzić, co niezbędne będzie dziecku, a co już ma lub nie wymaga kupna. W wyprawce szkolnej powinny się znaleźć:

  • tornister/plecak;
  • piórnik;
  • podręczniki;
  • zeszyty;
  • okładki ochronne na podręczniki i zeszyty;
  • naklejki na okładki ochronne na podręczniki i zeszyty;
  • pióro wieczne i naboje lub długopisy;
  • ołówki średniej twardości;
  • temperówka (najlepiej z zamykanym pojemnikiem);
  • gumka do ścierania;
  • linijka, ekierka, kątomierz, cyrkiel;
  • teczka, notatnik, blok rysunkowy, blok techniczny, blok papierów kolorowych, bibuła;
  • artykuły plastyczne: kredki ołówkowe i świecowe/pastele, flamastry, farby plakatowe, pędzle i kubeczek na wodę, plastelina, klej w sztyfcie, nożyczki, taśma klejąca;
  • artykuły pomocnicze: kolorowe cienkopisy, zakreślacze, korektory lub zmazywacze atramentu;
  • śniadaniówka i bidon;
  • obuwie zmienne z białą podeszwą;
  • worek na obuwie zmienne;
  • strój na WF, czyli biały T-shirt (najlepiej 2 sztuki) i granatowe krótkie spodenki (2);
  • wyprawka na basen (strój kąpielowy/kąpielówki, czepek, klapki basenowe, ręcznik, żel pod prysznic i szampon, suszarka do włosów);
  • słowniki, encyklopedie, kompendia wiedzy.

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

W przypadku podręczników wielu rodziców może liczyć na to, że uczniowie otrzymają je za darmo. Tak więc z wydatków można wykreślić to, co z reguły najdroższe. Jednak często niestety należy kupić książki do nauki dzieciom, a to koszt kilkuset złotych. Bywa, że ich kupienie wymaga podratowania się kredytem gotówkowym.

A jak cenowo wygląda reszta wyprawki? Tutaj trudno mówić o konkretnych cenach. Rzeczy, które znalazły się na liście, mają bowiem różny zakres cenowy. Plecak można kupić w markecie za 30 złotych, a można za tornister zapłacić nawet 200 zł. Ważne jest jednak to, by nie szukać tu oszczędności. Dlaczego? Podręczniki, zeszyty i cała pozostała wyprawka waży. Tak więc plecak powinien być dobry, by nie tylko udźwignąć ciężar, ale i rozłożyć go z korzyścią dla kręgosłupa dziecka.

Piórnik kupić można z wyposażeniem lub bez. Warto sprawdzić, jakiej jakości są akcesoria, które się w nim znajdują i czy nie lepiej jednak skompletować je samodzielnie. Dla młodszych dzieci najlepsze są piórniki z przegródkami z gumek, dzięki którym łatwiej jest zapanować nad porządkiem i znaleźć to, czego się szuka.

Zakup zeszytów to wydatek od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od wieku dziecka, a więc i grubości zeszytów oraz ich ilości.

Pozostałe akcesoria, a zwłaszcza przybory plastyczne to już koszt kilku złotych za każde, a więc wydać trzeba od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Śniadaniówka czy lunchbox oraz bidon czy termos, to również spory wydatek. Warto mieć na nie osobną torbę.

W przypadku obuwia zmiennego, stroju na WF i na basen, to już znacznie większe wydatki, chociaż oczywiście zależą one od tego, na jak kosztowne buty i odzież się postawi. Tutaj to już kwestia podejścia do tego typu wydatków.

Jak oszczędzić na wyprawce szkolnej?

Przede wszystkim warto dowiedzieć się, czy dziecku należą się bezpłatne podręczniki. Jeśli nie, dobrze jest poszukać używanych. Warto większość wyprawki kupić przez Internet. Dzisiaj zamawiać się da już niemalże wszystko. Ceny są znacznie niższe, można kupować w zestawach. Jeśli jednak woli się zakupy stacjonarne, najlepiej zrobić je bez dziecka. Ono kupuje oczami, wybiera zeszyty z postaciami z bajek itp., a takie przecież są najdroższe.

udostępnij:

Dodaj Twój komentarz