piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ceny znaczków na listy. Sprawdzamy, ile kosztują znaczki poczty polskiej

Rozrzucone znaczki

Ceny usług pocztowych co roku ulegają zmianom i to niestety na niekorzyść. Rosną ceny znaczków pocztowych ekonomicznych, priorytetowych i poleconych. Ich koszt zależy też od tego, jakiego formatu są to przesyłki. Jakie są więc aktualne ceny znaczków na listy?

Ile kosztuje znaczek na list krajowy nierejestrowany?

Listy krajowe nierejestrowane są najtańsze, ale kiedy się zgubią, nie zostanie ustalone co się z nimi stało, czy odebrał je ktoś do tego powołany itp. W ten sposób wysyłane są więc listy o mniejszym znaczeniu, ale i kartki pocztowe. Na przesyłki listowe nierejestrowane ekonomiczne w formacie S, czyli do 500 g należy zapłacić 3,30 zł. Chcąc, by list dotarł do adresata szybciej, należy wybrać opcję priorytetową, która jest droższa i kosztuje 4,10 zł. Jeśli mamy przesyłki większe, w formacie M do 1000 g, wtedy w wersji ekonomicznej zapłacimy 4,00 zł, a w priorytetowej 4,70 zł. Najdroższe są nierejestrowane przesyłki w formacie L, czyli do 2000 g. Wysyłając taki „list” trzeba zapłacić za znaczek ekonomiczny 6,60 zł, a za priorytetowy 7,30 zł.

zobacz także:  Jak oszczędzać w 2019 roku? Lokaty, konta oszczędnościowe czy fundusze inwestycyjne?

Ile kosztują przesyłki listowe polecone?

Przesyłki listowe polecone są rejestrowane w systemie, można śledzić w Internecie, gdzie obecnie się znajdują. Takie przesyłki to standard w różnego rodzaju instytucjach lub sądach, kiedy wymagany jest podpis odbioru. Znaczki na takie listy są więc droższe. Za przesyłkę listową poleconą w formacie S w wersji ekonomicznej należy zapłacić 5,90 zł, a w priorytetowej aż 8,40 zł. List formatu M ekonomiczny to wydatek rzędu 6,30 zł, a priorytetowy 8,70 zł. Najdroższe są przesyłki formatu L kosztują 15,60 zł (ekonomiczne) lub 18,30 zł (priorytetowe).

Ile kosztują przesyłki listowe z zadeklarowaną wartością?

Wysłać przesyłkę listową można również deklarując jej wartość. Wtedy jest ona bardziej kosztowna niż przesyłka nierejestrowana czy polecona. Wysyłając list z deklarowaną wartością w formacie S w wersji ekonomicznej trzeba zapłacić 11,30 zł, a w priorytetowej 14,10 zł. Przesyłki w formacie M są nieznacznie droższe, 11,90 zł za ekonomiczną i 14,70 zł za priorytetową. Najwięcej kosztuje przesyłka w formacie L, bo aż 19,20 zł ekonomiczna i 22,40 zł priorytetowa.

Ile kosztują znaczki na listy za granicę?

Ceny zwykłych listów i kartek pocztowych wysyłanych za granicę nie różnią się zbytnio od cen znaczków w obrocie krajowym. Za list lub standardową kartkę do 50 g do adresatów w krajach Europejskich łącznie z Cyprem, całą Rosją i Izraelem, należy zapłacić 6 zł. Tyle samo kosztuje przesyłka do Ameryki Północnej, Afryki, Ameryki Południowej, Środkowej, Azji, Australii i Oceanii. O 1 zł są tańsze przesyłki listowe nierejestrowane ekonomiczne. Za nie należy zapłacić 5 zł. Jeśli przesyłki są cięższe i znajdują się w przedziale 1000 – 2000 g, wówczas ceny te znacznie rosną. W wersji priorytetowej taki „list” do krajów europejskich będzie kosztował prawie 59 zł, do USA i Afryki 77 zł, do Ameryki Południowej, Środkowej i Azji 95 zł, a do Australii i Oceanii aż 147 zł.

zobacz także:  Ile kosztuje przelew na poczcie? Ceny usług na Poczcie Polskiej?

Dodaj Twój komentarz