sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje przelew na poczcie? Ceny usług na Poczcie Polskiej?

List ze znaczkiem pocztowym

Poczta od lat nie służy tylko i wyłącznie wysyłce listów i paczek, można za to za jej pomocą skorzystać z wielu różnych usług. Dotyczą one także finansów, prenumerat czasopism czy kolekcjonerstwa. Ile kosztują wybrane usługi dostępne na poczcie?

Ile kosztuje list priorytetowy?

Każdy z nas choć raz w życiu wysłał na poczcie list. Choć obecnie mogłoby się wydawać, że wysyłanie listów jest metodą przestarzałą, w niektórych przypadkach jest to opcja wymagana. Do wyboru mamy kilka możliwości przesyłek listowych – ekonomiczną i priorytetową tak w przypadku przesyłek nierejestrowanych, jak i poleconych. W przypadku listów priorytetowych nierejestrowanych zapłacimy za wysyłkę od 4,10 zł w górę, w zależności od wagi, przy liście poleconym, priorytet będzie nas kosztował od 8,40 (format S) do nawet 18,30 zł przy formacie L. Wraz z większą wagą listu, a także dodatkową usługą jak potwierdzenie odbioru i doręczenia czy zwrotu, cena ta będzie rosnąć. Co ważne — od maja 2021 roku niestosowane są znaczki na listach poleconych. Zostały zastąpione przez naklejki z nadrukowaną literką „R” oraz kosztem wysłania konkretnego listu. Umieszczane są one na przesyłkach przez pracowników poczty.

zobacz także:  Ile zarabia się po studiach? Ile zarabia informatyk, chemik, a ile inżynier budownictwa? Jakie studia wybrać, aby na starcie mieć dobrą pensję?

Warto zaznaczyć, że Poczta Polska umożliwia wysłanie przesyłek międzynarodowych listowych poleconych priorytetowych. w tym przypadku także przestały obowiązywać tradycyjne znaczki. Koszt wysyłki listu w zależności od wagi dla poszczególnych kontynentów to:

  • Europa (wraz z Cyprem, Rosją oraz Izraelem) — od 18,90 zł do 64,20 zł,
  • Ameryka Północna i Afryka — od 18,90 zł do 82,30 zł,
  • Ameryka Południowa, Środkowa, Azja — od 18,90 zł do 100,30 zł
  • Australia i Oceania — 18,90 zł do 152,30 zł.

Dodatkowo płatna możliwość potwierdzenia odbioru nie jest dostępna dla: Brazylii, Danii, Irlandii Północnej oraz Wielkiej Brytanii.

Ile kosztuje znaczek na list zwykły?

Wysyłając list, podstawą jest naklejenie także znaczka. Jego cena jednak będzie zależała od kilku aspektów, przede wszystkim wielkości oraz wagi wysyłanego listu. Tak jak w przypadku przesyłek priorytetowych, mamy tutaj do dyspozycji wielkości S (do 500 g), M (do 1000 g) i L (do 2000 g). Za list zwykły ekonomiczny nierejestrowany zapłacimy: za format S – 3,30 zł, za M – 4,00 zł, za L – 6,60 zł. Ponadto za 3,30 zł wysłać można klasyczną kartkę pocztową (ekonomiczna; priorytet 70 gr drożej). Istnieje możliwość wysłania listu nierejestrowanego międzynarodowego. W zależności od kontynentu i wagi (6 przedziałów) jest cena to:

  • Europa (wraz z Cyprem, Rosją oraz Izraelem) — od 8 zł do 58,90 zł,
  • Ameryka Północna i Afryka — od 8 zł do 77 zł,
  • Ameryka Południowa, Środkowa, Azja — od 8 zł do 95 zł
  • Australia i Oceania — 8 zł do 147 zł
zobacz także:  Lip duby, co to jest? 5 popularnych Lip dubów

Ile kosztuje przekaz pocztowy?

Przekaz pocztowy to inaczej przelew pieniędzy czy też przekazanie określonej sumy pod wskazany adres. Pieniądze mogą zostać dostarczone własnoręczne lub właśnie poprzez przelew online dokonany w placówce poczty. Z racji rozwoju rachunków bankowych coraz mniej osób korzysta z tej formy przekazu, nadal jednak jest ona dostępna. Wysokość opłaty za pocztowy przekaz pieniężny będzie zależała przede wszystkim od wysokości wpłacanej kwoty. Według cennika poczty, za przekaz do 200 zł zapłacimy 7,30 zł, do 5.000 zł – 60 zł, do 12.000 zł – 149 zł, do 19.000 – 259 zł, a do 100.000 – 2.750 zł. Przekaz nadany przez internet będzie tańszy o kilka złotych od cen podanych wyżej, za nadany w placówce poczty.

Ile kosztuje przesyłka (za pobraniem oraz klasyczna)?

Przesyłka za pobraniem najczęściej dotyczy paczek, nie listów. Ich cena będzie jednak zależała zarówno od wagi, jak i typu przesyłki. Tak więc przesyłka Pocztex Expres 24 do 1 kg kosztuje 34 zł, za pobraniem – 38 zł (pobranie na rachunek bankowy) bądź 41,20 zł przy pobraniu na wskazany adres. Klasyczna ekonomiczna paczka pocztowa w zależności od gabarytu oraz wagi może kosztować od 13 zł za przesyłkę do 1 kg, 15 zł — do 2 kg, 18 — do 5 kg, do 10 kg — 24 zł. priorytet droższy jest o złotówkę. Dodatkowo odpłatnymi usługami są ubezpieczenie do 5.000 zł oraz potwierdzenie odbioru.

zobacz także:  Mama plus, czyli kiedy i na jakich zasadach ruszy program emerytury dla matek

Dodaj Twój komentarz