czwartek, 12 września 2024
HotMoney

Skoda – historia, rozwój marki, kultowe modele Skody

logo Skody

Škoda – popularna marka. Wiele modeli do dziś jest wprost rozchwytywanych. Ale nie od początku przecież tak było. Jak więc wyglądała droga Škody do sukcesu?

Jak rozwijała się Skoda?

Zakłady Škody zostały założone w roku 1859 w Pilznie, chociaż Emil Škoda przejął je od hrabiego Arnosta Waldsteina dopiero dziesięć lat później. Jak można się domyślić, sądząc po tych zamierzchłych datach, nie od początku produkowano tu samochody. Pierwotnie zakłady Škody działały przede wszystkim w obszarach przemysłu metalowego i zbrojeniowego. Dopiero po I wojnie światowej rozpoczęto tu produkcję samochodów. Pierwszy z nich – model 25/100 – ukazał się w 1923, po podpisaniu umowy o współpracy z hiszpańską firmą Hispano-Suiza. W 1925 roku doszło do fuzji z firmą Laurin & Klement działającą w branży motoryzacyjnej.

Podczas II wojny światowej zakłady zostały włączone do gospodarki III Rzeszy, a ich działalność musiała zostać dostosowana do potrzeb militarnych. Po wojnie natomiast zostały przekształcone w narodowe zakłady AZNP Mladá Boleslav, które szybko zmonopolizowały czechosłowacki rynek samochodów osobowych. Po upadku komunizmu kolejne udziały marki zaczął wykupywać koncern Volkswagen AG – od 2000 roku już jedyny akcjonariusz. Od 1998 roku firma działa pod nazwą Škoda Auto.

zobacz także:  Ile kosztuje rzeczoznawca? Koszty wyceny nieruchomości

Skoda Fabia

Ten model zadebiutował w 1999 roku. Bazował na płycie podłogowej Volkswagena A04. Pierwsza generacja wyróżniała się ciekawą stylistyką, ale przy okazji drugiej generacji postawiono na zmiany. Większe rozmiary zapewniły pojemniejszy bagażnik i obszerniejsze wnętrze. Tym razem oparto samochód na płycie podłogowej PQ24.

Rok 2010 przyniósł kolejne zmiany. Grill, przedni zderzak i reflektory poddano modernizacji. Wypuszczono również na rynek nowe jednostki napędowe. Wreszcie trzecia generacja w roku 2014 przyniosła ze sobą bardziej dynamiczną linię nadwozia i jeszcze większą pojemność bagażnika.

Škoda Fabia może pochwalić się dobrymi właściwościami jezdnymi i świetnie spisującym się antykorozyjnym zabezpieczeniem. Gorzej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o wyciszenie samochodu i jego zawieszenie, które nie zawsze może wykazać się dobrą trwałością.

Skoda Rapid

Jeśli chodzi o stylizację, to w przypadku tego modelu postawiono na prostotę. Kanciaste nadwozie nie każdemu musi przypaść do gustu, ale za to jest bardziej uniwersalne i przypuszczalnie nieprędko się wizualnie zestarzeje w przeciwieństwie do aut bardziej wymyślnych pod względem estetyki.

Do zalet Rapida należy z pewnością wyjątkowo przestronne wnętrze i pojemny bagażnik. Dobre wrażenie robią również mocne i miłe w dotyku materiały, z których wykonano deskę rozdzielczą i obicia drzwi.

zobacz także:  Nowelizacje ustaw, Wybory w Turcji... - przegląd 2 kwiecień 2019

Skoda Octavia z tyłu

Skoda Octavia

Niby to Škoda, ale w powstaniu tego konkretnego modelu w roku 1996 największe zasługi mają projektanci z Volkswagena. Nawet płyta podłogowa jest żywcem wzięta z Volkswagena Golfa. Auto zaliczane jest do segmentu C, ale każda nowa generacja (a powstały dotąd trzy) coraz bardziej zbliża się do samochodów klasy średniej z segmentu D. Škoda Octavia sprzedawana jest tylko z napędem na przód.

Czym ten model zjednuje sobie entuzjastów? Jedną z jego największych zalet są stosunkowo niskie koszty utrzymania, a także ekonomiczne jednostki napędowe. Również bagażnik jest całkiem pojemny.

komentarze 2

  1. Auto-Fan pisze:

    Uważam, że Skody to bardzo niedocenione samochody i wiele osób myśli, że to wadliwe i kiepskie pojazdy, a tak wcale nie jest.

  2. Martyna pisze:

    Polacy lubią czeskie samochody. Najczęściej na drogach widzę Fabię, Octavię i Superb. Faktycznie są to dosyć dobre auta i nie psują się tak często jak np. francuskie.

Dodaj Twój komentarz