wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Koszty związane z pogrzebem – lista i ceny

ile-kosztuje-pogrzeb-ile-kosztuje-kremacja

Koszty pogrzebu w dużym stopniu zależą od miejsca pochówku. W założeniu koszt podstawowych usług pogrzebowych powinien zamknąć się w zasiłku pogrzebowym, który wynosi 4 tysiące złotych. Niestety w rzeczywistości jest inaczej…, szczególnie w większych miastach, gdzie opłaty cmentarne mogą być bardzo wysokie.

Koszty pogrzebu – lista

Koszty pogrzebu można podzielić na te podstawowe i dodatkowe. Teoretycznie na opłacenie podstawowych usług pogrzebowych powinien wystarczyć nam zasiłek pogrzebowy, który wynosi 4000 złotych. Jednak trudno wyobrazić sobie pogrzeb bez księdza czy kwiatów, a zasiłek pogrzebowy może nie wystarczyć na pokrycie tych dodatkowych kosztów… W takim przypadku jedynym wyjściem okaże się poproszenie o pomoc finansową pozostałych członków rodziny lub wzięcie szybkiej pożyczki.

A co zawiera koszt pogrzebu? O jakich wydatkach nie można zapomnieć podczas organizacji pogrzebu? Oto lista najważniejszych wydatków pogrzebowych:

 • miejsce pochówku (grób rodzinny lub wykupienie nowego miejsca na cmentarzu),
 • wykopanie grobu,
 • organizacja pochówku (w tym odbiór i transport zwłok, przechowywanie ciała w chłodni i przygotowanie go do pogrzebu, karawan i kondukt pogrzebowy, opłaty kancelaryjne),
 • msza pogrzebowa,
 • trumna lub, w przypadku kremacji, urna,
 • trumna kremacyjna i kremacja zwłok,
 • nagrobek (pojedynczy lub podwójny).
zobacz także:  Ile Polacy pożyczają na zakup mieszkania?

Do tej listy warto dodać także wydatki dodatkowe, takie jak:

 • wieńce i kwiaty,
 • oprawę muzyczną,
 • organizację stypy,
 • przewiezienie zwłok z zagranicy lub za granicę.

Ile kosztuje pogrzeb?

Średni koszt pogrzebu z trumną to około 5000-6000 złotych. Jednak cena pochówku w większych miastach może być nawet o 400-500 złotych wyższa. Wspomniana wyżej organizacja pochówku to około 2000-2500 złotych, odprawienie mszy pogrzebowej to koszt z przedziału 600-1000 złotych, najtańsza, sosnowa trumna kosztuje około 1000 złotych, pojedynczy nagrobek minimum 2000 złotych, wieniec pogrzebowy 200 złotych, a oprawa muzyczna około 100-300 złotych.

Ile kosztuje kremacja?

A ile kosztuje kremacja zwłok? Jakie dodatkowe koszty poniesiemy w przypadku takiego pochówku? Przy kremacji zazwyczaj wyższa jest cena podstawowej usługi pogrzebowej wykonywanej przez dany zakład, może ona wynosić około 2500-3500 złotych. Taka usługa obejmuje transport ciała i jego przechowanie w chłodni, przygotowanie ciała do kremacji, trumnę kremacyjną, kremację zwłok i obsługę pochówku, taką samą jak w przypadku pogrzebu z trumną. Do tych kosztów należy doliczyć także najtańszą, metalową urnę – około 300-400 złotych.

zobacz także:  To dania, których lepiej nie jeść w restauracjach!

Organizując pogrzeb, warto pomyśleć także o kosztach dodatkowych, takich jak kwiaty, wieńce czy aluminiowe tabliczki na trumnę czy urnę, które zazwyczaj kosztują od 60 do 100 złotych. Natomiast jeśli zdecydujemy się na zorganizowanie stypy, musimy liczyć się z dodatkowym kosztem wynoszącym około 50-80 złotych za każdą osobę.

Dodaj Twój komentarz