czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Wprost – polski tygodnik, który zasłynął aferą podsłuchową, co warto wiedzieć o Wprost?

gazety

Tygodnik „Wprost” jest jednym z najważniejszych ogólnokrajowych pism w Polsce. Według niektórych jest to najbardziej opiniotwórczy tygodnik ostatniej dekady. W opinii publicznej zapisał się wyjątkowo silnie dzięki głośnej aferze podsłuchowej. W każdym numerze czytelnicy mogą znaleźć stałe rubryki, ważnym punktem są też prowadzone przez redakcję „Wprost” rankingi. Co jeszcze warto wiedzieć o tym tygodniku?

Historia tygodnika “Wprost”

Historia tygodnika „Wprost” sięga 1982 roku, kiedy to 5 grudnia ukazał się jego pierwszy numer. Siedzibą tego pisma był wówczas Poznań, jego zasięg nie był tak duży, tygodnik skupiał się na tematyce społeczno-politycznej regionu. Od 1989 roku „Wprost” jest pismem ogólnopolskim, a w 2000 roku siedziba redakcji przeniosła się z Poznania do Warszawy, a jego wydawca jest PMPG Polskie Media.

Od początku istnienia pisma do dziś, funkcję redaktora naczelnego sprawowało już 10 osób, aktualnie stanowisko to zajmuje Jacek Pochłopień. W tygodniku znaleźć można stałe rubryki, takie jak: skaner, społeczeństwo, giełda, Polska, nauka i zdrowie, świat i wiele innych. Dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się także cykliczne ranking, w tym “Lista 100 najbogatszych Polaków”, czy “Lista 100 najbardziej wpływowych Polaków”.

zobacz także:  Rebranding Banku Zachodniego WBK. Ruszyła kampania informacyjna

Afera podsłuchowa rozpętana przez tygodnik “Wprost”

W 2014 roku tygodnik „Wprost” opublikował stenogramy rozmów polityków, które nagrywane były w latach 2013-2014 w znanych warszawskich restauracjach. Spotkania te były podsłuchiwane nielegalnie, a udział brali w nich politycy, m.in. ówcześnie urzędujący ministrowie, byli ministrowie, przedsiębiorcy i prezesi NBP i NIK. Treść ujawnionych rozmów okazała się szokująca i wywołała ogromne poruszenie w mediach i nie tylko. Jednym ze skutków tej afery było wniesienie wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska.

W 2015 roku w związku z aferą do dymisji podali się minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, minister sportu i turystyki Andrzej Biernat, minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie Tomasz Tomczykiewicz, Rafał Baniak i Stanisław Gawłowski oraz kilka innych osób. Wszystkie te dymisje zostały przyjęte. Prowadzone były także postępowania karne wobec Bartłomieja Sienkiewicza, Marka Belki, Sławomira Nowaka i Andrzeja Parafinowicza, jednak wszystkie zostały umorzone. Skazani zostali natomiast kelnerzy, którzy brali udział w zakładaniu podsłuchów oraz Marek Falenta.

“Wprost”- ciekawostki związane z pismem

Tygodnik „Wprost” od 1990 roku wybiera osobę, która „wywarła największy wpływ na polską rzeczywistość” i nadaje jej tytuł Człowieka roku. Jest to najstarszy w Polsce tytuł przyznawany przez media. Wyróżniani w ten sposób są zarówno politycy, jak i sportowcy oraz artyści.

zobacz także:  Przerejestrowanie samochodu: od czego zacząć, ile kosztuje, jakie dokumenty?

Kolejnym wyróżnieniem stworzonym przez redakcję tego ogólnopolskiego tygodnika są Nagrody Kisiela. Przyznawane są od 1990 roku, a pierwsi laureaci (w 1990 i 1991 roku) zostali wskazani przez samego Stefana Kisielewskiego. Obecnie kapituła przyznająca tę nagrodę składa się z jej laureatów, a są to wybitni politycy, przedsiębiorcy i publicyści.

komentarze 2

  1. Kormak Turski pisze:

    Jak ktoś chciał zasłynąć, to musiał jakoś to osiągnąć, a że media nie jeden i nie dwa razy działały niezbyt uczciwie to raczej żadna nowość.

  2. Renata pisze:

    Myślę, że takie „gazety” są potrzebne. Sama nie czytam, bo mi szkoda czasu. Sądzę jednak, że przynajmniej politycy i inne wpływowe osoby dzięki takiej prasie mają poczucie, że jednak ktoś im patrzy na ręce.

Dodaj Twój komentarz