czwartek, 25 kwietnia 2024
HotMoney

Wcześniejsze zakończenie umowy leasingu – kiedy jest możliwe?

Kierownica w samochodzie

Chociaż leasing to popularna forma finansowania środków trwałych, głównie przez firmy, bywa że konieczne jest zakończenie umowy przed końcem jej trwania. Zazwyczaj opcja umożliwia wydzierżawienie lub zakup auta bez konieczności brania kredytu samochodowego. Kiedy więc możliwe jest wcześniejsze zakończenie umowy leasingu?

Czym jest leasing?

Leasing w znacznej mierze dotyczy finansowania zakupu pojazdów. Decydują się na to firmy, które dzięki temu nie muszą brać kredytu samochodowego lub płacić gotówką za auto. Wyróżnia się leasing operacyjny, który przypomina dzierżawę pojazdu i leasing finansowy, który w praktyce zbliżony jest do sprzedaży ratalnej. W zależności od wybranego rodzaju leasingu, firmy mają możliwość wykupienia samochodu po zakończeniu umowy leasingu lub zwrotu pojazdu. Przedsiębiorcy muszą co miesiąc płacić raty leasingowe, które składają się z kapitału i odsetek.

Leasing dla firm wymaga jednak przedstawienia wielu dokumentów. Są to informacje odnośnie obrotów z ostatniego roku, inwestycji, zadłużeń, majątku, wiarygodności firmy. Sprawdzana jest także zdolność kredytowa. Co ważne, umowa leasingu zawierana jest na określony czas. A co w przypadku, kiedy firma chce ją wcześniej zakończyć?

zobacz także:  Jak zwiększyć zdolność kredytową firmy?

Rozwiązanie umowy leasingu przed terminem – czy możliwe?

Wcześniejsze zakończenie leasingu jest możliwe, jeśli dopuszcza to umowa. Chociaż zazwyczaj taką możliwość mają obie strony, leasingodawca i leasingobiorca, bywa że umowa ma pewne haczyki. Jeśli jednak ich nie ma, firma ma prawo zakończenia umowy leasingu przed czasem, jednak nie zawsze jest to korzystne.

Konsekwencje wcześniejszego zakończenia leasingu

Zerwanie umowy leasingu wiąże się przede wszystkim z dodatkowymi kosztami. Wypowiadając umowę leasingobiorca musi liczyć się z tym, że zostanie obciążony zapłatą pozostałych rat, odsetek i innych dodatkowych kosztów określonych w umowie. Wartość tych zobowiązań wobec leasingodawcy powinna być pomniejszona o dyskonto, co reguluje Kodeks cywilny. Obliczanie dyskonta zależne jest już jedynie od instytucji, która udziela leasingu. Firma poniesie nie tylko koszty związane ze wcześniejszym zakończeniem umowy. Nie będzie miała też prawa do wykupu pojazdu. Wraca on do leasingodawcy, który sprzedaje samochód lub ponownie go leasinguje. Uzyskana z tego tytułu kwota pomniejsza zobowiązania leasingobiorcy.

Wcześniejszy wykup samochodu z leasingu

Korzystniejszą opcją dla przedsiębiorców jest wcześniejszy wykup pojazdu z leasingu. Co prawda firma także musi ponieść koszty wcześniejszej spłaty zobowiązań pomniejszonych o dyskonto, jednak samochód staje się własnością leasingobiorcy. Warto jednak wiedzieć kiedy najwcześniej można zdecydować się na takie rozwiązanie, by faktycznie było dla firmy korzystne. Wcześniejszy wykup samochodu z leasingu będzie miał sens, jeśli minęło co najmniej 40% zwykłego czasu amortyzacji pojazdu. W przypadku aut jest to zazwyczaj okres około 2 lat.

zobacz także:  Ile kosztuje sprawa spadkowa? Koszty wniosków, opłat podczas sprawy spadkowej

Dodaj Twój komentarz