czwartek, 25 kwietnia 2024
HotMoney

Ustawa antylichwiarska, Współpraca polsko-amerykańska… – przegląd 10 czerwiec 2019

amerykańska Statua Wolności

Firmy pożyczkowe skarżą się w Brukseli na projekt ustawy antylichwiarskiej. Tymczasem w związku z wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych pojawiły się wiadomości o tym, w jaki sposób Polska i USA zamierzają zacieśnić współpracę.

Skargi na ustawę antylichwiarską

Konfederacja Lewiatan wystosowała do Komisji Europejskiej pismo, w którym w imieniu firm pożyczkowych składa skargę na polski rząd. Zarzewiem sporu jest projekt nowelizacji ustawy w celu przeciwdziałania lichwie, przygotowanej przez resort sprawiedliwości. Nowelizacja ta ma chronić konsumentów przed wykorzystywaniem przez firmy pożyczkowe ich niewiedzy.

Zaostrzony ma zostać maksymalny limit dodatkowych opłat w przypadku zakupów na raty – od tej pory będzie wynosił 45% od całkowitej kwoty pożyczki w skali roku. Limit ten dotyczyłby również pożyczek krótkoterminowych.

Firmy pożyczkowe, sprzeciwiające się nowelizacji, stoją na stanowisku, że ograniczenie pozaodsetkowych kosztów kredytu przyniesie spadek liczby przyznawanych kredytów konsumenckich, a w efekcie doprowadzi do zwiększenia wykluczenia finansowego i wzrostu szarej strefy. Część firm, wedle tych pesymistycznych prognoz, miałaby zniknąć z rynku, a ich klienci zostaliby przechwyceni przez instytucje znajdujące się poza wszelkim nadzorem.

zobacz także:  Zwolnienia grupowe – co warto wiedzieć?

Oprócz tego przedstawiciele branży pożyczkowej są zdania, że taka zmiana przepisów powinna być notyfikowana Komisji Europejskiej. Ustawa ich zdaniem zawiera rozwiązania wpływające na przepisy prawne wdrażające przepisy Unii Europejskiej do prawa polskiego.

W uzasadnieniu do projektu resort sprawiedliwości zwrócił uwagę, że jego zakres nie jest objęty prawem UE, w związku z czym notyfikacja nie jest potrzebna. Inaczej na sprawę zapatruje się Rada Legislacyjna – jej zdaniem notyfikacja taka może być potrzebna z tego względu, że projekt nie wprowadza rozróżnienia na usługi pożyczkowe świadczone drogą elektroniczną i w sposób tradycyjny.

Deklaracja o pogłębianiu współpracy między USA i Polską

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że w trakcie wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, która rozpocznie się w środę, zostanie podpisana deklaracja o chęci pogłębiania wspólnych działań w dziedzinach wojskowości i bezpieczeństwa energetycznego, czyli tak zwany Joint Political Statement.

W dokumencie znaleźć mają się zapisy o budowie w Polsce nowych systemów rozpoznania USA. Na razie nie są znane szczegóły – zostaną one uzgodnione we wrześniu, po podpisaniu umów wykonawczych, które są właśnie negocjowane. Pojawić mają się zapisy związane z rozbudową bazy sił powietrznych w Mirosławcu. Strona polska chce mieć dostęp do danych z amerykańskich samolotów bezzałogowych MQ-9 Reaper, które tam stacjonują.

zobacz także:  Przerejestrowanie samochodu: od czego zacząć, ile kosztuje, jakie dokumenty?

Protesty po wyborach prezydenckich w Kazachstanie

Po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w Kazachstanie, w których wygrał Kasym-Żomart Tokajew, na ulicach gromadzą się protestujący, uważający, że wybory te nie były uczciwe a ich jedynym celem było zatwierdzenie na prezydenckim urzędzie człowieka, którego poprzedni prezydent, Nursułtan Nazarbajew, wyznaczył na swojego następcę.

W związku z protestami zatrzymano już kilkaset osób – w samą tylko niedzielę liczba ta wyniosła 500. W poniedziałek liczba protestujących była już mniejsza, podobnie jak liczba zatrzymanych.

Dodaj Twój komentarz