piątek, 29 marca 2024
HotMoney

Ustawa antylichwiarska, Imigranci w USA… – przegląd 18 czerwiec 2019

słupek monet pod lupą

Weszła w życie ustawa antylichwiarska. Co to oznacza? W jaki sposób proceder lichwy zostanie ukrócony?

Ustawa antylichwiarska

Rząd przyjął ustawę antylichwiarską. Ma ona zagwarantować między innymi, że lichwiarze nie będą mogli bezkarnie przejmować mieszkań i dorobku ludzi, którzy zaciągnęli u nich pożyczkę. Ustawa zawiera przepis uniemożliwiający zabezpieczanie takich pożyczek przez przenoszenie własności nieruchomości na poczet zabezpieczenia zaciągniętych zobowiązań.

Oprócz tego zabezpieczenie pożyczki nie będzie teraz mogło przekroczyć sumy wysokości pożyczki powiększonej o 45%. Te umowy pożyczkowe, które będą wiązać się z wyższymi obciążeniami, w świetle prawa będą nieważne. Dodatkowy przepis uniemożliwi przeprowadzenie egzekucji komorniczej z mieszkania, jeżeli wysokość zadłużenia nie przekracza 5% wartości owego lokum.

Zmieniona została także kwestia prawno-karnego określania lichwy. Dotychczas umożliwiało ono lichwiarzom unikanie odpowiedzialności karnej. Wprowadzone zostały teraz obiektywne kryteria, określające od jakiego momentu można już mówić o przestępstwie.

Nowa ustawa przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat dla osób oferujących pożyczki lichwiarskie. Oprocentowanie pożyczek od teraz nie będzie mogło przekraczać rocznie 10% odsetek i 45% kosztów dodatkowych.

zobacz także:  4 niezawodne samochody, najmniej awaryjne auta polecane w internecie

Rekompensaty dla branż energochłonnych

Rada Ministrów przyjęła projekt rekompensat dla branż energochłonnych. Pierwsze wypłaty za obecny rok mają nastąpić w 2020 roku. Na ten cel przeznaczone zostanie około 0,89 mld zł rocznie. Na realizację tego planu przeznaczyć będzie można do 25% przychodów ze sprzedaży przez rząd uprawnień do emisji CO2 w roku poprzednim.

Wsparcie Pentagonu dla ukraińskiej armii

Pentagon ogłosił, że wesprze ukraińską armię kwotą w wysokości 250 mln dolarów. Środki te zostaną przeznaczone na zakup uzbrojenia i radarów, a także na szkolenia. Pomoc Stanów Zjednoczonych dla ukraińskiej armii od 2014 roku tym samym wyniesie już 1,5 mld dolarów. Ma ona służyć „dostosowaniu ukraińskiej architektury bezpieczeństwa narodowego do reguł euroatlantyckich”, jak ujęto rzecz w oświadczeniu amerykańskiego resortu obrony.

Trump i nielegalni imigranci

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział, że już w przyszłym tygodniu władze rozpoczną „usuwanie” imigrantów, którzy dostali się do USA nielegalnie. Takich osób są miliony, a większość z nich pochodzi z Meksyku i krajów Ameryki Środkowej.

Szczegóły akcji nie zostały podane, nie wiadomo więc, jak będzie ona przebiegać i jakie siły i metody zostaną wybrane dla jej przeprowadzenia. Wiadomo jedynie, że ma się to odbyć w szybkim tempie – Trump zapowiedział, że nielegalni imigranci zostaną usunięci z terytorium kraju tak szybko jak przybyli.

zobacz także:  Popularne pakiety biurowe: Microsoft Office, OpenOffice, LibreOffice... co jeszcze, które darmowe?

Niedawno USA zawarły porozumienie z Meksykiem, który zgodził się przyjąć imigrantów z krajów Ameryki Środkowej na czas potrzebny do rozpatrzenia ich wniosków o przyznanie prawa azylu przez amerykańskie sądy. Meksyk wyraził też zgodę na rozmieszczenie na swojej południowej granicy oddziałów Gwardii Narodowej, aby zatamować migrację.

Dodaj Twój komentarz