środa, 4 grudnia 2024
HotMoney

Czy trzeba płacić na komitet rodzicielski? ..i inne pytania rodziców pierwszoklasistów

sala szkolna

Twoje dziecko idzie we wrześniu do pierwszej klasy? Nie wiesz, jak to jest być rodzicem ucznia? O czym musisz wiedzieć? Z jakimi opłatami się liczyć? Podpowiadamy m.in. czy trzeba płacić na komitet rodzicielski.

Jakie są opłaty i składki w szkole?

Początek roku szkolnego to dla wielu rodziców czas wydatków. Nie tylko związanych z podręcznikami, zeszytami i innymi akcesoriami niezbędnymi dla ucznia, ale także innymi opłatami. Jak to wygląda w szkole? Z jakimi składkami trzeba się liczyć?

Najczęściej na początku roku szkolnego konieczne jest zapłacenie za ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także wniesienie opłaty na radę rodziców, zwaną też komitetem rodzicielskim, często również należy opłacić możliwość korzystania z dziennika elektronicznego. Warto wiedzieć, że żadna z tych opłat nie jest obowiązkowa.

Czy opłata za ubezpieczenie NNW jest obowiązkowa?

Opłaty za ubezpieczenie NNW oczywiście nie trzeba uiszczać, ale często warto. W przypadku ubezpieczenia NNW jest to bardzo ważne. Najczęściej szkoła, wykupując grupowe ubezpieczenie, ma korzystne warunki. W tym miejscu zaznaczyć jednak trzeba, że jeśli ma się już prywatnie wykupione, zwłaszcza ma lepszych warunkach finansowych lub o szerszym zakresie – wówczas nie ma potrzeby posiadania go jeszcze w szkole. Tak więc rodzice, którzy ubezpieczają dzieci prywatnie wcale nie muszą tego dodatkowo robić w szkole. Z kolei ci, którzy nie mają takiego ubezpieczenia, dla dobra dziecka, powinni je wykupić. Według MEN dyrektor szkoły nie może żądać od rodziców jakichkolwiek oświadczeń w sytuacji, gdy rodzic rezygnuje z ubezpieczania dziecka w szkole.

zobacz także:  Skarbówka sprawdza rodziców. Urzędnicy skontrolują, komu przysługują ulgi na dziecko

Czy trzeba płacić na komitet rodzicielski?

Rada rodziców to organ, w skład którego wchodzą wybrani w wyborach rodzice uczniów danej szkoły. Jej zadaniem jest wspieranie szkoły w zakresie spraw związanych z jej statutowymi zadaniami, zarówno w kwestii kształcenia, jak i samego funkcjonowania. Jednym z przejawów działalności Rady rodziców jest gromadzenie środków ze składek. Finanse te nie mogą być przeznaczane na bieżącą organizację pracy szkoły. Najczęściej zbierane są na wycieczki szkolne, nagrody dla uczniów, imprezy szkolne, ponadstandardowe wyposażenie szkoły i środki dydaktyczne.

Czy trzeba płacić na komitet rodzicielski? Nie, nie jest to obowiązkowe. Co więcej, wcale nie musi to być z góry narzucona kwota. Rodzic może sam zadeklarować, ile pieniędzy chce wpłacić. Ta informacja ważna powinna być zwłaszcza dla mniej zamożnych rodziców. Oczywiście nadmienić warto, że pieniądze można wpłacać jednorazowo, a może w ratach. Dla wielu Rad rodziców ważne jest, by zadeklarowana kwota była tożsama z tym, co wpłynie do budżetu. Dzięki temu wiadomo, jakie działania można planować w danym roku szkolnym.

Na co są przeznaczane środki z komitetu rodzicielskiego? Najczęściej na nagrody i dyplomy za konkursy, na organizację imprez szkolnych, a także jako dofinansowanie wycieczek, w tym czasami i całkowite sfinansowanie ich dzieciom z mniej zamożnych rodzin. Oczywiście działania te są uzależnione od tego, jaką kwotą komitet dysponuje.

zobacz także:  Co to jest, jakie ma obowiązki Rada Nadzorcza?

komentarze 2

  1. mama_oli pisze:

    Dużo rodziców nie wie, że te opłaty są dobrowolne. W sumie to smutne. Wiem, jak wiele wydatków jest związanych ze szkołą i domyślam się, że są rodzice, którym jest naprawdę bardzo ciężko. Dobrze, by szkoła nie dawała im jeszcze pod górkę.

  2. Wiktoria pisze:

    Czytam na wszystkich stronach ze komitet nie jest obowiaskowy kiedy nie place to groza mi ze nie dostane swiadectwa I ze nie zdam do nastepnej klasy

Dodaj Twój komentarz