wtorek, 3 grudnia 2024
HotMoney

Umowa Orlenu, Cyklony w Australii… – przegląd 22 marzec 2019

tankowanie

PKN Orlen i Saudi Aramco zawarły dwie umowy o współpracy. Co wyniknie z nich dla tych koncernów i jakie będą skutki dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego?

Umowa PKN Orlen i Saudi Aramco

PKN Orlen zawarł umowę z Saudi Aramco Products Trading Company. Jest to spółka saudyjskiego koncernu Saudi Aramco, będącego światowym liderem w wydobyciu i eksporcie ropy naftowej, produkującego dziennie 10,2 mln baryłek i zarządzającego zasobami na poziomie 260,8 mld baryłek. Dzięki tej umowie Orlen będzie mógł w ciągu 6 miesięcy sprowadzić do 800 tys. ton ropy. W ten sposób, jak podkreśla się w Orlenie, zagwarantowana zostanie stabilność dostaw do należących do koncernu europejskich rafinerii. Będzie to miało pozytywny wpływ na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Jednocześnie odrębna umowa handlowa zobowiązuje Saudi Aramco do zakupu produkowanego przez litewską rafinerię Orlenu, Orlen Lietuva, ciężkiego oleju opałowego. Te dwie umowy pozwalają na wdrożenie nowej formy dwustronnej współpracy, w której jeden koncern dostarcza drugiemu surowiec, a odbiera od niego gotowy produkt. Do takiego sojuszu przedsiębiorstwa zostały popchnięte na skutek globalnych uwarunkowań, przede wszystkim zwiększonego popytu na produkty naftowe.

zobacz także:  Żarówki...ledy, halogeny, jakich żarówek nie pozwoli nam kupić unia?

Sankcje USA

Departament Stanu USA podał informację o sankcjach, jakie zostały nałożone na wenezuelski państwowy bank i cztery kontrolowane przez niego instytucje finansowe.

Jest to reakcja na czwartkowe wydarzenia, kiedy to wenezuelska służba bezpieczeństwa zatrzymała Roberto Marrero, pełniącego funkcje szefa biura Juana Guaido, tymczasowego prezydenta Wenezueli. Jak ogłosił amerykański minister finansów Steven Mnuchin, w ten sposób Nicolas Maduro i jego pomocnicy, podejmując desperacką próbą utrzymania się przy władzy, dopuścili do wypaczenia pierwotnego celu banku.

Jednocześnie doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapowiedział, że najsurowsze sankcje dopiero nadejdą.

Nie są to zresztą pierwsze restrykcje, jakim Stany Zjednoczone poddają Wenezuelę. Już od jakiegoś czasu coraz bardziej odcinają kraj od systemu finansowego oraz blokują aktywa osób współpracujących z Maduro. Niedawno zapowiedziano też nałożenie sankcji na zagraniczne banki i inne finansowe instytucje udzielające reżimowi Maduro swojego wsparcia.

Relacje Stanów z Wenezuelą zaostrzają się więc, natomiast można zaobserwować pewne ocieplenie w stosunkach amerykańsko-koreańskich. Również na Koreę Północną USA nałożyły ostatnio nowe sankcje, teraz jednak prezydent Donald Trump oświadczył, że zostaną one wycofane. Co ciekawe, nie sprecyzowano jednak, o które konkretnie sankcje chodzi.

zobacz także:  Okres bezodsetkowy w spłacie zadłużenia na karcie kredytowej – czym jest i jak korzystać?

Cyklony wstrzymują wydobycie w Australii

Tropikalne cyklony Trevor i Veronica, mogące otrzymać nawet czwartą kategorię w pięciostopniowej skali, zbliżają się do Australii. Istnieje ryzyko, że wyrządzą szkody w regionach, w których funkcjonują firmy wydobywcze BHP Group, Glencore, Chevron Corp. i Rio Tinto Group. Z tego powodu dwie z tych spółek wstrzymały produkcję. BHP Group zawiesiło produkcję ropy w jednym ze swoich projektów offshore w Zachodniej Australii, a Glencore wstrzymało wydobycie w kopalni cynku McArthur River.

1 komentarz

  1. Monika pisze:

    Co z tych sankcji USA na Wenezuelę, jak kraj wspierany jest przez Rosję… Oczywiście chodzi o obalonego prezydenta, który nie chce odejść od władzy.

Dodaj Twój komentarz