czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Udogodnienia dla emigrantów – na jaką pomoc mogą liczyć emigranci pracujący w Polsce?

Emigrant handlarz

Nie da się nie zauważyć, że w Polsce mamy coraz większą ilość emigrantów, którzy postanowili z różnych przyczyn pracować w naszym kraju. W wielu przypadkach podchodzi to nawet pod absurd, gdy polska firma woli zatrudnić obcokrajowca zamiast polaka. Dlaczego? Na jakie udogodnienia w Polsce mogą liczyć emigranci?

Jak wygląda sytuacja emigrantów w Polsce?

Emigrantów z roku na rok przybywa i szacuje się, że obecnie na terenie naszego kraju przebywa około 1,5 mln obcokrajowców, z czego znaczna część przyjechała do Polski za pracą. Co więcej, swego czasu Rząd otwarł się na emigrantów jeszcze bardziej, oferując im korzystne warunki oraz szereg dodatkowych udogodnień, które miały dodatkowo zachęcić ich do podjęcia pracy u nas. Ma to na celu między innymi załatanie dziury demograficznej i uzupełnienie braków kadrowych w firmach. Niestety zdaniem wielu prowadzi to do absurdów takich jak te, że pracodawcy mając do wyboru zatrudnienie polaka, a np. Ukraińca, wybiorą tego drugiego, bo im się to bardziej opłaca.

zobacz także:  Ubezpieczenie assistance i mini assistance – dodatkowe polisy komunikacyjne, o których kierowca powinien wiedzieć

Składanie wniosków drogą elektroniczną

Chcąc znaleźć zatrudnienie w Polsce, emigranci nie muszą już iść do urzędu, by załatwić wszystkie formalności związane z pobytem czy zatrudnieniem. Elektroniczny system wydawania oświadczeń, pozwoleń i dokumentów powoli zaczyna wchodzić w życie i obecnie funkcjonuje już w kilku miejscowościach, choć planuje się jego ulepszenie oraz rozszerzenie na cały kraj. Ma to pomóc przede wszystkim w zatrzymaniu cudzoziemców na dłużej, tym samym przejść od krótkoterminowego sezonowego pracownika do pracownika długoterminowego.

Emerytura dla Ukraińców

To, że wśród cudzoziemców w Polsce największy odsetek to Ukraińcy, nie jest żadną nowością. Rząd wyszedł temu naprzeciw i zaproponował, by dać możliwość pobierania emerytury przez Ukraińców już po kilkumiesięcznym okresie ubezpieczenia w Polsce. Oznacza to, że w przyszłości każdy emigrant, który przepracował u nas choć trochę, może liczyć w przyszłości na emeryturę w wysokości 1000 złotych. Aby można było na to liczyć, musi być to w legalny pracownik, z pełnym pakietem ubezpieczeń ZUS.

Renta rodzinna dla pracownika z Ukrainy

Oprócz emerytury, warto wspomnieć także o rencie rodzinnej. Może ją otrzymać rodzinna zmarłego Ukraińca, który pracował na terenie Polski. Co ważne, rodzina ta wcale nie musi mieszkać w naszym kraju, a sam pieniądze z tytułu renty mogą być przekazywane na konto banku w Ukrainie. Oprócz tego, pracownik ukraiński może też liczyć na rentę z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli uległ wypadkowi na terenie Polski.

zobacz także:  Ile zarabia Jarosław Kaczyński i inni czołowi politycy w Polsce?

500+ dla emigrantów

Temat 500+ jest często poruszany, ale najczęściej w kontekście polskich rodzin, do czego wiele osób ma sporo zastrzeżeń. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że do tego rodzinnego świadczenia mają prawo także emigranci mieszkający i pracujący w Polsce. Kryterium przyznania świadczenia jest takie samo jak w przypadku Polskich rodzin.

Ulgi podatkowe dla cudzoziemców

Emigrancie pracujący w Polsce, podobnie jak Polacy mają obowiązek rozliczania się ze skarbówką. Warto przy tym pamiętać, że według prawa mogą być oni traktowani jako rezydenci lub nierezydenci, co związane jest przede wszystkim w miejscem zamieszkania podatnika. Jeżeli chodzi o ulgi i odliczenia, mają oni takie samo prawo do skorzystania z nich, jak Polacy. Różnica jest taka, że rezydenci (czyli osoby mieszkające w Polsce), mają obowiązek płacenia podatku od całości dochodów niezależnie od tego gdzie miały one swoje źródło. W przypadku nierezydentów (nie mieszkają na terenie Polski), podatek płacą tylko od przychodów osiąganych w Polsce.

Jak więc widać, emigranci mają właściwie takie same prawa jak polscy obywatele i przysługują im podobne ulgi, możliwości odliczeń od podatków, a także korzystanie ze świadczeń socjalnych i rodzinnych. Rząd chcąc zwiększyć liczbę emigrantów i zachęcić ich do legalnego podjęcia pracy w naszym kraju szuka też kolejnych rozwiązań. Chodzi przede wszystkim o to, by ściągnąć do Polski nie tyle pracowników sezonowych, a wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy chcieliby zamieszkać u nas w kraju.

zobacz także:  Ile kosztuje mały labrador? Ceny psów rasowych z rodowodem i bez

Dodaj Twój komentarz