Każdy właściciel samochodu musi wykupić polisę ubezpieczeniową. Jest to obowiązek, od którego nie ma wyjątków. Za poruszanie się pojazdem, który nie jest ubezpieczony można dostać mandat i to nie mały. Co dokładnie obejmują pakiety ubezpieczeniowe OC i AC oraz który z nich jest obowiązkowy, a który dobrowolny? Wszystkie istotne informacje na ten temat znajdziecie w naszym artykule.
Ubezpieczenie OC
Ubezpieczanie od odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem obowiązkowym, reguluje je ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ubezpieczenie właścicieli wszystkich pojazdu ma na celu zapewnienie rekompensaty za poniesioną szkodę wszystkim osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Wynika to z faktu, iż codziennie na drogach dochodzi do setek wypadków i kolizji, a ich sprawcy bardzo często nie są w stanie pokryć zadośćuczynień, których wysokość może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Dzięki stworzonemu systemowi ubezpieczeń komunikacyjnych wypłata zadośćuczynienia spada na zakład ubezpieczeń lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
To, czy posiadamy pakiet ubezpieczeniowy OC może skontrolować policja, straż graniczna, organy celne, organy prowadzące rejestrację pojazdów, czy inspekcja transportu drogowego. Obowiązkowi ubezpieczenia OC podlegają samochody wprowadzone do ruchu drogowego, ale również pojazdy, które są np. zepsute i zarejestrowane. W wyjątkowych sytuacjach można starać się o obniżenie składki.
Ubezpieczenie AC
Ubezpieczenie AC, czyli inaczej zwane autocasco nie jest obowiązkowe. Warto jednak rozważyć zakup takiej polisy, gdyż jest ona niezwykle pomocna w sytuacjach gdy dochodzi np. do uszkodzenia pojazdu z winy kierującego lub zwierzęcia. Autocasco pokryje także koszty naprawy związane z uszkodzeniami dokonanymi przez niezidentyfikowaną osobę, a więc gdy sprawca ucieka z miejsca wydarzenia i nie można go odnaleźć. AC obejmuje także kradzież pojazdu oraz uszkodzenia powstałe w wyniku zdarzeń losowych, takich jak pożar czy zjawiska atmosferyczne lub akty wandalizmu.
Jak widać ubezpieczenie AC ma za zadanie chronić właściciela pojazdu. Niestety nie zawsze istnieje możliwość zakupu tej polisy. Istnieją ograniczenia dotyczące wieku samochodu i w związku z tym starsze pojazdy nie mogą zostać ubezpieczone. Powodem dla którego wielu właścicieli samochodów nie decyduje się na wykupienie AC jest także wysoka cena pakietów oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe.
Różnice pomiędzy AC i OC
Podsumowując, podstawowa różnica pomiędzy ubezpieczeniem OC i AC jest taka, że OC jest obowiązkowe, a AC dobrowolne. Ponadto jeśli wykupimy polisę OC, to odszkodowanie w spowodowanym przez nas wypadku otrzyma wyłącznie strona poszkodowana, natomiast posiadając oba pakiety mamy szansę otrzymać pieniądze na usunięcie własnych szkód będących wynikiem kolizji. Warto również pamiętać o tym, że ubezpieczenia OC mają taki sam zakres niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, u którego wykupimy polisę, z kolei pakiety AC mogą się różnić u różnych ubezpieczycieli.
Co do AC – ta polisa nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem. AC pozwala na naprawę tych uszkodzeń auta, które powstały z winy jego właściciela (np. zniszczony przedni błotnik w wyniku „parkowania” na znaku drogowym) lub zostały spowodowane przez niezależne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne (m.in. silny wiatr, obfite opady deszczu) czy atak wandali. Polisa AC umożliwia również otrzymanie rekompensaty w przypadku kradzieży samochodu. Warto wspomnieć, że assistance w razie wypadku dodajemy w Compensie gratis do ubezpieczenia AC.
AC też czasem się przydaje, ale w wielu przypadkach ceny tego dodatkowego ubezpieczenia są porażające… Niewiele osób może sobie na nie pozwolić.
O obniżenie składki OC powinien się starać każdy kierowca! Bardzo łatwo można to zrobić, korzystając z kalkulatora OC takiego jak Ubea. Porównywarka znajdzie dla nas najkorzystniejszą ofertę.
Ja mam i jedno i drugie ubezpieczenie. Mój doradca mówił mi, że jak się bierze w pakiecie, to zwykle jest to tańsze. Tylko AC mam raczej na wypadek szkody całkowitej, innych rzeczy bym nawet nie zglaszala, za stare auto. A i co jest ciekawostką, ten doradca mówił mi, że samo OC może kosztować np. 1000 zł, ale jak się do tego dołączy NNW to wynosi… 900 zł. Bo w pakiecie taniej. ale nie u każdego ubezpieczyciela tak jest oczywiście.
Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych mogą znacząco się różnić. Dopasowanie OC do naszych indywidualnych potrzeb oraz parametrów jest niezbędne, aby oszczędzić pieniądze. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń.
Ja zdecydowałam się na AC. Ale w sumie nie dlatego, że boję się o moje auto, ale ze względu na zniżki. Póki co jeżdżę kilkunastoletnim samochodem, ale chce zmieniać go na nowe. I wtedy zniżki na AC na pewno się przydadzą.