poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney
ile-kosztuje-rejestracja-auta

Kupno nowego samochodu to duża inwestycja. Oprócz opłat związanych z samym zakupem pojazdu, musimy pamiętać o kosztach obowiązkowego ubezpieczenia i rejestracji samochodu we właściwym wydziale komunikacji. Sprawdź, ile kosztuje rejestracja nowego auta w Polsce, a także co składa się na tę opłatę.

Jak zarejestrować nowe auto?

Zakup nowego samochodu wiąże się z masą formalności. Po załatwieniu tych związanych z kredytem samochodowym, przychodzi czas na dokumenty i wnioski związane z rejestracją nowego pojazdu. Jak się za to zabrać? Przede wszystkim należy zacząć od wypełnienia wniosku o rejestrację pojazdu, z którym następnie trzeba udać się do właściwego wydziału komunikacji. Do wniosku należy dołączyć dowód własności pojazdu (np. umowę sprzedaży), świadectwo zgodności WE oraz kartę pojazdu (o ile została wydana). Stawiając się w urzędzie, należy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Kolejny krok to dokonanie odpowiednich opłat, o których opowiemy w dalszej części tekstu.

Rejestracja pojazdu a ubezpieczenie

Pamiętajmy, że aby nasz nowy samochód mógł poruszać się po drogach, musi posiadać ważne ubezpieczenie komunikacyjne OC. Dlatego konieczne jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia już w dniu rejestracji samochodu. Nawet 2-3 dniowe opóźnienie w posiadaniu ubezpieczenia może przysporzyć nam sporych kłopotów. Kary za jazdę bez ważnego OC mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych, dlatego nie warto ryzykować.

zobacz także:  Ile kosztuje akt w Urzędzie Stanu Cywilnego?

nowy-samochod-koszt-rejestracji-nowego-auta

Rejestracja samochodu – koszt pełnomocnictwa

Na zarejestrowanie nowego pojazdu mamy 30 dni. A co w przypadku, gdy w tym czasie jesteśmy na drugim końcu Europy i nie możemy samodzielnie stawić się w urzędzie? Możemy wtedy udzielić pełnomocnictwa, np. naszej żonie, matce czy znajomemu. Jeśli udzielimy pełnomocnictwa małżonkowi, rodzicowi, dziecku lub rodzeństwu, to nie ponosimy z tego tytułu żadnych opłat. Natomiast jeśli poprosimy o przysługę kolegę, to do kosztów rejestracji nowego samochodu będziemy musieli doliczyć opłatę skarbową w wysokości 17 złotych.

Ile kosztuje rejestracja nowego samochodu?

Nie licząc opłaty skarbowej za udzielenie pełnomocnictwa, rejestracja nowego samochodu kosztuje 180 złotych i 50 groszy. A co składa się na tę opłatę? Przede wszystkim koszt tablic rejestracyjnych (80 złotych za 2 tablice), chyba że zdecydujemy się na tablice indywidualne, wtedy nie zapłacimy 80 a 1000 złotych. Następnie dowód rejestracyjny, który kosztuje 54 złote, pozwolenie czasowe (czyli tzw. miękki dowód) – 13,50 zł, nalepka kontrolna na przednią szybę – 18,50 zł i nalepka legalizacyjna – 12,50 zł. Do tych kosztów należy dodać także opłatę ewidencyjną (2 złote), co w sumie daje wspomniane już 180,z50 złotych za rejestrację nowego samochodu.

zobacz także:  Jaki jest koszt położenia paneli? Montaż i demontaż paneli – cena

Pamiętajmy, że powyższy cennik dotyczy jedynie rejestracji nowego samochodu. Inne będą koszty rejestracji przyczepy czy motocyklu.

Dodaj Twój komentarz