wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Turyści w Rzymie, Założenia budżetowe… – przegląd 11 czerwiec 2019

ruiny rzymskiego Koloseum

Polski rząd przyjął założenia dotyczące budżetu na 2020 rok. Tymczasem władze Rzymu wprowadzają liczne zakazy dla turystów.

Rzymskie przepisy dla turystów

Władze Rzymu, chcąc ukrócić niewłaściwe zachowanie przybywających do miasta turystów, znowelizowały wprowadzone w 1946 roku przepisy o wykroczeniach. Lista zakazów została rozszerzona, aby lepiej chronić zabytki i przeciwdziałać antyspołecznym zachowaniom turystów. Część zakazów obowiązywała już wcześniej jako tymczasowe – teraz zostały wpisane do kodeksu na stale.

Zakazana zostanie kąpiel w fontannach, wrzucanie do nich monet i spożywanie posiłków w ich pobliżu. Nie będzie wolno wieszać kłódek na mostach (co praktykują zakochani) ani ciągnąć walizek po Schodach Hiszpańskich. Zakazane będzie chodzenie bez koszulki i dotykanie ustami poidełek służących do gaszenia pragnienia.

Zakazana zostanie także praca naganiaczy oferujących bilety umożliwiające ominięcie kolejek do atrakcji turystycznych. Przy popularnych zabytkach nie będą się też mogły odtąd pojawiać osoby pozujące za opłatą do zdjęć w przebraniach rzymskich legionistów.

Za łamanie tych zakazów będą grozić grzywny w wysokości od 40 do 240 euro. Niektóre wykroczenia dodatkowo będą karane 48-godzinnym zakazem wstępu do historycznego centrum Rzymu.

zobacz także:  Dobra, zła koniunktura, co to jest?

Założenia budżetowe

Polski rząd przyjął założenia do przyszłorocznego budżetu. Według nich w 2020 roku PKB ma wzrosnąć o 3,7%, a inflacja ma wynieść 2,5%. Założono również nominalny wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o 6%. Mimo słabszej koniunktury u głównych partnerów handlowych, spodziewany jest też wzrost eksportu o 5,3%.

Rząd zapowiedział też kontynuację działań mających poprawić sytuację gospodarczą kraju i stopień wywiązywania się ze zobowiązań podatkowych. W planach jest obniżenie stawki PIT z 18 do 17%, a także zwolnienie z tego podatku pracowników w wieku do 26 lat oraz podwyższenie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów od pracowników.

Oprócz tego planowana jest indeksacja stawki podatku akcyzowego na napoje alkoholowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie, opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych w przypadku przeniesienia składników majątku, nałożenie podatku na przedsiębiorstwa cyfrowe, wprowadzenie podatku na płyn do papierosów elektronicznych, przebudowanie modelu funkcjonowania OFE.

Wyższa płaca minimalna

Polski rząd wysunął propozycję, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku wynosiło 2450 zł, a zatem o 200 zł więcej niż obecnie, a minimalna stawka godzinowa 16 zł. Propozycja ta, przedłożona przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, została przyjęta przez Radę Ministrów. Podlega ona jednak jeszcze konsultacjom w ramach Rady Dialogu Społecznego, która będzie mieć 30 dni na to, aby uzgodnić ostateczną wysokość minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej.

zobacz także:  Ranking lokat Marzec

Dodaj Twój komentarz