terminale płatnicze dają możliwość płacenia za usługi i towary w sposób bezgotówkowy, czyli z wykorzystaniem kart płatniczych. To bardzo powszechna forma płatności, warto więc wiedzieć, których przedsiębiorców ona obowiązuje, kiedy i ile w ogóle kosztuje posiadanie terminala płatniczego.
- Kto zobowiązany jest do posiadania terminalu płatniczego?
- Co się zmieni po wejściu ustawy regulującej posiadanie terminalu płatniczego?
- Ile kosztuje terminal płatniczy?
- Czy można korzystać z terminalu płatniczego bez opłat?
- Czy płatność bezgotówkowa wyprze gotówkową?
Kto zobowiązany jest do posiadania terminalu płatniczego?
Przede wszystkim warto wspomnieć od razu – nie ma obecnie żadnych przepisów regulujących posiadanie terminalu płatniczego przez przedsiębiorców oferujących poszczególne dobra i usługi. Brak jest w naszym prawie zapisów, które tę kwestię regulują, choć już w 2018 roku zostało zapowiedziane, że ma się ten stan rzeczy zmienić. Póki co, decyzję o posiadaniu terminalu płatniczego podejmuje każdy przedsiębiorca samodzielnie i według uznania.
Co się zmieni po wejściu ustawy regulującej posiadanie terminalu płatniczego?
Jednym z głównych powodów, dla których korzystanie z terminalu płatniczego stało się tak powszechne, były wysokie koszta związane z płatnością tradycyjną. Do tej pory żadnych regulacji związanych z terminalami nie ma, ale projekt ustawy zakłada nałożenie obowiązku ich posiadania przez wszystkie punkty usługowo-handlowe.
Chodzi tutaj konkretnie o możliwość płacenia w sposób inny niż tylko gotówkowy, czyli nie tylko kartą płatniczą, ale i przelewami bankowymi, blikiem czy telefonem. Co ważne, dotyczyć by to miało tych wszystkich przedsiębiorców, którzy posiadają już kasę fiskalną, ponieważ forma bezgotówkowa nie eliminuje formy gotówkowej. Chodzi o to, by dać klientom wybór. Dodatkowo, oprócz firm, planuje się też obowiązkowe wprowadzenie terminalów do urzędów.
Ile kosztuje terminal płatniczy?
Koszty terminalu płatniczego to nie tylko zakup samego urządzenia, którego cena może się różnić w zależności od wybranego modelu czy firmy. Do tego należy także doliczyć stałe opłaty, które ponosi sprzedawca z racji użytkowania takiego sprzętu, a zalicza się do tego abonament lub dzierżawa. Koszty tego mogą być różne, zazwyczaj określa się je na poziomie około 100 złotych.
Dodatkowo trzeba doliczyć do tego także marżę, czyli opłatę dla banku, opłatę systemową, jak również marżę agenta rozliczeniowego. Nie można też zapomnieć o pobieranej prowizji od każdej transakcji. Rzecz jasna ponoszone koszty będą zależały od wielu czynników, głównie od tego jak duże przychody ma przedsiębiorca. Jeżeli chodzi o koszt samego urządzenia, rozstrzał jest dosyć duży, bo od 200 zł do około 1,5 tysiąca zł (czasem więcej).
Czy można korzystać z terminalu płatniczego bez opłat?
Jest taka możliwość, a konkretnie chodzi tutaj i terminal płatniczy bez abonamentu. Urządzenie działa podobnie jak standardowy terminal, ma taki sam czytnik kart, ale połączenie z centrum autoryzacji jest nieco inne. Działa na zasadzie połączenia przez bluetooth z innym urządzeniem z zainstalowaną aplikacją Payleven, która do Polski trafiła stosunkowo niedawno. Rzecz jasna opłata abonamentowa tutaj odpada, pozostają jednak inne, jak prowizja od każdej transakcji.
Czy płatność bezgotówkowa wyprze gotówkową?
Raczej się tak nie stanie. Niewątpliwie coraz częściej płacimy kartą zarówno zwykłą debetową jak i kartą kredytową i zdecydowanie rzadziej nosimy przy sobie gotówkę, mimo wszystko transakcje bezgotówkowe nie mają możliwości całkowicie zdominować rynku. Pieniądze, choć nosimy ich mniej, nadal są pewnym realnym, namacalnym dowodem zawartej transakcji. Poza tym, każdy z nas z pewnością spotkał się z sytuacją, gdy w danym punkcie terminalu nie było, albo pojawiła się awaria – wówczas pieniądze w portfelu dają nam możliwość dokonania zakupu, pomimo niedziałającego systemu.