czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Social lending – co trzeba wiedzieć o pożyczkach społecznościowych?

pieniądze na stole

Social lending, czyli inaczej pożyczki społecznościowe dużą popularnością cieszą się szczególnie za granicą. Do Polski trafiły kilka lat temu i od momentu ich pojawienia, zyskały znaczą rzeszę zadowolonych klientów. Czym właściwie się pożyczki społecznościowe? Co trzeba o nich wiedzieć?

Czym jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczki społecznościowe to nic innego jak transakcje zawierane pomiędzy osobami fizycznymi lub osobami fizycznymi a firmami. Osoba pożyczająca to pożyczkobiorca, z kolei osoba udzielające pożyczki nazywana jest inwestorem. Najczęściej działa to za pośrednictwem specjalnych stron internetowych, które nie są powiązane z żadną instytucją finansową. W ten sposób osoby prywatne mogą zarówno zaciągać pożyczki na ustaloną umowę, jak i sami być osobami pożyczającymi innym pieniądze. Wszystko rzecz jasna za umówioną opłatą.

Jak dostać pożyczkę społecznościowa?

Właściwie w przypadku pożyczek społecznościowych nie ma tutaj odgórnie ustalonych norm, które pożyczający musi spełnić. Wszystko odbywa się na zasadzie dogadania się pomiędzy osobami prywatnymi, z czego ten kto pożycza, ustala konkretne zasady, czyli czas kredytowania, wysokość pożyczonej kwoty oraz procent, który będzie stanowił zarobek dla inwestora. Nie trzeba więc spełniać określonych wymogów formalnych i to stanowi dużą zaletę tej formy pożyczki gotówkowej.

zobacz także:  Największe światowe mocarstwa - czy USA jest jeszcze na szczycie?

Jak działa pożyczka społecznościowa?

Przede wszystkim pożyczka social lending nie jest zawierana za pomocą instytucji finansowych, które zazwyczaj mają określone wymogi, a także szereg dodatkowych opłat, które pożyczający musi ponieść. Dwie osoby umawiają się na określoną kwotę, być może ustalają konkretne zasady działania pożyczki i to jest w zupełności wystarczające. To całkiem proste – wystarczy się zalogować na danej stronie i wystawić odpowiednie ogłoszenie, określić kwotę i cel i czekać na wsparcie osób, które postanowią stać się naszymi inwestorami. Oczywiście stanie się tak tylko wtedy, gdy uznają, że jesteśmy godni zaufania i wiarygodni.

Wady i zalety social lendingu

Z pewnością jedną z głównych zalet pożyczek społecznościowych jest brak jakichkolwiek ograniczeń, to znaczy, że starać się może o nią właściwie każdy. Nie jest konieczne spełnianie licznych wymogów formalnych, nie jesteśmy sprawdzani pod kątem zdolności kredytowej, nasza historia BIK także nie ma większego znaczenia, a wszelkie szczegóły pożyczki są ustalane pomiędzy konkretnymi osobami. To oznacza, że można otrzymać ją na naprawdę korzystnych i elastycznych warunkach, jak również rozpiętość kwot jest bardzo duża i może wynieść od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Wszystko to wiąże się rzecz jasna z niższym ostatecznym kosztem zaciągniętej pożyczki gotówkowej.

zobacz także:  Najmniejszy pies świata: jaka rasa, ile kosztuje?

Ta forma ma też rzecz jasna swoje wady. Otrzymanie pożyczki na wysoką kwotę może być bardzo trudne, poza tym, takie portale nie dają także pełnego bezpieczeństwa jeżeli chodzi o zawierane na nim transakcje. Co za tym idzie, to duże ryzyko, przede wszystkim dla inwestorów i możliwość natrafienia na oszustwo. Choć umowy są cywilno-prawne, a strony pożyczkowe weryfikują swoich użytkowników, to nie jest to to samo, co w przypadku banków czy innych instytucji finansowych. Inna sprawa to opodatkowanie – pożyczkodawca może być obciążony podatkiem od zysków kapitałowych, a pożyczkobiorca podatkiem od czynności cywilnoprawnych (nie zawsze).

Gdzie szukać pożyczek społecznościowych?

Jest kilka stron internetowych oferujących pożyczki społecznościowe, najlepiej po prostu poszukać w sieci i sprawdzić. Konieczne będzie zarejestrowanie się i przedstawienie podstawowych informacji. Mimo wszystko procedura weryfikująca jest zdecydowanie mniej restrykcyjna, dzięki czemu o wiele łatwiej jest taką pożyczkę uzyskać, nawet łatwiej, niż popularną chwilówkę, której największą zaletą jest i szybkość otrzymania i minimalne formalności do spełnienia.

1 komentarz

  1. Martyna pisze:

    W Polsce te pożyczki społecznościowe nie są tak popularne jak w USA czy w zachodnich krajach europejskich. Ja chyba miałabym obawy przed wzięciem takiej pożyczki. Jeszcze większe opory miałabym z udzieleniem.

Dodaj Twój komentarz