poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Ile wart jest bitcoin? Czy opłaca się inwestować w kryptowaluty?

bitcoin w dłoni

Kryptowaluty to ostatnio gorący temat. Ale jaka naprawdę jest ich wartość? Czy warto w nie inwestować? A może czas, kiedy przynosiły duże zyski, ma się już ku końcowi?

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to rodzaj środka płatniczego, wirtualne pieniądze, które zostały stworzone w oparciu o kryptografię, matematykę i informatykę. Można powiedzieć, że jest to system księgowy, przechowujący informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach.

Posiadacz kryptowaluty przechowuje ją na komputerze albo w specjalnej aplikacji na smartfon, do której ma wyłączny dostęp, czyli w portfelu. Transakcje odbywają się między posiadaczem kryptowaluty a kontrahentem w sposób elektroniczny. Monety i przelewy oznaczane są identyfikatorami nadawcy. W ten sposób nie jest możliwe wielokrotne wysyłanie środków z tej samej puli. Każda jednostka ma swój kod, który zapobiega ponownemu wydatkowaniu lub kopiowaniu.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin, wprowadzony w 2009 roku przez grupę osób posługujących się pseudonimem Satoshi Nakamoto, jest obecnie najpopularniejszą kryptowalutą. Nie opiera się on na zaufaniu względem emitenta centralnego. Używa zdecentralizowanej bazy danych, sieci przechowujących transakcje oraz kryptografii, która zapewnia bezpieczeństwo. Kwoty są transferowane z wykorzystaniem kryptografii klucza publicznego, który określa adres aktualnego posiadacza.

zobacz także:  Chińska kryptowaluta, Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju, Przecena złota i srebra

Transakcje są publiczne i przechowywane w rozproszonej bazie danych. Oficjalne stają się dopiero wtedy, gdy zostaną potwierdzone na łańcuchu bloków, czyli liście wszystkich transakcji, zawierającej kryptograficzną historię posiadania wszystkich wirtualnych monet.

Ile wart jest bitcoin?

Wartość kryptowalut to sprawa chwiejna – może diametralnie zmienić się o kilka tysięcy złotych w ciągu zaledwie kilku dni. Obecnie wartość bitcoina na świecie wynosi 41 mld dolarów. W marcu 2017 roku wartość bitcoina pierwszy raz przekroczyła wartość złota.

Ale jak to wygląda z punktu widzenia zwykłego inwestora? Otóż za jednego bitcoina możemy dostać aktualnie ponad 15 tys. złotych (na dzień 2019.03.25).

Realna wartość kryptowaluty jest o tyle trudna do wyliczenia, że w praktyce jest ona warta tyle, ile kupujący chcą za nią zapłacić.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

No właśnie, czy warto? To zależy od tego, na jaki moment natrafimy. W przypadku kryptowalut mamy często do czynienia z szybko rosnącymi cenami, co zachęca do inwestowania. Jednak ceny nie mogą rosnąć bez końca.

Szybkie wzrosty kursu i wysokie stopy zwrotu – to dla wielu jest zachęcające. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że zainteresowanie się zmniejszy, a wtedy wartość szybko runie w dół. Ci, którzy już wcześniej zakupili kryptowaluty, mogą zacząć je wyprzedawać, by mieć z nich realne zyski, a to może w efekcie doprowadzić do spadków. Jeśli stałoby się to na większą skalę, mogłyby być one bardzo gwałtowne, a straty inwestorów byłyby wtedy naprawdę duże.

zobacz także:  Ile zarabiają rolnicy?

komentarze 3

  1. Dudek pisze:

    „Otóż za jednego bitcoina możemy dostać aktualnie około 9,5 tys. złotych.” Jak to? W momencie, w którym został opublikowany ten artykuł Bitcoin jest wart ponad 15 tys. złotych. Nie wiem skąd bierzecie informacje

  2. castello pisze:

    Dla mnie kryptowaluty zawsze były zbyt abstrakcyjne, aby w nie inwestować. Kompletnie nie rozumiem na czym to polega.

  3. peters pisze:

    zdecydowanie ich polecam, bo można zrobić całkiem niezły interes, ale na jakich warunkach to ogarniecie, to już całkiem inna kwestia. Na pewno pod względem inwestycyjnym moment jest znakomity, wszystkim można zarządzać online, potencjał jest duży, ale czy wszystko zaplanujecie, jak trzeba, to już inna kwestia. Najważniejsze jest rozsądne działanie i bazowanie w inwestycjach na analityce, a nie na szczęściu, ale to chyba oczywiste.

Dodaj Twój komentarz