wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Pożyczki społecznościowe

Chcesz zaciągnąć pożyczkę bez pośrednictwa instytucji finansowych? Sprawdź, jakie możliwości generują pożyczki społecznościowe, które możesz uzyskać dzięki platformom typu social lending. Zobacz, czy uda Ci się uzyskać pożyczkę społecznościową bez BIK i KRD na korzystnych warunkach.

 

Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe, zwane też pożyczkami społecznymi, to forma pożyczek bezpośrednich, które polegają na zawieraniu transakcji pomiędzy osobami fizycznymi poprzez serwisy internetowe, czyli co najważniejsze – bez pośrednictwa tradycyjnych instytucji finansowych. Strony umożliwiające dokonywanie wymiany pieniędzy na zasadzie pożyczek społecznościowych nazywane bywają serwisami typu social lending.

Pożyczki społecznościowe przez internet

Istotą pożyczek społecznościowych jest to, że można je zaciągnąć przez Internet. Dzięki temu cała procedura jest szybka i wygodna. Wystarczy założyć konto w serwisie social lendingowym, aktywować i zweryfikować je, aby móc z niego korzystać, czyli – pożyczać pieniądze.

Co więcej, pożyczki społecznościowe online gwarantują anonimowość i bezpieczeństwo. Ich charakter jest też zapewnieniem niskiego oprocentowania i braku zabezpieczeń. Nie ma się co jednak łudzić, że pożyczając pieniądze od innych osób, nie jest konieczne przedstawianie dokumentów. Wiadomo, że często zależą one od platformy, która pośredniczy w transakcjach. Najczęściej jednak, aby móc się zarejestrować na serwisie social lending, trzeba pokazać dane zawarte w dowodzie osobistym, adres, rachunek rozliczeniowy z banku, numer telefonu.

Zdarza się, że osoby, które chcą w ten sposób pożyczać pieniądze, zmuszone są do podania źródła dochodów. Nie chodzi o ich wysokość, ale dane firmy w jakiej się pracuje i formę zatrudnienia.

Oczywiście to nie wszystko. W sytuacji, w której potrzebuje się pieniędzy i pojawia się inwestor, może poprosić o lepszą weryfikację. Wówczas konieczne będzie np. zalogowanie się na portal społecznościowy za pomocą witryny pośredniczącej lub na konto bankowe za pośrednictwem aplikacji, która zbada miesięczne wpływy i obciążenia. Zdarza się, że inwestor prosi o przesłanie skanu dodatkowego dokumentu tożsamości czy o przedstawienie rachunku za media (wystawionego na dane pożyczkobiorcy).

Pożyczki społecznościowe bez BIK i KRD

Ogromnym plusem pożyczek społecznościowych jest to, że ich udzielenie możliwe jest bez sprawdzania w bazach BIK (Biuro Informacji Kredytowej) i KRD (Krajowy Rejestr Dłużników). Przy staraniu się o kredyt gotówkowy w banku, a nawet w instytucji pozabankowej, często jest weryfikowana zdolność kredytowa, która wyliczana jest m.in. dzięki sprawdzeniu historii kredytowej w bazach. W sytuacji, gdy nie jest ona zbyt dobra, istnieje duże ryzyko, że banki odmówią udzielenia wsparcia finansowego.

Wówczas jednym ze sposobów jest skorzystanie z oferty pożyczek społecznościowych. Klienci serwisów social lendingowych nie są weryfikowani w bazach. Fakt, że pożyczek udzielają im prywatne osoby fizyczne sprawia, że nie muszą obawiać się sztywnych zasad, jakie cechują procedury bankowe. Idea kooperacji sprawia, że możliwe jest porozumienie się pożyczkobiorcy z inwestorem na takich warunkach, jakie będą korzystne dla obu stron. Dzięki takiej możliwości zaciągnięcia pożyczki społecznościowej bez weryfikacji, nawet zadłużone osoby są w stanie odzyskać płynność finansową i rozwiązać problemy z pieniędzmi.

Pożyczki społecznościowe bez BIK i KRD pozwalają na pożyczenie pieniędzy osobom, które nie mogą liczyć na pomoc z banku, nawet na kredyt konsolidacyjny. Zasada, na jakiej są udzielane, wypełniła więc lukę w sektorze finansowym pomiędzy oferta klasyczną pochodzącą od banków, a dość ryzykowną i o wysokich kosztach – pożyczek pozabankowych i chwilówek. Oczywiście pożyczki społecznościowe bez BIK wydawałyby się bardzo ryzykowne przy osobach o dużych problemach finansowych. Właśnie dlatego często na początku możliwe jest pożyczanie małych kwot. Im dłuższy staż, tym można pożyczać wyższe sumy i na lepszych warunkach.

Serwisom social lending nie zależy na tym, by wspierać osoby, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Właśnie dlatego często na nich powstają listy nieterminowych płatników, zwane czarnymi.

Gdzie po pożyczkę społecznościową?

Do niedawna największą w Polsce platformą internetową social lendingu, dzięki której można było wziąć pożyczki społecznościowe, był kokos.pl. Na ten moment pożyczki społecznościowe Kokos od osób prywatnych zmieniły się w pożyczki pozabankowe od inwestorów instytucjonalnych. Są jednak inne serwisy social lendingowe, dzięki którym można wnioskować o pożyczkę społecznościową. Wśród najpopularniejszych znajdują się: finansowo.pl, emonero.pl, konarpozyczki.pl. Warto jednak przed rejestracją na stronie zapoznać się z, ilością użytkowników serwisu, zasadami członkostwa, kosztami. Dzięki temu wybrać można najkorzystniejszą z ofert.

Oczywiście nie można zapomnieć i o opiniach o pożyczkach społecznościowych. Czytając historie osób, które zdecydowały się na tego typu wsparcie finansowe lub same go udzielają, można się przekonać o korzyściach jakie dają.

Ranking pożyczek społecznościowych pozwala sprawdzić, gdzie najlepiej jest wziąć pożyczkę, by ponieść jak najmniejsze koszty. W sieci jest wiele zestawień, które pokazują, jaka platforma jest najlepsza. Brane są pod uwagę korzyści dla pożyczkobiorcy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze owe rankingi są rzetelne. Oczywiście to nie tak, że ktoś chce kogoś wprowadzić w błąd. Rzecz bardziej w tym, że nie zawsze do obliczeń są brane wszystkie informacje. Przykładowo o konieczności opłacania prowadzenia konta rozliczeniowego klienta czy opłacie za założenie konta.

Pożyczki społecznościowe dla firm

A czy są pożyczki społecznościowe dla firm? Oczywiście, że tak. Wystarczy poszukać odpowiednich serwisów. Na nich pożyczać pieniądze między sobą mogą nie tylko osoby prywatne, ale i firmy. Działa to tak, jak u osób fizycznych. Należy się zarejestrować, zweryfikować konto. Nie ma zaświadczeń, poręczeń i innych zabezpieczeń. Wszystko odbywa się szybko. Pieniądze z pożyczek społecznościowych dla firm mogą być na koncie przedsiębiorstwa w kilka dni, a nawet – w kilka godzin. Co więcej, mogą być wykorzystane na dowolny cel.

komentarze 3

  1. nie wiedziałam pisze:

    Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego. W sensie pożyczanie od rodziny, znajomych – okej. Ale od obcych ludzi? Jakoś to nie było mi znane. Jednak jak tak sobie pomyślę, to faktycznie nie jest to głupie. Zwłaszcza, jeśli koszty są niższe niż w bankach, to czemu nie skorzystać?

  2. Zygmunt pisze:

    Jestem zwolennikiem tradycyjnych rozwiązań i zdecydowanie chętniej wybrałbym tradycyjny kredyt w banku niż tego typu pożyczkę. Jak widać musi być zapotrzebowanie na ego typu rozwiązania, skoro ktoś coś takiego wymyślił.

  3. plotkara pisze:

    Dla mnie jest to zbyt ryzykowne. Przecież podpisując umowę z inną osobą fizyczną, jaką mamy pewność, że się z tego wywiąże? Nie, nie, nie. Lepiej zwrócić się do banku.

Dodaj Twój komentarz