piątek, 29 marca 2024
HotMoney

Zmiany w użytkowaniu wieczystym gruntów. Co trzeba wiedzieć o przekształceniu prawa wieczystego we własność?

Blok w mieście

Od kilku miesięcy coraz częściej mówi się o zmianach w prawie do użytkowania wieczystego. Wszystko przez zbliżające się wielkimi krokami zmiany, które wejdą w życie 01.01.2019 r. Zakładają one likwidację tego prawa podmiotowego na rzecz własności. Co więc trzeba wiedzieć o przekształceniu prawa wieczystego we własność?

Czym jest użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste to specyficzny rodzaj prawa, który dotyczy nieruchomości gruntowych. Bazuje on jeszcze na rozwiązaniach sowieckich i zakłada oddanie w użytkowanie nieruchomości gruntowych, które są własnością Skarbu Państwa lub województwa, powiatu czy gminy. Czas jest w tym przypadku określony, najczęściej wynosi on 99 lat. Zdarza się, że mniej, ale nie może on być krótszy niż 40 lat. Z tego tytułu pobierane są jednak opłaty, które stanowią 0,3 – 3% wartości nieruchomości i muszą być uregulowane do końca marca każdego roku.

Zmiany w użytkowaniu wieczystym

Zmiany w użytkowaniu wieczystym w zasadzie obejmują likwidację tego prawa. Skorzystać mają na tym właściciele mieszkań i domów, którzy ze współużytkowników wieczystego gruntu staną się jego posiadaczami w całości lub w udziale. O zmiany te nie trzeba wnioskować samodzielnie. Przyjęta została ustawa, zgodnie z którą mieszkańcy zostaną automatycznie uwłaszczeni. Szacuje się, że obejmie to około 10 milionów osób. Co ważne, uwłaszczenia nie unikną także posiadacze miejsc postojowych, garaży i lokali handlowo-usługowych.

zobacz także:  Zawiadomienie do prokuratory w sprawie Goldsaver - praktyki spółki sprzedającej złoto

Warto dodać, że do tej pory uwłaszczenie również było możliwe, jednak wymagana była do tego zgoda wszystkich mieszkańców nieruchomości, co często było trudne do osiągnięcia.

Opłaty związane ze zmianami w użytkowaniu

Te zmiany nie są jednak darmowe i każdy będzie musiał za nie zapłacić. Mimo, że zniesione zostają opłaty za użytkowanie wieczyste, trzeba będzie zapłacić za przekształcenie go w prawo własności. Wysokość tych opłat będzie równoznaczna stawkom za użytkowanie wieczyste aktualnym w dniu przekształcenia, czyli 01.01.2019 r. Będą to jednak opłaty stałe, a samorządy nie będą mogły ich zmieniać, dopuszczalna będzie jedynie waloryzacja.

Nowe opłaty będą przekształceniowe, a właściciele będą mogli spłacać je przez 20 lat. Istnieje także możliwość jednorazowej spłaty, na którą będą udzielane bonifikaty zachęcające do szybszego uregulowania własności. Jeśli będą to grunty Skarbu Państwa, zniżki będą obowiązkowe i wyniosą nawet 60%, jeśli płatności zostaną zrealizowane w roku przekształcenia. W każdym kolejnym roku będą one spadały do 10%. Jeżeli natomiast chodzi o grunty komunalne, decyzja w sprawie bonifikat rozstrzygnięta zostanie przez samorządy.

zobacz także:  Leasing nieruchomości – na czym polega i czy warto w niego inwestować?

1 komentarz

  1. Actress pisze:

    Bardzo dobra wiadomość! Będę musiała to rozważyć! Zdecydowanie lepiej jest raz zaplacic niz co roku placici podatek.

Dodaj Twój komentarz