sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Rosną ceny wynajmu mieszkań studenckich

Mężczyzna na tle tablicy

Niebawem znów zacznie się rok akademicki, a to dla wielu osób oznacza przeprowadzkę i szukanie nowego lokum. Niestety studenci w tym roku mogą być niemile zaskoczeni, ponieważ rosną ceny wynajmu mieszkań. Gdzie są najwyższe koszty mieszkań studenckich i dlaczego one rosną?

Liczba studentów a ceny mieszkań

Z roku na rok liczba studentów spada co teoretycznie powinno oznaczać większy wybór mieszkań i obniżanie cen. Tak niestety nie jest. Ceny wynajmu nieruchomości w ostatnich latach wzrastają. Wpływ na to może mieć fakt, że do Polski przyjeżdża coraz więcej osób, które się tutaj osiedlają i pracują. Na starcie nie mają oni możliwości na branie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, a to wiąże się z poszukiwaniem nieruchomości na wynajem. Przez takie zainteresowanie tym rynkiem ceny wynajmu nie maleją, a wręcz przeciwnie – rosną.

Gdzie są najdroższe mieszkania dla studentów?

Najdroższe mieszkania są w miastach, w których są ogromne ośrodki akademickie, które zrzeszają setki tysięcy studentów. Na czele jest oczywiście Warszawa, gdzie ofert jest najwięcej, ale i szybko one znikają. Średnio za 2-pokojowe mieszkanie w stolicy trzeba miesięcznie zapłacić prawie 3 tysiące złotych. Jeszcze droższe są mieszkania 3-pokojowe, ich cena wynosi mniej więcej 4,5 tysiąca złotych za miesiąc. Nieco lepiej wygląda sytuacja w Gdańsku, chociaż to też jedno z droższych miast. Tam cena wynajmu mieszkania 2-pokojowego przekracza kwotę 2,5 tysiąca złotych. Jedyny spadek cen odnotował Wrocław, mimo to, za takie mieszkanie trzeba tam zapłacić nieco ponad 2 tysiące złotych, podobnie jest w Krakowie.

zobacz także:  Jak otrzymać kredyt hipoteczny bez umowy o pracę?

Poniżej 2 tysięcy złotych za miesiąc można znaleźć 2-pokojowe mieszkanie w Katowicach, Lublinie, Poznaniu i Łodzi. Tam ceny są w granicach 1,5 – 2 tysięcy złotych.

Najtańsze mieszkania na wynajem dla studentów

Tańsze mieszkania dla studentów są w mniejszych miastach akademickich. Ich ceny w porównaniu np. do Warszawy są oczywiście niższe, chociaż i tak odnotowały wzrost na przestrzeni ostatnich lat. Najtańsze nieruchomości na wynajem są w Toruniu. Za 2-pokojowe mieszkanie należy zapłacić około 1,2 tysiąca złotych. Nieco drożej jest w Olsztynie i w Kielcach, gdzie te ceny średnio wynoszą 1,3 tysiąca złotych.

Kiedy szukać mieszkania na wynajem?

Najlepiej zacząć już w czerwcu. Wtedy wielu studentów i absolwentów zwalnia zajmowane mieszkania, więc można znaleźć nieruchomość blisko uniwersytetów i w dobrej cenie. Okres wakacyjny to najlepszy czas na poszukiwania mieszkań. Im dłużej będzie się z tym zwlekało, tym droższy może okazać się potem wynajem.

komentarze 3

  1. studiująca pisze:

    Z tego co słyszałam teraz mieszkania studenckie mają chyba zaś zdrożeć? To chyba raczej nie byłaby zbyt dobra informacja.

  2. Kiwi pisze:

    Obłędne są te ceny. Normalnie zarabiających ludzi często na coś takiego nie stać, a co dopiero studentów… I poślij tu człowieku teraz dziecko na studia…

  3. niołek pisze:

    No słuchajcie, ale przecież są jeszcze akademiki. Poza tym – mieszkania studenckie to najczęściej duże nieruchomości, w których mieszka 4-6 osób. Wówczas opłaty dzieli się na tylu studentów. Nie są więc aż tak wysokie, jakby się zdawało.

Dodaj Twój komentarz