czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Przyłącza kanalizacyjne do domu – koszt i przepisy

Czerwony hydrant przed budynkiem

W trakcie budowy domu należy zadbać o podstawowe kwestie, między innymi podłączenie do systemu wodno-kanalizacyjnego. Musi się tym zająć specjalista, a także konieczne będzie postępowanie zgodne z obowiązującymi przepisami. Ile będzie to kosztowało? Co mówi prawo o przyłączach kanalizacyjnych?

Jak wykonać przyłącze kanalizacyjne?

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego, dzięki któremu nasz dom będzie miał dostęp do sieci wodociągowej, nie jest prostą sprawą, którą możemy zająć się od ręki. Należy tutaj postępować zarówno zgodnie z przepisami, jak i dostosować się do obowiązujących na danym terenie stawek. Ponieważ przyłącza kanalizacyjne to inwestycja, dlatego powinny być wykonane z odpowiednią starannością (www.czystyzysk.com.pl) oraz z uwzględnieniem realnych potrzeb dla danej działki. Warto też wiedzieć, jak wygląda to od strony prawnej i ile będzie trzeba zapłacić za przeprowadzenie takich prac.

Przyłącze kanalizacyjne dla domu – co mówią przepisy?

Instalacje wodno-kanalizacyjne są własnością gminy, na której leży dana nieruchomość i dostawca ustala zasady, według których należy dokonywać przyłączy. Choć za samą rozbudowę instalacji odpowiada właściciel sieci, to do inwestora należy kwestia wybudowania przyłącza i poniesienia z tego tytułu kosztów.

zobacz także:  Odbiór domu: ile kosztuje, na czym polega?

Aby w ogóle mówić o wybudowaniu przyłącza, w pierwszej kolejności konieczne jest uzyskanie warunków budowy przyłącza wodno-kanalizacyjnego. W tym celu trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi prawo do nieruchomości w celach budowlanych, mapa projektu, informacje związane ze specyfiką przyłączy, a także inne dokumenty uwzględnione przez przepisy. Sama budowa przyłącza, nie wymaga pozwolenia i mówi o tym prawo budowlane, wystarczy jedynie zgłoszenie zamiaru budowy.

Ile kosztuje przyłącze kanalizacyjne?

O ile stworzenie projektu przyłącza kanalizacyjnego należy do właściciela sieci, o tyle sama budowa, jak i koszty, jakie przy tym się poniesie, należą już do inwestora, czyli właściciela działki czy domu. Należy też pamiętać, że płacimy za przyłącze, a nie sam dostęp do sieci. To jednak nie zmienia faktu, że koszty będą uzależnione przede wszystkim od regionu, w którym się mieszka. Za co i ile trzeba zapłacić? Koszty nie są małe, ponieważ rozdzielają się na wiele mniejszych elementów.

Sama budowa przyłącza kanalizacyjnego to około 60 – 180 zł za metr bieżący. Drugim kosztem jest instalacja wodna. Do tego trzeba doliczyć koszty wydania warunków budowy, czyli kolejne 100 – 150 zł, uzgodnienie projektu z przedsiębiorstwem – 100 – 150 zł, a także za wykonanie samego projektu, co wyniesie nas chyba najwięcej, bo aż od 1 tys. do nawet 2,5 tys. zł. Płaci się również za dokonanie zmian w ruchu drogowym (500 – 1000 zł), wykonanie map geodezyjnych (800 – 1500 zł), inwentaryzacji podwykonawczej (300 – 600 zł) oraz za sam odbiór przyłącza (100 zł) wraz z opłatą przyłączeniową (1 – 2 tys. zł). Cały koszt wykonania przyłącza kanalizacyjnego może się więc zamknąć w kwocie 6 – 10 tys. zł.

zobacz także:  Co to jest żłobek, na czym polega? Ile kosztuje żłobek?

Dodaj Twój komentarz