czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Boeing pozwany, Chiński rynek finansów… – przegląd 28 marzec 2019

Chiny

Pojawił się pierwszy pozew przeciwko Boeingowi. Czy pociągnie za sobą następne? Tymczasem Chiny zapowiadają większe otwarcie rynku finansów dla zagranicznych przedsiębiorstw.

Pozew przeciw Boeingowi

Do federalnego sądu w Chicago wpłynął pozew przeciwko koncernowi lotniczemu Boeing – pierwszy przeciwko tej firmie związany z katastrofą Boeinga 737 MAX w Etiopii, w której 10 marca tego roku zginęło 157 osób. Pozew ten, złożony przez rodzinę Jacksona Musoniego, obywatela Rwandy, zarzuca Boeingowi wadliwe opracowanie automatycznego systemu kontroli lotu.

Ustalenia w sprawie tej lotniczej katastrofy, jak również tej, do której doszło w październiku w Indonezji, wciąż jeszcze nie są jednoznaczne, jednak wstępnie przypuszcza się, że w obu przypadkach mógł zawieść zastosowany w tym modelu samolotu system MCAS, który miał za zadanie zapobiegać utracie jego siły nośnej. Zdaniem indonezyjskich śledczych, system ten zbyt łatwo się wyłącza, przez co występują problemy z kontrolowaniem samolotu. W środę do Boeingów 737 MAX zostało wgrane na nowo oprogramowanie, aby zapobiec przypadkom uruchamiania systemu z powodu błędnych danych.

zobacz także:  Ubój rytualny - regulacje prawne, tradycja

Otwarcie chińskiego rynku finansów

Podczas dorocznego gospodarczego Forum Boao dla Azji, odbywającego się na chińskiej wyspie Hajnan i nazywanego „azjatyckim Davos”, premier Chin Li Keqiang zapowiedział, że jego kraj poszerzy dostęp do swojego rynku dla zagranicznych banków i firm z sektora finansowego. Według tej zapowiedzi znacznie powiększony ma zostać zakres operacji, jakie są w Chinach dozwolone dla zagranicznych banków. Do udziału w rynku zostaną też dopuszczone firmy ratingowe, ubezpieczeniowe i te działające w dziedzinie rozliczeń transakcji. Zniesione mają zostać również restrykcje obowiązujące brokerów ubezpieczeniowych i firm z branży papierów wartościowych.

Pod koniec czerwca ogłoszona ma zostać nowa lista negatywnych obszarów, w których ograniczone są zagraniczne inwestycje – według zapowiedzi, ma ona być krótsza niż do tej pory.

Brexit – odrzucone propozycje

W Brytyjskiej Izbie Gmin odbyło się głosowanie nad ośmioma alternatywnymi scenariuszami w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Poddane pod głosowanie warianty, to, kolejno: doprowadzenie do bezumownego brexitu 12 kwietnia, członkostwo we wspólnym rynku i unii celnej UE, członkostwo jedynie we wspólnym rynku, członkostwo jedynie w unii celnej, przyjęcie alternatywnego planu opozycyjnej Partii Pracy, całkowite wycofanie się z procesu wyjścia z UE, organizacja referendum ratyfikacyjnego dla ostatecznej decyzji w sprawie brexitu, próba wynegocjowania okresu przejściowego nawet w przypadku odrzucenia umowy wyjścia z UE.

zobacz także:  Ile kosztuje wymiana oleju?

Każda z tych ośmiu propozycji została w drodze głosowania odrzucona. Najbliżej przyjęcia była propozycja zgłoszona przez Kena Clarke’a, posła Partii Konserwatywnej, aby w przyszłości wypracować unię celną pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską – tylko 8 głosów zadecydowało o porażce również i tego wariantu.

Warto dodać, że w żadnym wypadku wynik głosowania nie byłby wiążący, nawet gdyby któraś z propozycji uzyskała większość. Głosowanie zostało zorganizowane, by mogło stanowić dla rządu Theresy May polityczną instrukcję ze strony Izby Gmin.

1 komentarz

  1. Teresa pisze:

    Z tego brexitu robi się już telenowela. Chcą w końcu wychodzić z UE czy nie? Już chyba zdecydowali w referendum jakiś czas temu…

Dodaj Twój komentarz