sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje geodeta, kiedy potrzebny jest geodeta podczas budowy domu?

Sprzęt do geodezji

Usługi geodezyjne najczęściej konieczne są przy budowie domów i innych nieruchomości, ale nie tylko. Wręcz wymaga się, by na różnych etapach działań budowlanych, był obecny geodeta, który dokona wszystkich niezbędnych pomiarów. Czym jednak konkretnie zajmuje się geodeta? Jaki jest zakres jego usług? I co ważniejsze – ile kosztuje?

Kim jest geodeta?

Geodeta to specjalista z zakresu inżynierii i budownictwa, który zajmuje się pomiarami gleby i nieruchomości. Sporządza także mapy i plany terenów. Najczęściej są to osoby pracujące w firmach budowlanych, geodezyjnych, a czasem także w urzędach czy innych jednostkach administracyjnych. Często widujemy geodetów przy pracy, z charakterystycznym stojakiem przypominającym aparat fotograficzny. Mogłoby się wydawać, że ich praca nie jest szczególnie wymagająca, ale to błąd – to duże obciążenie fizyczne, a także duża odpowiedzialność. Od dokonanych pomiarów będzie zależało, czy dana nieruchomość albo inna budowa zostanie prawidłowo postawiona.

Czym zajmuje się geodeta?

Czym więc w takim razie zajmuje się geodeta? Wiemy już, że dokonuje on pomiarów gruntów i nieruchomości, a także sporządza mapy terenów. Na czym to jednak polega? Przede wszystkim chodzi o dokładne wymierzenie działek budowlanych, dzięki czemu wiadomo będzie jak i gdzie należy budować, aby postawiona nieruchomość miała proste ściany i zgadzała się z projektem. Żadna budowa nie może rozpocząć się, ani zakończyć bez takich pomiarów.

zobacz także:  Zła historia kredytowa, gdzie po kredyt przy złej historii kredytowej?

Dodatkowo geodeta wyznacza nie tylko obszar budowy, ale i wszystkie istotne punkty i kierunki. Pomiary uwzględniają istotne dane dla budowy, w tym także otoczenie, sąsiedztwo innych budynków oraz infrastruktury technicznej oraz drogowej. Przy tym warto wspomnieć, że geodeci pracują także przy budowie dróg i autostrad. Wytyczają granice gruntów, a także tworzą ich techniczne mapy oraz wystawiają oznakowania. Jak więc widać, zakres usług jest dosyć szeroki.

Ile kosztuje usługa geodety?

Planujemy budowę domu albo budynku użyteczności publicznej – ile w takim razie zapłacimy za usługi geodezyjne? Cena tak naprawdę będzie zależała od kilku czynników – firmy, zakresu usług, a także tego jaki to będzie region. Cenniki różnych województw będą się między sobą różnić mniej lub bardziej.

Tak więc wytyczenie granic działki będzie się mieścić w granicach między 1150 – 1500 zł. Z kolei stworzenie mapy do celów projektowych to kwota od 1350 zł do ponad 1700 zł. Podział działki będzie nas kosztował już nieco więcej, ponieważ cena mieści się w przedziale 2000 – 2500 zł, w zależności od skomplikowania, czasem cena może przekroczyć 3500 zł. A to tylko początek budowy!

zobacz także:  Odbiór domu: ile kosztuje, na czym polega?

Geodeta potrzeby jest także na zakończenie budowy, kiedy to dokonywana jest inwentaryzacja powykonawcza przed oddaniem budynku do użytku. Tutaj cena w zależności od ilości punktów inwentaryzacji może w granicach kilku tysięcy złotych. Na przykład inwentaryzacja powykonawcza budynku: 900 – 1050 zł do czego dodaje się inwentaryzację powykonawczą przyłącza: 600 – 700 zł oraz inwentaryzację powykonawczą sieci: 680 – 900 zł. Każda kolejna usługa będzie rzecz jasna kolejnym kosztem. Często też w ramach usługi oferuje się także porady prawne, także dodatkowo płatne.

Dodaj Twój komentarz