piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Odbiór domu: ile kosztuje, na czym polega?

Dom z ogrodem

Zanim zamieszkasz w swoim wymarzonym domu jednorodzinnym, musisz uzyskać techniczny odbiór domu do użytkowania. Na czym to polega i o czym trzeba pamiętać? Ile kosztuje odbiór domu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Oddanie domu do użytkowania

Na początku musisz wiedzieć, że jeśli nie dokonasz formalnego zakończenia budowy domu, to zamieszkanie w nim będzie działaniem nielegalnym. Konsekwencją tego może być kara grzywny wynosząca nawet do 10 000 zł. Konieczne jest złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy czy też wniosku o wydanie decyzji o pozwolenie na użytkowanie budynku.

Gdzie to należy zgłosić? Do powiatowego lub wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Przy czym trzeba dostarczyć też komplet dokumentów, o których będzie za chwilę. Ważne jest, aby kierownik budowy wydał oświadczenie o zgodności wykonania domu z projektem budowlanym, a także przepisami prawa. Konieczne jest również doprowadzenie terenu budowy do porządku.

Odbiór domu – jakie dokumenty są potrzebne?

Podstawowym dokumentem, który potrzebny jest uzyskania pozwolenia na użytkowanie domu, jest dziennik budowy zakończony odpowiednim wpisem. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ w nim zapisywane są informacje o wszystkich przeprowadzonych czynnościach, a także o niepożądanych zdarzeniach. Oprócz tego konieczne jest uzyskanie oświadczenia, o którym mowa była powyżej.

zobacz także:  Jak poprawić zdolność kredytową?

Kolejnymi dokumentami, które należy przygotować, są protokoły odbiorów przyłączy oraz sprawdzeń wewnętrznych instalacji, dokumentacja geodezyjna i potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy. Oprócz tego dostarczyć trzeba niezbędnych informacji o danych statycznych, umożliwiających wpisanie obiektu do właściwej ewidencji.

Odbiór nieruchomości nie będzie możliwy, jeśli nie skompletujesz wszystkich dokumentów. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej zamieszkasz w nowym domu. Ale za nim do tego dojdzie, należy uregulować kilka opłat.

A jak długo trzeba będzie czekać na przeprowadzkę? Zwykle 14 dni, ponieważ tyle czasu ma właściwy organ na wniesienie sprzeciwu. Jeśli jednak wprowadzone zostaną uwagi do decyzji, konieczne będzie ustosunkowanie się do nich.

Ile kosztuje odbiór domu?

Musisz wiedzieć, że samo zgłoszenie zakończenia budowy oraz wydanie pozwolenia na użytkowanie domu jest zwolnione z opłat. Jednak zgromadzenie powyżej przedstawionych dokumentów wiązać będzie się z dodatkowymi kosztami.

Wydane musi zostać świadectwo charakterystyki energetycznej, którego koszt może wynosić od 300 zł do nawet 800 zł. Tak jak zostało to wspomniane, konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji geodezyjnej. Cena takiej usługi to od 1000 do 1500 zł, na jej podstawie wydawana jest odpowiednia dokumentacja. Za potwierdzenie odbioru przyłączy gazowych zapłacisz do 150 zł, natomiast usługi wykonywane przez kominiarzy to koszt ok. 200 zł.

zobacz także:  Podatek od kryptowalut, Eksploatacja Amazonii... - przegląd 2 sierpień 2019

A więc koszt odbioru domu może wynosić od ok. 1600 zł do nawet 2600 zł. Jednak w porównaniu do kar, jakie grożą Ci za nielegalne zamieszkanie w budynku, w którym budowa nie została formalnie zakończona, jest to niewielka kwota.

Dodaj Twój komentarz