Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ma powód do świętowania, a jest nim wejście Polski do grona krajów rozwiniętych. Jest to duża szansa i jednocześnie wyzwanie dla polskiego rynku, który musi uporać się z licznymi problemami. Co oznacza zatem dla nas awans na polu rynku kapitałowego?
- Polska jako pierwszy kraj rozwinięty Europy Środkowo-Wschodniej
- Jakie będą skutki decyzji FTSE Russell?
- Problemy z jakimi musi uporać się polski rynek kapitałowy
Polska jako pierwszy kraj rozwinięty Europy Środkowo-Wschodniej
Decyzja, która dzisiaj ma wejść w życie została podjęta przez globalną agencję indeksową FTSE Russell już rok temu. Oznacza ona przekwalifikowanie Polski z kraju rozwijającego się (Emerging Markets) na kraj rozwinięty (Developed Markets). Dzięki niej dołączyliśmy do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Należy jednak pamiętać, że pozostałe agencje indeksowe wciąż uważają naszą gospodarkę za rozwijającą się, jest to więc duże wyróżnienie, które ustawia nas w jednym szeregu z m.in. Japonią, USA czy Wielką Brytanią.
Jakie będą skutki decyzji FTSE Russell?
Wyróżnienia jakie spotkało GPW stawia Polskę na świeczniku i wskazuje jako przykład do naśladowania dla pozostałych krajów tej części Europy. Ponadto musimy liczyć się z realnymi konsekwencjami, które wiążą się z tym awansem. Firmy, które aktualnie znajdują się na Giełdzie Papierów Wartościowych będą teraz w jednej lidze ze światowymi gigantami, takimi jak Amazon, Apple, czy JP Morgan. Jest to szansa na przyciągnięcie dużego kapitału, ale tez wyzwanie.
Problemy z jakimi musi uporać się polski rynek kapitałowy
Lista problemów, które musi rozwiązać nowy zarząd GPW jest długa. Aby awans do światowej elity gospodarczej faktycznie coś znaczył, należy zająć się takimi sprawami jak spółki-widma, spadające obroty, exodus spółek, czy Sprawa GetBacku.
A jak sie to ma do np. otrzymywanych dotacji z UE? Czy teraz bedzie nam trudniej takie otrzymać?
Cieszę się bardzo, ale o tym co dalej z tym fantem zrobić i jakie kroki podejmowac bedzie mowa na Kongresie 590, mam zamiar tam byc, prelegenci wydaja sie znac na swojej robocie, wiec liczę na sensowne pomysły
Serio? Polska krajem rozwiniętym? Bez sensu. Wcale tego nie widzę po naszej gospodarce. Sądzę, że taki „awans” skończy się tym, że zmniejszą się dotację na rozwój, a biorąc pod uwagę to, że z budżetu to pienięce idą na 500+ dla dziecka, 500+ dla krowy, 300+ dla świni i emeryturę dla kobiet, która wychowała 4 dzieci, ale nie pracowała wystarczającej ilości lat, a rosnące koszty dla przedsiębiorców, to jakoś nie wierzę w rozwój gospodarczy. Chyba, że wrócimy do czasów PGR…