wtorek, 13 kwietnia 2021
HotMoney

Polska awansowała do grona krajów rozwiniętych!

wykresy

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ma powód do świętowania, a jest nim wejście Polski do grona krajów rozwiniętych. Jest to duża szansa i jednocześnie wyzwanie dla polskiego rynku, który musi uporać się z licznymi problemami. Co oznacza zatem dla nas awans na polu rynku kapitałowego?

Polska jako pierwszy kraj rozwinięty Europy Środkowo-Wschodniej

Decyzja, która dzisiaj ma wejść w życie została podjęta przez globalną agencję indeksową FTSE Russell już rok temu. Oznacza ona przekwalifikowanie Polski z kraju rozwijającego się (Emerging Markets) na kraj rozwinięty (Developed Markets). Dzięki niej dołączyliśmy do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Należy jednak pamiętać, że pozostałe agencje indeksowe wciąż uważają naszą gospodarkę za rozwijającą się, jest to więc duże wyróżnienie, które ustawia nas w jednym szeregu z m.in. Japonią, USA czy Wielką Brytanią.

Jakie będą skutki decyzji FTSE Russell?

Wyróżnienia jakie spotkało GPW stawia Polskę na świeczniku i wskazuje jako przykład do naśladowania dla pozostałych krajów tej części Europy. Ponadto musimy liczyć się z realnymi konsekwencjami, które wiążą się z tym awansem. Firmy, które aktualnie znajdują się na Giełdzie Papierów Wartościowych będą teraz w jednej lidze ze światowymi gigantami, takimi jak Amazon, Apple, czy JP Morgan. Jest to szansa na przyciągnięcie dużego kapitału, ale tez wyzwanie.

Problemy z jakimi musi uporać się polski rynek kapitałowy

Lista problemów, które musi rozwiązać nowy zarząd GPW jest długa. Aby awans do światowej elity gospodarczej faktycznie coś znaczył, należy zająć się takimi sprawami jak spółki-widma, spadające obroty, exodus spółek, czy Sprawa GetBacku.

komentarze 3

    Dodaj Twój komentarz