wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Pociągi dla PKP Intercity, Sankcje wobec Turcji… – przegląd 11 lipiec 2019

szyny kolejowe

PKP Intercity będzie mieć 12 nowych pociągów. Tymczasem Unia Europejska grozi Turcji sankcjami, a wewnętrzny konflikt w Libii się zaostrza.

Nowe pociągi dla PKP Intercity

W przetargu na dostawę pociągów PKP Intercity wybrało ofertę siedleckiego producenta Stadler Polska. Firma dostarczy 12 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz ze świadczeniem usług utrzymania przez okres 15 lat. Wartość tego kontraktu to ponad 1 mld złotych.

W ramach przetargu PKP Intercity otrzymało tylko dwie oferty – oprócz Stadler Polska przystąpiło do niego konsorcjum firm PESA Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki. Jedynie oferta Stadler Polska spełniała jednak kryteria cenowe przetargu – przewoźnik planował na zakup przeznaczyć 1,025 mld zł brutto. Oferta Stadler Polska o wartości 1,015 mld zł brutto zmieściła się w tych granicach, w przeciwieństwie do oferty konkurenta, opiewającej na 1,171 mld zł.

Nowe pociągu mają być przeznaczone do międzywojewódzkich przewozów pasażerskich, na początek na trasach Szczecin-Lublin, Szczecin-Kraków i Kraków-Lublin. Elektryczne zespoły trakcyjne będą dostosowane do prędkości 160 km/h, dzięki czemu pojazdy będą mogły być wykorzystane na zmodernizowanych szlakach kolejowych z zapewnieniem atrakcyjnego czasu przejazdu.

zobacz także:  Przekop Mierzei Wiślanej, Nowy Jedwabny Szlak... - przegląd 15 lipiec 2019

Sankcje UE wobec Turcji

Agencja Reutera, powołując się na projekt unijnego dokumentu, podała, że Unia Europejska przygotowuje sankcje wobec Turcji za nielegalne wiercenia dna morskiego w poszukiwaniu węglowodorów u wybrzeży Cypru. Turecki statek Fatih rozpoczął wiercenia na zachód od Cypru na początku maja, a na wschód od wyspy niedawno w tym samym celu przybył statek Yavuz.

Cypr oskarżył Turcję o ciężkie naruszenie prawa, Unia Europejska wyraziła natomiast zaniepokojenie tureckimi planami nielegalnego przeprowadzenia kolejnych wierceń i zażądała rezygnacji z tych planów, ostrzegając, że jeśli Turcja się do tego nie dostosuje, zostanie przeprowadzona wspólna akcja unijna.

Brak dostosowania się Turcji do tych wytycznych zaowocuje sankcjami – zawieszeniem rozmów na wysokim szczeblu z Ankarą i negocjacji w sprawie porozumienia o transporcie lotniczym, a także zredukowaniem przedakcesyjnej pomocy dla Turcji na rok 2020.

Libia – zamach na pogrzebie

W znajdującym się na północnym wschodzie Libii Bengazi doszło do zamachu podczas uroczystości pogrzebowej. W pogrzebie Chalify Mismariego, zastępcy dowódcy libijskich sił specjalnych za dyktatury Muammara Kadafiego, brało udział wiele osobistości z kontrolującej wschód kraju Libijskiej Armii Narodowej, w tym również dowódca sił specjalnych Walis Buchamada. Podczas pogrzebu eksplodowały co najmniej dwa samochody pułapki. Jak poinformowały lokalne władze, w zamachu tym śmierć poniosły co najmniej 4 osoby, a 33 zostały ranne.

zobacz także:  Ile kosztuje dziecko w pierwszym roku życia? Jak oszczędzać na wydatkach na dziecko?

Po obaleniu Kadafiego Libia została podzielona między dwa rywalizujące ośrodki władzy – zachód kontrolowany jest przez popierany przez ONZ rząd jedności narodowej Fajiza Mustafy as-Saradża, wschód rządzony jest przez administrację ANL Chalify Haftara, która prowadzi obecnie ofensywę w celu odzyskania Trypolisu.

Dodaj Twój komentarz