poniedziałek, 9 września 2024
HotMoney

Usterka w e-dowodach, Zerowy PIT z poprawką… – przegląd 10 lipiec 2019

pracownik na budowie

E-dowody mają usterkę. Nie wszystkie informacje wymagane ustawowo się w nich znajdują. Mimo to dokumenty zachowują ważność.

Zerowy PIT do 30-tki?

Ustawa wprowadzająca zerowy PIT dla osób do 26-ego roku życia powróciła do komisji. Podczas posiedzenia Senatu Jan Rulewski zgłosił poprawkę, która miałaby wydłużyć okres obowiązywania tej ulgi o 4 lata, czyli do 30-tego roku życia. Poprawkę tę umotywował, wyjaśniając, że wielu młodych dopiero w wieku 25-26 lat wchodzi na rynek pracy – dotyczy to między innymi absolwentów medycyny.

Przedłużony okres zerowego PIT-u nie wszystkich ma jednak obowiązywać. Wyłączeni mają być absolwenci nauk społecznych, ponieważ, zdaniem Rulewskiego, szkoły kształcą ich zbyt wielu, za mało natomiast jest inżynierów, a to oni tworzą przemysł. Zaznaczył, że problemem w Polsce nie jest bezrobocie wśród młodych, ale właśnie brak odpowiednich fachowców.

Zgłoszona przez Rulewskiego poprawka nie spotkała się jednak z powszechną aprobatą. Senator sprawozdawca Krzysztof Mróz zwrócił uwagę, że przytoczone argumenty dotyczą systemu edukacji, a nie podatkowego. Stwierdził również, że nie można wciąż rozszerzać zwolnień podatkowych, ponieważ podatki płacić ktoś musi.

zobacz także:  Ile wydać na laptop do codziennego użytku?

Elektroniczne dowody osobiste z usterką

E-dowody mają usterkę. Jako pierwsze podało tę informację radio RMF FM. Dotychczas wyprodukowano około 750 tys. dowodów z usterką. Na czym ona polega? Otóż w warstwie elektronicznej dokumentów nie ma zapisanych imion rodziców ani nazwiska rodowego, a należy zaznaczyć, że obecność tych danych na dowodzie jest wymagana ustawą.

Resort spraw wewnętrznych i administracji zapewnia, że żadne spośród wydanych dowodów nie stracą z tego powodu funkcjonalności. Zachowują one pełną ważność, co potwierdzają ekspertyzy prawne, zarówno rządowe, jak i opracowane w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Elżbieta Witek, minister SWiA, twierdzi, że e-dowody nie są wadliwe, jednak przyznaje, że są inne niż określa ustawa. Z tego względu będzie można je wymienić. Wszyscy, którzy się na to zdecydują, będą mogli zrobić to bezpłatnie. W tym celu należy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie gminy.

Polska aplikacja w finale konkursu KE

W finale konkursu Komisji Europejskiej RegioStars, w którym wyróżniane są najbardziej innowacyjne i oryginalne przedsięwzięcia w ramach polityki spójności, znalazła się polska aplikacja „Dobre wsparcie”. Projekt ten, realizowany przez Fundację Nauka dla Środowiska, został wyróżniony w kategorii obejmującej zwalczanie nierówności i ubóstwa.

zobacz także:  Ile kosztuje transport drogowy, morski, lotniczy?

Aplikacja oferująca sąsiedzkie usługi opiekuńcze to autonomiczny system łączący lokalnych użytkowników – gminy, opiekunów, poradnie, ośrodki pomocy – bez konieczności korzystania z telecentrum.

Patrole szlaków żeglugowych

Rząd Stanów Zjednoczonych opracował projekt zakładający strzeżenie strategicznych szlaków żeglugowych w pobliżu Iranu i Jemenu przez międzynarodową koalicję. Obecnie prowadzone są konsultacje z innymi państwami w celach utworzenia koalicji, która zajęłaby się wprowadzeniem patroli w cieśninie Ormuz i Bab-el-Mandeb.

Dodaj Twój komentarz