W Polsce istnieje obowiązek posiadania samochodowego ubezpieczenia OC. Co więcej, polisa ta musi mieć zachowaną ciągłość, w innym wypadku właścicielowi auta grożą wysokie kary. A jak to jest w przypadku obcokrajowców? Czym jest ubezpieczenie graniczne i jak wykupić polisę OC?
Co to jest ubezpieczenie graniczne?
Na samym początku chcielibyśmy wyjaśnić, czym jest ubezpieczenie graniczne. Obcokrajowcy, którzy posiadają samochód zarejestrowany w kraju niebędącym członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, aby móc wjechać na teraz EOG muszą posiadać tzw. Zieloną Kartą lub ubezpieczenie graniczne.
Jeśli w takim wypadku cudzoziemiec chce wjechać na obszar RP, musi wykupić ubezpieczenie OC graniczne na 30 dni. Jeśli natomiast podczas pobytu w Polsce dojdzie do wygaśnięcia Zielonej Karty lub OC granicznego, należy wykupić kolejną polisę na okres od 30 dni do 12 miesięcy.
Oprócz tego, że w szczególnych wypadkach posiadanie Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego jest wymagane przepisami, wykupienie tej polisy niesie za sobą korzyści. Dzięki temu, jeśli spowodujesz wypadek lub stłuczkę, za powstałe szkody nie musisz płacić z własnej kieszeni – tak jak jest przy każdym OC auta, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty napraw.
Wykupienie polisy OC przez obcokrajowca
Jesteś obcokrajowcem i nie orientujesz się w polskich przepisach oraz ofertach ubezpieczeniowych? Nie martw się, zaraz wszystko wyjaśnimy.
Tak jak zostało to już wspominane, polskie prawodawstwo nakazuje wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia dla każdego pojazdu mechanicznego, bez względu na to, czy stoi na posesji, czy regularnie uczestniczy w ruchu drogowym. Co więcej, zerwanie ciągłości polisy może zakończyć się wysokimi grzywnami – wyjątkiem jest zezłomowanie pojazdu.
Aby móc jednak ubezpieczyć auto w Polsce, najpierw trzeba je zarejestrować. Proces ten będzie się różnił w zależności od tego, czy samochód został zakupiony na terenie RP czy sprowadzasz go z zagranicy. Niesie to za sobą również inne koszty.
Gdy formalności zostaną załatwione, możesz wykupić polisę. Umowa zawierana jest na okres 12 miesięcy, po tym czasie zostaje automatycznie odnowiona lub, jeśli właściciel pojazdu zawczasu ją wypowie, zmieniona na inną ofertę. Co istotne, podczas każdej kontroli drogowej sprawdzana jest ważność OC, warto mieć zatem przy sobie potwierdzenie ubezpieczenia.
Zakres OC regulowany jest w Polsce przez ustawę, dlatego ochrona wszędzie będzie taka sama. A czym się różnią poszczególne polisy? Przede wszystkim ceną. Dlatego warto korzystać z porównywarek ubezpieczeń lub pomocy doradcy, który sprawdzi, gdzie jest najtaniej.
Brak OC a wypadek
Brak ważnego OC niesie za sobą poważniejsze konsekwencje, niż tylko grzywna. Jeśli spowodujesz wypadek, a nie posiadasz polisy samochodowej, wszystkie koszty z tym związane muszą zostać pokryte przez Ciebie. Zapłacisz za naprawę uszkodzonego pojazdu, co może wiązać się z wydatkiem rzędu nawet kilkunastu tysięcy.
Na koniec warto wspomnieć, że masz jeszcze możliwość skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia AC. Czym się ono różni? Chroni Twój pojazd, a nie tylko poszkodowanego. Jeśli więc to Ty jesteś sprawcą wypadku, a masz AC, ubezpieczalnia pokryje koszty związane z serwisowaniem pojazdu.