poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney
Rysunek, rodzina pod ochroną

Każdego dnia narażeni jesteśmy na nieprzewidziane zdarzenia losowe. Wiadomo, że wszystkiego nie da się przewidzieć, ale za to przed wieloma sytuacjami możemy się po prostu zabezpieczyć. Z pomocą przychodzi tutaj ubezpieczenie. Przeczytaj co możesz ubezpieczyć i dlaczego warto to zrobić.

Po co wybrać ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie jest jednym z bardziej popularnych rodzajów ubezpieczeń. Ma ono za zadanie chronienie naszej rodziny w przypadku naszej śmierci, a także chronienie nas w razie śmierci naszych bliskich. Polega to na tym, że co miesiąc płacimy ubezpieczycielowi określoną kwotę pieniędzy (zależnie od wybranego pakietu), a w razie śmierci wypłaca on nam (lub naszej rodzinie) pieniądze. Najczęściej ubezpieczenie na życie zawierane jest na określony czas – na przykład na 30 lat. Jeśli w tym czasie ulegniemy wypadkowi lub umrzemy, ubezpieczyciel wypłaca naszym bliskim określoną kwotę. Niestety ubezpieczyciele bardzo niechętnie oferują pakiety ubezpieczeń na życie osobom starszym i schorowanym. Przeważnie chronieni są tylko ci, którzy nie są w grupie ryzyka. Tylko od nas zależy czy zdecydujemy się na polisę ubezpieczenia na życie w razie śmierci własnej lub bliskiej osoby, jest to jednak pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe.

zobacz także:  Zwrot kosztów leczenia za granicą - czy jest możliwy? W jakich przypadkach?

Dlaczego warto ubezpieczyć samochód?

O ile ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, o tyle AC (autocasco) jest ubezpieczeniem komunikacyjnym mającym na celu chronienie części naszego majątku, do której zaliczamy samochód. AC chroni nasz majątek, a OC chroni osobę poszkodowaną, która ucierpiała z naszej winy. Jeśli wykupisz ubezpieczenie AC unikniesz ponoszenia kosztów naprawy swojego samochodu. Mimo iż OC u wszystkich firm ubezpieczających ma ten sam koszt, opłaty za AC mogą się znacząco różnić u różnych ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie mieszkania

Jeśli nigdy nie doświadczyłeś skutków powodzi, wichury lub innych nieprzewidzianych okoliczności, ubezpieczenie mieszkania może wydawać ci się mało ważne. Warto sobie jednak pomyśleć o szkodach powstałych w mieszkaniu na skutek remontu robionego przez sąsiadów…zalane ściany, popękane rury to tylko niektóre z możliwych rzeczy jakie mogą spotkać nasz dom czy mieszkanie. Pakiet ubezpieczenia majątkowego może być różny u rożnych ubezpieczycieli, jednak obecnie wychodzą oni naprzeciw potrzebom klienta i przedstawiają indywidualne oferty.

Kto i dlaczego opłaca ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne jest opłacane przez naszego pracodawcę, ale nie daje nam 100% ochrony w przypadku zachorowania na niektóre choroby. Kiedy chcemy być lepie chronieni od różnych chorób, musimy zwrócić się do ubezpieczyciela. Przede wszystkim ubezpieczenie zdrowotne chroni nas w przypadku chorób ciężkich, czego już nie oferuje państwowy system ubezpieczeń.

zobacz także:  Dowód osobisty: gdzie wyrobić, co jest potrzebne, ile kosztuje?

Czy warto ubezpieczyć firmę?

Bardzo popularnym ostatnio rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie firmy. Zarówno ludzie zatrudnieni w spółce czy przedsiębiorstwie jak i same sprzęty stanowią dla właściciela firmy nie lada wartość. A skoro jest to wartość to należy ją chronić. Ubezpieczenie firmy powinno obejmować nie tylko dobra materialne, ale także mienie osobiste pracowników. W niektórych branżach OC firmy jest obowiązkowe, ale często jego załatwienie jest dobrowolną decyzją właściciela firmy. Warto się nad nim zastanowić, ponieważ chroni ono też osoby trzecie przed wyrządzonymi przez spółkę szkodami.

Co to jest ubezpieczenie podróży?

Jeśli wybieramy się w podróż warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. Oczywiście jest ono uzależnione od rodzaju podróży i miejsca do którego się wybieramy. Najważniejsze jest tu jednak ubezpieczeni zdrowotne poza granicami kraju (dowodem jego posiadania jest karta EKUZ). Kolejnym ważnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Biuro podróży zwróci koszty jedynie temu klientowi, który ma wykupione ubezpieczenie. Samo natomiast ubezpieczenie turystyczne gwarantuje nam pomoc w wypadku zgubienia bagażu lub kłopotów podczas podróży.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny - jak dostać? Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu na mieszkanie?

komentarze 4

 1. Anna pisze:

  Ubezpieczenie podróży można szybko kupić online.

 2. Marcel pisze:

  Ja zawsze wyjeżdżając za granicę wykupuje ubezpieczenie, lepiej dmuchać na zimne. Tym bardziej, że nie są to duże koszty, zwykle parę złotych za dzień.

 3. Katarzyna pisze:

  Karta EKUZ nie gwarantuje nam bezpłatnego leczenia, nawet w krajach europejskich! Dzięki niej jesteśmy jedynie traktowani jak obywatele tego kraju, w którym jesteśmy. A w wielu państwach obywatele opłacają przynajmniej część składki. Dlatego przed wyjazdem na wakacje najlepiej kupić ubezpieczenie podróżne.

 4. Kim pisze:

  Teraz chyba wszystko już można ubezpieczyć. Czytałam gdzieś, że Lewandowski ma polisę na nogi, a Jennifer Lopez na pośladki 😉 Można? Można 🙂

Dodaj Twój komentarz