wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Największe centra handlowe świata

kobiety z torbami zakupowymi

Odwiedzanie centrów handlowych to dla niektórych osób najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Bardzo często nie chodzi nawet o to, by robić zakupy, nowoczesne centra handlowe starają się zapewnić nam także możliwość odpoczynku, rozrywki oraz obcowania ze sztuką. Niektóre takie obiekty stanowią bardzo istotne atrakcje turystyczne, które rocznie odwiedzają miliony osób.

Największe centra handlowe w Europie

Co ciekawe Europa nie stoi na podium jeśli chodzi o tworzenie największych obiektów handlowych na świecie. Obecnie na wyróżnienie zasługuje Posnania, która powstała w Poznaniu. Obiekt ten mieści 40 średnio- i wielkopowierzchniowych sklepów, 220 butików, 40 restauracji i kawiarni, a do tego kino, basen, klub fitness i siłownię. Ponadto na terenie tego kompleksu możemy znaleźć wiele dzieł sztuki, co sprawia, że ta galeria handlowa jest jednocześnie galerią sztuki.

Okazuje się jednak, że 100 m2 powierzchni handlowej w Poznaniu, to bardzo niewiele w porównaniu z centrum handlowym w hiszpańskiej Saragossie czy austriackim Shopping City Sud znajdującym się pod Wiedniem. Oba obiekt oferują klientom około 200m2 powierzchni przeznaczonej na handel. Dodatkowo po Puerto Venecia w Hiszpanii możemy przemieszczać się łodziami.

zobacz także:  Odsetki ustawowe za opóźnienie w spłacie pożyczki – ile wynoszą, jak są obliczane?

Centra Handlowe w Ameryce Północnej

Stany Zjednoczone mogę pochwalić się przynajmniej kilkoma obiektami, które swym rozmiarem robią ogromne wrażenie. Będąc w Minnesocie mamy okazję zrobić zakupy w najczęściej odwiedzanym centrum handlowym na świecie (ponad 40 milionów osób rocznie), którego powierzchnia wynosi 390 m2. Oprócz robienia zakupów, możemy skorzystać tam z parku rozrywki, zobaczyć potężne akwarium, pójść do kina, a nawet wziąć ślub. Jest to trzecie co do wielkości centrum handlowe w USA.

Największe centrum handlowe na kontynencie Ameryki Północnej, a jednocześnie na całym świecie to West Edmonton Mall w Kanadzie. Powstało w 1981 roku i ma do zaoferowania naprawdę dużo, gdyż oprócz sklepów i butików, znajdziemy tam park rozrywki, jezioro zamieszkiwane przez lwy morskie, strzelnicę, małe zoo oraz kaplicę.

centrum handlowe

Dubai – miasto potężnych centrów handlowych

Obiekty, które powstają na Bliskim Wschodzie przechodzą najśmielsze wyobrażenia większości ludzi. Przepych i bogactwo są widoczne tam jak nigdzie indziej, a trzy potężne centra handlowe są dowodem na to jaką potęgę finansową stanowią Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Pierwszy niezwykły budynek to Mall of the Emirates, który słynie przede wszystkim z pierwszego na Bliskim Wschodzie resortu narciarskiego. Wśród innych atrakcji można znaleźć tam także dwupiętrowe rodzinne centrum rozrywkowe, galerię sztuki oraz teatr mieszczący 500 widzów.
Wafi Mall to centrum handlowe, które przypomina piramidę, a w jego wnętrzu znajduje się hotel, restauracje, SPA oraz 350 sklepów. Na koncie tego obiektu znajduje się wiele prestiżowych nagród, dzięki czemu zdobyło sławę na całym świecie.

zobacz także:  Kary za nielegalne oprogramowanie komputerowe w firmie i w domu. Jakie konsekwencje?

Biorąc pod uwagę całkowitą, a nie tylko handlową powierzchnię centrów handlowych, to pierwsze miejsce zajmuje bezkonkurencyjny The Dubai Mall. Na 1,24 mln metrów kwadratowych można znaleźć 120 restauracji i kawiarni, 1200 sklepów, 22 sale kinowe oraz luksusowy hotel. Jakby tego było mało, to odwiedzający mogą skorzystać z lodowiska oraz podziwiać wpisane do Księgi rekordów Guinnessa akwarium.

komentarze 2

  1. Elżbieta pisze:

    No to czas jechać na shopping do Poznania. Dubajskie centrum handlowe jakoś mnie przeraża. 1200 sklepów to zdecydowanie za dużo.

  2. Apolonia pisze:

    Przerażają mnie tak duże centra handlowe. Nigdy bym się do takiego nie wybrała… Chociaż zestawienie imponujące.

Dodaj Twój komentarz