niedziela, 18 kwietnia 2021
HotMoney

Kiedy kupować nieruchomości? Czy jest dobry czas na kupowanie nieruchomości?

bloki mieszkalne

Kupno własnego domu lub mieszkania to bardzo poważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Większość osób, które noszą się z zamiarem zamieszkania „na swoim” zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na kupno mieszkania, jak kształtuje się sytuacja na rynku nieruchomości w ciągu roku? Czy należy brać pod uwagę aktualną sytuację życiowa, czy lepiej myśleć o tym, co nas może spotkać w przyszłości? W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na część wątpliwości związanych z zakupem nieruchomości.

Czy jest dobry czas na kupowanie nieruchomości?

Szukając odpowiedzi na to pytanie w internecie można trafić na całe mnóstwo sprzecznych opinii. Część osób twierdzi, że martwy okres to czas wakacji oraz koniec i na początek roku, dlatego też wtedy warto szukać atrakcyjnych ofert, gdyż jest szansa na spadek cen. Inni z kolei uważają, że ruch na rynku nieruchomości jest przez cały czas i nie ma sensu liczyć na chwilowe przestoje, bo okazja może trafić się zawsze.

Osoby zawodowo zajmujące się rynkiem nieruchomości wskazują na pewną tendencję, według której ożywienie zainteresowania ofertami sprzedaży nieruchomości jest widoczne wiosną. Z kolei bankowcy podpowiadają, że dobrym momentem na załatwianie spraw związanych z kredytem na mieszkanie są wakacje, kiedy podobnych wniosków jest składanych niewiele, dzięki czemu można liczyć na szybkie rozpatrzenie wniosku.

Kiedy kupować nieruchomość?

Abstrahując od kwestii związanych z kształtowaniem się sytuacji na rynku nieruchomości, bardzo ważne jest to, kiedy w naszym życiu jest najlepszy moment na kupno własnego „M”. Niejednokrotnie można spotkać się z opiniami, że w „takim wieku” już wypada mieć własny kąt. Prawda natomiast jest taka, że każdy sam musi ocenić czy posiadanie nieruchomości jest w danym momencie dla niego korzystne.

Bardzo często decyzja dotycząca zakupu mieszkania związana jest ze stabilizacją sytuacji życiowej i założeniem rodziny. Jest to jak najbardziej uzasadnione, gdyż będąc osobą samotną łatwiej podejmujemy decyzje o np. zmianie pracy, przez co istnieje większa szansa na to, że zmienimy również miejsce zamieszkania. Posiadanie mieszkania własnościowego utrudnia nieco kwestię przeprowadzki. Kupując własną nieruchomość, staramy się wybierać taką lokalizację, w której spędzimy przynajmniej kilka lub kilkanaście lat.

Koniecznie pod uwagę należy wziąć także kwestie finansowe i to, czy mamy stałe źródło utrzymania. Mało kogo stać na zakup nieruchomości za gotówkę, dlatego potrzebna są oszczędności m.in. na wkład własny do kredytu oraz pewność, że będziemy mieli za co spłacać kolejne raty.

nowe mieszkanie

Na co zwracać uwagę przy zakupie nieruchomości?

Przede wszystkim istotny jest stan nieruchomości w stosunku do ceny oraz lokalizacja. Warto przemyśleć także metraż, biorąc przy tym pod uwagę dalsze plany życiowe, takie jak powiększenie rodziny. Jeśli wiemy, że prędzej czy później będziemy musieli zdecydować się na zakup mieszkania, warto zająć się tym zanim będziemy zmuszeni zrobić to w krótkim, narzuconym nam z zewnątrz terminie, gdyż wtedy najłatwiej popełnić błąd i kupić nieruchomość nie spełniającą naszych oczekiwań.

komentarzy 6

    Dodaj Twój komentarz