piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Kiedy kupować nieruchomości? Czy jest dobry czas na kupowanie nieruchomości?

bloki mieszkalne

Kupno własnego domu lub mieszkania to bardzo poważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Większość osób, które noszą się z zamiarem zamieszkania „na swoim” zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na kupno mieszkania, jak kształtuje się sytuacja na rynku nieruchomości w ciągu roku? Czy należy brać pod uwagę aktualną sytuację życiowa, czy lepiej myśleć o tym, co nas może spotkać w przyszłości? W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na część wątpliwości związanych z zakupem nieruchomości.

Czy jest dobry czas na kupowanie nieruchomości?

Szukając odpowiedzi na to pytanie w internecie można trafić na całe mnóstwo sprzecznych opinii. Część osób twierdzi, że martwy okres to czas wakacji oraz koniec i na początek roku, dlatego też wtedy warto szukać atrakcyjnych ofert, gdyż jest szansa na spadek cen. Inni z kolei uważają, że ruch na rynku nieruchomości jest przez cały czas i nie ma sensu liczyć na chwilowe przestoje, bo okazja może trafić się zawsze.

zobacz także:  Ubezpieczenia majątkowe – które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują korzystne zabezpieczenie nieruchomości?

Osoby zawodowo zajmujące się rynkiem nieruchomości wskazują na pewną tendencję, według której ożywienie zainteresowania ofertami sprzedaży nieruchomości jest widoczne wiosną. Z kolei bankowcy podpowiadają, że dobrym momentem na załatwianie spraw związanych z kredytem na mieszkanie są wakacje, kiedy podobnych wniosków jest składanych niewiele, dzięki czemu można liczyć na szybkie rozpatrzenie wniosku.

Kiedy kupować nieruchomość?

Abstrahując od kwestii związanych z kształtowaniem się sytuacji na rynku nieruchomości, bardzo ważne jest to, kiedy w naszym życiu jest najlepszy moment na kupno własnego „M”. Niejednokrotnie można spotkać się z opiniami, że w „takim wieku” już wypada mieć własny kąt. Prawda natomiast jest taka, że każdy sam musi ocenić czy posiadanie nieruchomości jest w danym momencie dla niego korzystne.

Bardzo często decyzja dotycząca zakupu mieszkania związana jest ze stabilizacją sytuacji życiowej i założeniem rodziny. Jest to jak najbardziej uzasadnione, gdyż będąc osobą samotną łatwiej podejmujemy decyzje o np. zmianie pracy, przez co istnieje większa szansa na to, że zmienimy również miejsce zamieszkania. Posiadanie mieszkania własnościowego utrudnia nieco kwestię przeprowadzki. Kupując własną nieruchomość, staramy się wybierać taką lokalizację, w której spędzimy przynajmniej kilka lub kilkanaście lat.

zobacz także:  Ile zarabia psycholog, stomatolog, farmaceuta? Zarobki w medycznych zawodach w Polsce i Niemczech

Koniecznie pod uwagę należy wziąć także kwestie finansowe i to, czy mamy stałe źródło utrzymania. Mało kogo stać na zakup nieruchomości za gotówkę, dlatego potrzebna są oszczędności m.in. na wkład własny do kredytu oraz pewność, że będziemy mieli za co spłacać kolejne raty.

nowe mieszkanie

Na co zwracać uwagę przy zakupie nieruchomości?

Przede wszystkim istotny jest stan nieruchomości w stosunku do ceny oraz lokalizacja. Warto przemyśleć także metraż, biorąc przy tym pod uwagę dalsze plany życiowe, takie jak powiększenie rodziny. Jeśli wiemy, że prędzej czy później będziemy musieli zdecydować się na zakup mieszkania, warto zająć się tym zanim będziemy zmuszeni zrobić to w krótkim, narzuconym nam z zewnątrz terminie, gdyż wtedy najłatwiej popełnić błąd i kupić nieruchomość nie spełniającą naszych oczekiwań.

komentarzy 6

 1. Adam pisze:

  Zakup mieszkania łatwy nie jest i nie chodzi tutaj nawet o okres, w którym najlepiej jest kupować, bo z tym, jak wynika w artykułu bywa różnie i opinie też są niejednoznaczne. Problemem chyba są przede wszystkim wysokie koszta nieruchomości, mało kogo stać na własne M, a dostanie kredytu w banku graniczy z cudem. Zakupienie własnego mieszkania jest więc naprawdę sporym wyzwaniem.

 2. Kacper pisze:

  na nieruchomości jest zawsze czas :D. to branża, która mocno stoi i jest jedną z najbardziej opłacalnych aktualnie ;). Sami myślimy nad kupnem mieszkanka nad morzem, pod wynajem dla turystów. 😀 Zobaczymy, może to zrealizujemy 😀

 3. Anka pisze:

  Teraz warto korzystać, bo odkąd pieniądze z programu MdM się skończyły, boom inwestycyjny się spowolni. Ceny mieszkań ostatnio rosły, teraz są znowu na stabilnym poziomie, a pewnie za jakiś czas zaczną spadać. No i na Śląsku są w miarę tanie mieszkania, tam warto w coś zainwestować.

 4. alfa pisze:

  Szczerze mówiąc, to nie ma co dyskutować o tym, czy się opłaca i kiedy, tylko gdzie. Wiadomo, że najlepiej w mieście, gdzie są ośrodki akademickie lub powstają miejsca pracy. W Pcimiu Dolnym się nie opłaca. Ceny mieszkań wcale nie wiele mniejsze niż w dużym mieście, a jak się już znajdzie wynajmujący, to za grosze. Jak z tego kredyt spłacać?

 5. Ewelina pisze:

  Mieszkanie w małej miejscowości, 30 km od miasta wojewódzkiego kosztuje od 3500 za m kw. Niby nie jest to dużo w porównaniu do większych miast, ale tutaj zarobki są bardzo niskie i nikogo nie stać na takie mieszkanie – wiec od kilku lat deweloper nie może ich sprzedać. Albo trzeba dojeżdżać do większego miasta, aby więcej zarabiać, ale wtedy jaki jest sens kupować mieszkanie tutaj, skoro marnuje się czas na dojazdach, albo trzeba rozglądać się za mieszkaniem w większym mieście, ale wtedy jest ono droższe, a co za tym idzie większy kredyt, wyższe raty i takie błędne koło.

 6. Aurora pisze:

  Moim zdaniem nieruchomości to jest jeden z bardziej pewnych sposobów na ulokowanie swoich pieniędzy. No tym bardziej własnie mieszkania pod wynajem. Nad morzem jest ruch, turystów sporo, więc i to się bardzo opłaca. Ja wynajmuję turystom apartament w Rowach, na osiedlu Lubicz. Cały rok mam ruch, no i wynajmujący sobie bardzo chwalą lokalizację

Dodaj Twój komentarz