czwartek, 20 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje tort weselny? I ceny innych weselnych must have

tort weselny

Organizacja ślubu i wesela to trudne przedsięwzięcie nie tylko z uwagi na listę spraw do ogarnięcia, ale i ze względu na koszty. Zanim więc zacznie się zamawiać usługi i produkty ślubne, warto poznać ich szacunkowe ceny. To pomoże w stworzeniu ślubnego budżetu, ale i w unikaniu przepłacania za niektóre z rzeczy. Podpowiadamy, ile kosztuje tort weselny i inne weselne must have.

Ile kosztuje tort weselny?

Podanie tortu weselnego to bardzo ważny punkt uroczystości i to nie tylko ślubnej. Najczęściej jest to doniosły moment. Na ślubie tort ma symbolizować dostanie życie Młodej Pary. Właśnie dlatego wiele osób stara się dołożyć wszelkich starań, by tort robił wrażenie. Jak to osiągnąć? Jest wiele sposobów.

Często znaczenie ma to, w jaki sposób tort pojawia się na sali. Bywa, że towarzyszy temu muzyka, pokaz świetlny, „ciężki dym”. Ale oczywiście to nie wszystko. Tort musi pięknie wyglądać, a także być smaczny.

Wygląd tortu może być różnorodny i to od tego często zależy jego cena. Jeśli Para Młoda chce aktualnie najmodniejszy tort, a więc naked, czyli piramidkę, która nie posiada żadnego lukru, masy cukrowej, marcepanu, kremu, a ozdobiona jest tylko delikatnymi owocami i kwiatami, wówczas zapłaci znacznie mniej za kilogram tortu niż w innych przypadkach.

zobacz także:  Ile powinien kosztować prezent? Prezent ślubny, prezenty na chrzest, urodziny...?

Równie niedrogie są torty, w których zewnętrzna warstwa jest kremem lub śmietaną o dowolnej strukturze z kompozycją z kwiatów lub owoców.

Więcej należy zapłacić i to nawet o 10-30 złotych na kilogramie za torty, które pokryte są płaszczem marcepanowym lub z masy cukrowej, a ozdobione są cukrowymi dziełami sztuki. Takie wymagają więcej pracy i zaangażowania cukierników, więc i ich cena musi być wysoka.

Generalnie porcja tortu dla jednej osoby to 100 g. Kilogram toru starcza więc na 10 gości weselnych. Trzeba więc odpowiednio to przeliczyć razy ilość gości. Tak więc jeśli robi się wesele na 100 osób, wówczas tort musi mieć minimum 10 kg. Oczywiście cenę tortu można oszacować, dzięki informacji, jaka jest cena za kilogram. Zakłada się, że za kilogram tortu należy zapłacić 70-130 złotych. Tak więc przy torcie dla 100 gości trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1000-1500 złotych.

Ile kosztuje bukiet ślubny?

Tak jak tortu, tak i na ślubie nie powinno zabraknąć bukietu. Panie często rezygnują z welonu, ale kwiaty to coś, co sprawia, że zupełnie inaczej prezentuje się Panna Młoda. Okazuje się, że bukiet powinien nie tylko pasować do kształtu, fasonu i koloru sukni ślubnej, ale i sylwetki Panny Młodej, jej wzrostu i osobowości.

zobacz także:  Ile kosztuje chrzest, ślub...ile trzeba dać na tacę za sakramenty?

Należy pamiętać, że w cenę bukietu ślubnego wliczone są materiały, a więc: kwiaty, dodatki ozdobne, wstążki, tasiemki, klej i inne. Ponadto praca florysty. Tutaj jest czas potrzebny na skompletowanie na giełdzie wszystkiego, co potrzebne, przygotowanie kwiatów, a więc ich oczyszczenie, podcięcie, drutowanie.

Należy więc uznać, że za przygotowanie bukietu ślubnego florysta weźmie minimum 150 złotych. W momencie, gdy do tego ma być jeszcze kwiat do butonierki Pana Młodego i świadka, a także ozdoba na nadgarstek dla świadkowej, wówczas cena rośnie. Te „dodatki”, tak jak i zdobienie samochodu, powinny być z tych samych kwiatów, co bukiet Panny Młodej.

Ile kosztują zaproszenia na wesele?

Weselnym must have są także zaproszenia. W ich przypadku jest jednak nieco inaczej niż przy torcie czy bukiecie – ceny są bardzo różnorodne. W związku z tym, że przy zapraszaniu na wesele 100 osób należy mieć minimum 60 zaproszeń to warto zdać sobie sprawę, że jest różnica, czy kupi się zaproszenie za 9 zł za sztukę, czy za mniej niż 1 zł. Jeśli wybierze się zaproszenie za np. 6,30 zł, jakich wiele podpowiada się w Google, to należy ponieść koszt 378 złotych. To bardzo dużo jak za kawałek papieru. Oczywiście są i znacznie tańsze. Można też pokusić się o samodzielne zrobienie zaproszeń, wówczas za jedno wyjdzie mniej niż 1 zł, ale jest to opcja czasochłonna.

zobacz także:  Ile zarabiają rolnicy?

1 komentarz

  1. Milena pisze:

    Moja siostra jak robila wesele w tylu boho to pamietam jak kombinowala, zeby kazdy dodatek byl odpowiednio dopasowany. Nawet specjalny tort zamawiala.

Dodaj Twój komentarz