czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Najdroższe monety świata. Jak inwestować w monety?

monety

Dla wielu osób zbieranie monet to pasja. Tak, jak to zazwyczaj bywa, sporo kosztuje. Jednak w przypadku zbierania monet bardzo często okazuje się, że to nie tylko hobby, ale i inwestycja. Wiele z nich z czasem bowiem znacząco zyskuje na wartości. O jakich kwotach mowa?

Najdroższe monety świata

Jest kilka monet, które sprzedane zostały za ogromne pieniądze dowodząc, że to nie tylko pasja, ale i inwestycja na lata. Mowa o monetach kolekcjonerskich. Najdroższe są te z USA. Przedstawiamy informacje o 4, które sprzedały się za niebagatelne pieniądze.

Pierwsza moneta, która została sprzedana za ponad milion dolarów to miedzioniklowa moneta pięciocentowa z 1913 roku. Wiadomo o 5 jej egzemplarzach, stąd tak wysoka cena – 1 485 000 dolarów amerykańskich. Zapłacono za nią w 1996 roku.

Drugą ważną w historii sprzedaży monet kolekcjonerskich jest srebrna moneta dolarowa z 1804 roku. Okazuje się, że wybito ją jednak w okresie 1834-1835 i była to tzw. Presentation Proof sets. Monetę kupiono w 1999 roku za 4 140 000 dolarów amerykańskich. Znanych jest dziś tylko osiem takich monet.

zobacz także:  Jak zrobić przelew natychmiastowy? Ile to kosztuje?

Znacznie drożej sprzedano tzw. „podwójnego orła”. To dwudziestodolarówka z 1933 roku. Sprzedana została za 7 590 000 000 dolarów amerykańskich w 2002 roku. Jej cena związana jest z jej historią. Otóż wybito jej tylko 445 sztuk, jednak prezydent USA – Franklin Delano Roosevelt, kazał je wszystkie zniszczyć. Okazało się jednak, że 10 sztuk ocalało, ponieważ wykradł je księgowy. Stąd tak wysoka cena.

Jednak najdroższa na ten moment jest inna moneta. Osiągnęła do tej pory najwyższą cenę na świecie. Mowa o amerykańskim dolarze – Flowing Hair Liberty z 1794 r. To moneta, która jest dumą narodową USA. Dlaczego? To pierwszy dolar, który został wybity przez rodzącą się potęgę Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Produkcja Flowing Hair Dollar rozpoczęła się 15 października 1794 roku, ale nie trwała zbyt długo, bo narzędzia do bicia monety szybko uległy zniszczeniu, wyprodukowano 1758 sztuk. Jednak szacuje się, że do czasów współczesnych zachowało się około 130 sztuk, ale większość z nich jest w bardzo złym stanie. Moneta określana nazwą Neil/Carter – od jej dwóch właścicieli – jest najlepiej zachowana, sprzedana na aukcji w 2013 r. osiągnęła rekordową wartość ponad 10 mln dolarów amerykańskich.

zobacz także:  Ranking lokat Lipiec 2019

Najdroższa polska moneta

A czy w Polsce również mamy tak cenne zdobycze? Czy wśród monet polskiego pochodzenia są tak kosztowne egzemplarze? Okazuje się, że jest moneta, które cena wyniosła ponad milion dolarów amerykańskich, a dokładnie 1 380 000 dolarów. Mowa o polskiej 100-dukatówce Zygmunta III Wazy z 1621 roku. Ma blisko 7 cm średnicy i waży ok. 350 g, czyli robi wrażenie. Takich monet wybito prawdopodobnie kilka sztuk. Do dziś wiadomo o dwóch – jednej z aukcji i jednej znajdującej się w Muzeum Czapskich w Krakowie.

Jak inwestować w monety?

Aby móc inwestować w monety, trzeba przyjąć jakąś strategię. Można bowiem kupować monety kolekcjonerskie, a także bulionowe. Pierwsze mają wartość artystyczną i estetyczną, a drugie – bite są przede wszystkim z myślą o lokacie w kruszec. Warto wspomnieć jeszcze o numizmatach. W zasadzie aby móc inwestować w monety trzeba mieć wiedzę. W przypadku monet kolekcjonerskich o cenie w pierwszej kolejności decydują rodzaj stopu, próba i nakład, a także wiek monety. Liczy się też rzadkość kolekcji. Na początek dobrze jest śledzić plany emisyjne NBP, orientować się w najbardziej popularnych kolekcjach polskich i zagranicznych. Ważne, by na początek numizmatyka była pasją, a później – inwestycją.

zobacz także:  Fala wezbraniowa, Opłata turystyczna w Amsterdamie... - przegląd 27 maj 2019

komentarze 2

  1. Arleta123 pisze:

    Serio? To aż o takich pieniądzach mowa? Podziwiam tych, którzy mają taką kasę, że chcą ją ładować w hobby. Przecież taka moneta leży i tyle… Ja chyba jestem większym hedonistą i wolałabym takie pieniądze przeznaczyć na konsumpcyjne życie.

  2. Monety pisze:

    Mój ojczym zbiera monety. Ale nigdy nie pytałam się go, ile są warte… Ciekawe… Chociaż jego egzemplarze aż tak wysokich kwot nie osiągają.

Dodaj Twój komentarz